Tři mušketýři v kurzu: proč filmaře tolik láká heslo Všichni za jednoho?

  4:15aktualizováno  4:15
Načas bude nejnovější, možná nejdražší, ale určitě ne poslední. Velkofilm Tři mušketýři, který se začíná točit v Německu, má desítky předchůdců. Dumasův příběh láká filmaře celého světa už sto dvanáct let.

Z filmu Tři mušketýři | foto: image.toutlecine.com

Pirát, teenager a Johanka z Arku

Exkluzivní reportáž z prezentace filmu Tři mušketýři 3D

Příběh Alexandra Dumase patří mezi filmaři odjakživa k nejvyhledávanějším látkám. S více než dvěma stovkami přepisů sice vítězí detektiv Sherlock Holmes následovaný Draculou, Tarzanem, Zorrem či Robinem Hoodem, ale i pilní Tři mušketýři se dočkali zhruba padesátky verzí, jejichž počet neustále narůstá – od velkoprodukcí až po drobné místní kuriozity.

Než začali mluvit

Proč se točí stále dokola? Jednak obsahují ideální spojení romantiky, dobrodružství, akce, humoru, výpravnosti a velkých úkladů i vášní, jednak je nové generace chtějí vidět v modernějším provedení.

První filmové Tři mušketýry natočili Britové už v roce 1898 – a vzápětí se s nimi roztrhl pytel. Italská verze vznikla v roce 1909, dvoudílná americká v roce 1911; rok nato se probudili Francouzi, načež Italové přidali další roku 1913 a 1918, Američané v letech 1914 a 1918; vypukl zkrátka nekonečný závod.

Filmoví Tři mušketýři z roku 1961Z filmu Tři mušketýři

Tři mušketýři, dva různé filmy

Ovšem první z filmů, jenž se stal nesmrtelnou legendou, vznikl ve Státech až roku 1921; d’Artagnana v něm vytvořil tehdejší král Hollywoodu Douglas Fairbanks. Jeho Tři mušketýři přebili souběžnou francouzskou verzi a vyprovokovali komika Maxe Lindera k parodii plné gagů, v níž si Linder pro sebe "poupravil" Fairbanksovu roli.

Věční mušketýři

Dumasovi Mušketýři jsou nadčasoví. Je to totiž jeden z nejlepších příběhů spojujících hrdinství, romantiku a téma věčného přátelství. Proto vzniklo tolik adaptací a proto chce mít každá generace ´ty své´ Mušketýry."

Paul W.S. Anderson, režisér chystané 3D adaptace

Mimochodem, ve Třech mušketýrech si v roce 1933 zahrál i westernový hrdina John Wayne, šlo však jen o paralelu příběhu přeneseného mezi vojáky v arabské poušti. Nicméně v té době se s nástupem zvukového filmu strhla další lavina přepisů původní Dumasovy látky, včetně klasického francouzského snímku, v němž si roli mladičkého Gaskoňce d’Artagnana zopakoval Aimé Simon-Girard, v předešlé verzi ještě "němý".

Od 40. let ovládli francouzští kavalíři Jižní Ameriku: přišli Tři mušketýři po mexicku, argentinsku či jako brazilský muzikál. Americkou verzi z roku 1948 proslavila nominace na Oscara a tanečník Gene Kelly coby d’Artagnan; mimochodem královnu hrála Angela Lansbury, nyní populární hrdinka seriálu To je vražda, napsala.

S rozmachem televize se veškeré osazenstvo mušketýrských příhod přelilo do seriálů, hlavně italských či latinskoamerických, leč ani kina neopustilo. Do dějin kinematografie se zapsaly zejména dvě jiskřivé variace: jednu natočil Bernard Borderie v roce 1961 s Gérardem Barraym v roli d’Artagnana, druhou s Michaelem Yorkem režíroval v roce 1973 Richard Lester.

Cimrmanův zářez

Vůči kouzlu staré Francie nebyl imunní ani socialistický tábor; na ruskou verzi, v níž krále Ludvíka XIII. ztělesnil Oleg Tabakov, dokonce navázala ještě tři postsovětská pokračování, nejnovější loni.

Z filmu Tři mušketýři (1993)

A čtveřice hrdinů dál brázdí svět: pronikla do indického díla, japonského stylu anime, hongkongské "dámské" odvozeniny i australské animované podívané. Velkofilmům už se tolik nedařilo. V roce 2001 propadl Mušketýr v režii Petera Hyamse, ač v něm královnu hrála Catherine Deneuve, a díru do světa neudělal před pěti lety ani film D’Artagnan a tři mušketýři s Emmanuelle Béartovou v roli Mylady. Možná je čas pro nový pokus.

A jak se do mušketýrské mánie zapojil český film? Kupodivu vlažně. V archivech leží pouze televizní hudební komedie, kterou roku 1982 podle divadelní předlohy Vítězslava Nezvala natočil Ladislav Rychman; gaskoňského nováčka tu představoval Jan Čenský.

Nicméně díky "cimrmanovské" oklice se můžeme nepřímo hlásit ještě k lotyšské animované hříčce Tři mušketýři, jejíž režisér nosí jméno Janis Cimermanis.

Tři mušketýři ve filmu

Tři mušketýři (ilustrace)Nejslavnější...
USA (1921) - v němé roli D’Artagnana tehdy zazářil Douglas Fairbanks
Francie (1953) - sluhu Plancheta ztělesnil slavný komik Bourvil
Francie (1961) - dodnes uváděnou klasiku režíroval Bernard Borderie
Velká Británie (1973) - ve filmu Richarda Lestera hrál D’Artagnana Michael York

... a nejbizarnější
brazilský filmový muzikál (1950), egyptská černobílá verze (1962), německý film "pro dospělé" (1971), sovětský film s Tabakovem (1978), lotyšská animovaná verze (2005)Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz