Televize nechtějí zákon, který by je víc omezil

Jedna z nejtěžších legislativních bitev se určitě strhne kvůli novému znění zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, kterým vláda hodlá zpřísnit pravidla na audiovizuálním trhu. Ostatně "zbrojit" se už začalo. "Politici napříč stranami se k navržené verzi stavějí konstruktivněji než provozovatelé stanic," postěžoval si jemně ministr kultury Pavel Dostál. Ale účastníci schůzky takzvaného mediálního panelu potvrdili, že nebýt podřízených, kteří jej chlácholili, Dostál by snad na některé "silné" výrazy televizních šéfů reagoval odchodem z jednání.

Co vlastně televizím na novém zákoně vadí? "Obecně asi to, že má regulační charakter," přiznala vedoucí odboru sdělovacích prostředků Marína Landová, "ale na konkrétní připomínky čekáme do konce března." Na tutéž otázku odpovídají jednotlivé stanice různě. "Návrh nového zákona nevychází z analýzy zákona starého, v časovém limitu to na dálku zavání další právní úpravou šitou horkou jehlou. Věcně pak návrh posiluje pozice státu ve smyslu regulace médií, zhoršuje jejich postavení v oblasti administrativní i ekonomické," říká Natálie Lišková z Primy. Ředitel Novy Vladimír Železný vidí hlavní problém u autorů návrhu, v jejich "nízké úrovni znalosti reálného provozování elektronických médií v České republice a zejména v jejich obdivuhodné schopnosti vyštípávat z jednotlivých evropských norem nejkurióznější varianty a omezení, aniž by přitom brali v úvahu, že tam se omezení vyvažují výhodami." Podle Železného naši ministerští úředníci opovrhli "tím nejcennějším, co máme", právní kontinuitou, a pokusili se postavit zgruntu nový zákon na zelené louce. "Ale my nejsme na zelené louce," tvrdí šéf Novy, "dosavadní legislativa pomohla vybudovat nejúspěšnější duální systém ve střední a východní Evropě." Dodejme, že jsme byli také vůbec první z postkomunistických zemí, kdo zřízení "druhého", tedy soukromého vysílání legalizoval.
Ředitel Galaxie Martin Kindernay sice nespatřuje přímo "výraznou škodlivost" navrhovaného zákona, ale přimlouvá se, aby se v něm nemyslelo jen na zájmy celoplošných, nýbrž i regionálních a lokálních stanic. "Šokovalo mne třeba, že jeden bod zakazuje vytvářet sítě. Při současné ekonomické situaci v regionech je nemyslitelné, aby místní stanice přežila bez sítového propojení s jinými." Ono rušné setkání médií ještě sám rozbouřil návrhem, aby rada pro vysílání směla televizím odebrat nehospodárně užívaný či vůbec nevyužitý kmitočet. "Zjistili jsme totiž, že i dnes některé televize blokují kanály, aby zabránily vzniku konkurence. Asi si umíte představit, jak se na tenhle nápad velké komerční stanice tvářily!"
Kupodivu se rozpaky netají ani jindy tak diplomatická veřejnoprávní stanice, jíž se zas dotýká chystaná novela zákona o České televizi. "Čekali jsme od ní posílení nezávislosti zejména v rovině ekonomické a politické, nad návrhem ministerstva kultury jsme však nuceni konstatovat, že tyto změny naopak oslabí suverenitu České televize," uvádí její mluvčí Renata Elhenická. Navrženy jsou prý příjmové restrikce, a naopak rozšíření programových závazků, aniž je řečeno, z jakých zdrojů je financovat. "Výsledkem by mohly být méně kvalitní pořady a oslabená nezávislost zpravodajství. Také se posiluje vliv sněmovny vůči radě ČT a následně rady na vnitřní chod televize," varuje Elhenická před politickým tlakem.
Mohl by následky "regulačního" zákona pocítit i divák? "Mohl, a jen negativně," říká Železný. I Lišková míní, že větší tlak na média by divák bezesporu ucítil; proto radí zachovat podmínky dané nynějším zákonem a jen do něj zakotvit nutné požadavky Evropské unie "v minimální míře". Podle Kindernaye může nový zákon vést k větší konkurenci a průhlednosti trhu - "ale pokud začlení naše připomínky". A Česká televize dává přednost "posilování samoregulace na úkor zpřísňování zákonných povinností".

Vybrané pasáže z návrhu zákona o vysílání
Co hodnotí rada při žádosti o licenci... zajištění podmínek pro pluralitu informací a vyváženost programu; dosavadní podnikání žadatele v médiích; připravenost opatřit část pořadů titulky pro sluchově postižené; zda žadatel licencí nezíská dominantní postavení v médiích; zastoupení evropské produkce a tvorby evropských nezávislých producentů; přínos uchazeče pro rozvoj původní domácí tvorby, jakož i majetkovou účast českých osob a jejich zastoupení v orgánech společnosti; ekonomickou, technickou a organizační připravenost
Zákaz vysílání pořadů, které... podněcují k nenávisti nebo násilí proti skupině určené na základě rasy, národnosti, pohlaví, náboženství nebo příslušnosti k jinak určené skupině; snižují důstojnost člověka tím, že část obyvatelstva pomlouvají nebo napadají; znázorňují kruté či jinak nelidské jednání nebo válku způsobem, který takové jednání oslavuje, schvaluje nebo zlehčuje; zobrazují umírající nebo lidi vystavené těžkému utrpení; obsahují podprahová sdělení
Licence může být odňata, jestliže provozovatel... porušil závažným způsobem licenční podmínky; nezahájil ve stanovené lhůtě vysílání; neuzavřel smlouvy s orgnizacemi pro autorská práva; přímo nebo nepřímo převedl licenci na někoho jiného; zařadil pořad, který podléhá zákazu vysílání; zařadil pořad, který by mohl ohrozit vývoj dětí před 22. hodinou; zařadil takový pořad nebo upoutávku na něj v době od 6. do 22. hodiny; porušil povinnosti ohledně vysílání reklamy.