Romance, která procvičí spíše mozky

  1:00aktualizováno  1:00
Co může být na romanci složitého? Všechno, pokud scénář píše Charlie Kaufman. Jeho uctívaný film V kůži Johna Malkoviche se zpětně jeví jen jako lehká křížovkářská rozcvička pro Věčný svit neposkvrněné mysli.

Milostný příběh s prvky sci-fi, jehož českou předpremiéru uvedl na letošním karlovarském festivalu jeden z jeho hrdinů, slavný Frodo neboli herec Elijah Wood.

Ovšem ten zde dostal roli rozsahem menší, i když pro zápletku podstatnou. Výtečným hereckým králem filmu je Jim Carrey, známý komik proměněný k nepoznání jako uměřený, plachý, zranitelný, tichý, dojemně směšný „mimoň“, jak by ho asi nazvaly uhihňané dorostenky z diskoték, a přesto muž nadaný silnou přitažlivostí.

V sychravém mrazivém dni na neplánovaném výletu - či spíše útěku - ode všeho potkává svůj pravý opak, Kate Winsletovou coby potrhle živelnou bezprostřední dívku, proměnlivou stejně rychle jako barva jejích vlasů, prozařující šedý obzor nudné všednosti.

To je začátek - zdánlivě. Neboť Kaufman tu své pokusy obracet vypravěčské zákony naruby ještě znásobil. Činí nečekané skoky na všechny strany v čase i realitě, takže posloupnost děje se co chvíli mění a divák musí být nepřetržitě ve střehu.

Záminkou k té záludně spletité formě je právě motiv z říše sci-fi: rozmarná slečna si nechá svého milého „vymazat“ z paměti, utrápený muž si pak objedná tutéž milosrdnou službu, jenže během zákroku změní názor a začne o zachování svých mizejících vzpomínek bojovat.

„Výmaz“ postupuje od nejnovějších zážitků k těm nejstarším, což Kaufmanovi umožňuje ony střemhlavé úkroky a klamavé kličky, režisér Michel Gondry tak zase získal v podstatě neohraničenou půdu pro obrazově vděčné efekty.

Je zajímavé sledovat, jak se vědecky „gumované“ postavy vytrácejí z rozehraných situací nebo jak hledají útočiště k přežití „v hlavě“ hrdiny, v těch záměrně nejzasutějších komůrkách lidské paměti, kam zamykáme ponižující zážitky z dětství a které, jak hrdina věří, ani „výmaz“ nenajde.

Nicméně právě přívlastky „neohraničený“ a „zajímavý“ tvoří rub téhle mince. Jak Kaufman ve svých šarádách postupuje dál a dál, pro zálibný trénink mozku a fantazie rozvolňuje stavbu příběhu. Jeho nesporně mistrovské hrátky by mohly pokračovat samoúčelně celé hodiny a více než citově se diváka dotýkají rozumově.

Občas z nich dýchne konstruktérský chlad, přestože ke slovu přichází i humor, od něžně soucitného spojeného s Carreyho hrdinou k věcně černému, jenž provází zákulisí „výmazu“ - cynické řemeslo, jehož vykonavači zapojí zákazníka na „autopilota“ a v jeho bytě včetně postele, kde bezvědomý klient leží, si uspořádají bujarý mejdan.

Právě uvnitř téhle party se rozvíjí paralelní případ jiné lásky, kdysi „vymazané“ a bezděčně znovu propukající, navíc se tu zjeví i variace na staré téma, jak lze ukradených „dat“ zneužít. Ale nejčistším zůstává Věčný svit neposkvrněné mysli tehdy, drží-li se přízračné nálady jediné a jedinečné, smutně pošetilé romance.

Fotografie z filmu Věčný svit neposkvrněné mysli.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CONTROLLINGU s AJ (HR ODDĚLENÍ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz