Romance, která procvičí spíše mozky

  1:00aktualizováno  1:00
Co může být na romanci složitého? Všechno, pokud scénář píše Charlie Kaufman. Jeho uctívaný film V kůži Johna Malkoviche se zpětně jeví jen jako lehká křížovkářská rozcvička pro Věčný svit neposkvrněné mysli.

Milostný příběh s prvky sci-fi, jehož českou předpremiéru uvedl na letošním karlovarském festivalu jeden z jeho hrdinů, slavný Frodo neboli herec Elijah Wood.

Ovšem ten zde dostal roli rozsahem menší, i když pro zápletku podstatnou. Výtečným hereckým králem filmu je Jim Carrey, známý komik proměněný k nepoznání jako uměřený, plachý, zranitelný, tichý, dojemně směšný „mimoň“, jak by ho asi nazvaly uhihňané dorostenky z diskoték, a přesto muž nadaný silnou přitažlivostí.

V sychravém mrazivém dni na neplánovaném výletu - či spíše útěku - ode všeho potkává svůj pravý opak, Kate Winsletovou coby potrhle živelnou bezprostřední dívku, proměnlivou stejně rychle jako barva jejích vlasů, prozařující šedý obzor nudné všednosti.

To je začátek - zdánlivě. Neboť Kaufman tu své pokusy obracet vypravěčské zákony naruby ještě znásobil. Činí nečekané skoky na všechny strany v čase i realitě, takže posloupnost děje se co chvíli mění a divák musí být nepřetržitě ve střehu.

Záminkou k té záludně spletité formě je právě motiv z říše sci-fi: rozmarná slečna si nechá svého milého „vymazat“ z paměti, utrápený muž si pak objedná tutéž milosrdnou službu, jenže během zákroku změní názor a začne o zachování svých mizejících vzpomínek bojovat.

„Výmaz“ postupuje od nejnovějších zážitků k těm nejstarším, což Kaufmanovi umožňuje ony střemhlavé úkroky a klamavé kličky, režisér Michel Gondry tak zase získal v podstatě neohraničenou půdu pro obrazově vděčné efekty.

Je zajímavé sledovat, jak se vědecky „gumované“ postavy vytrácejí z rozehraných situací nebo jak hledají útočiště k přežití „v hlavě“ hrdiny, v těch záměrně nejzasutějších komůrkách lidské paměti, kam zamykáme ponižující zážitky z dětství a které, jak hrdina věří, ani „výmaz“ nenajde.

Nicméně právě přívlastky „neohraničený“ a „zajímavý“ tvoří rub téhle mince. Jak Kaufman ve svých šarádách postupuje dál a dál, pro zálibný trénink mozku a fantazie rozvolňuje stavbu příběhu. Jeho nesporně mistrovské hrátky by mohly pokračovat samoúčelně celé hodiny a více než citově se diváka dotýkají rozumově.

Občas z nich dýchne konstruktérský chlad, přestože ke slovu přichází i humor, od něžně soucitného spojeného s Carreyho hrdinou k věcně černému, jenž provází zákulisí „výmazu“ - cynické řemeslo, jehož vykonavači zapojí zákazníka na „autopilota“ a v jeho bytě včetně postele, kde bezvědomý klient leží, si uspořádají bujarý mejdan.

Právě uvnitř téhle party se rozvíjí paralelní případ jiné lásky, kdysi „vymazané“ a bezděčně znovu propukající, navíc se tu zjeví i variace na staré téma, jak lze ukradených „dat“ zneužít. Ale nejčistším zůstává Věčný svit neposkvrněné mysli tehdy, drží-li se přízračné nálady jediné a jedinečné, smutně pošetilé romance.

Fotografie z filmu Věčný svit neposkvrněné mysli.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

VIDEO: Přijede sám král. Filmové Panství Downton zve do zákulisí

Ve filmu Panství Downton očekávají příjezd krále

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, míří k závěrečné kapitole, která se odehraje v...

RECENZE: Proč Jiří Langmajer dostane přes ústa a slečny Přes prsty

Plakát filmu Přes prsty

Novinka kin nazvaná Přes prsty se odehrává ve světě plážového volejbalu. To je však jediný, čistě kosmetický rozdíl,...

RECENZE: Brutální Nikita 2? Kéž by, Bessonova Anna je jen slabý odvar

Z filmu Anna

Spíše než kdysi tak nadějného filmaře dnes Luc Besson připomíná náboráře slovanských manekýnek. Objevitel ukrajinské...

Najdete na iDNES.cz