RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

  10:59aktualizováno  10:59
Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino knihkupectví jen vedlejší roli, nicméně jednoznačně v ní přehrává unyle kladnou hlavní hrdinku.

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví | foto: Film Europe

Titulní postavou kultivovaného díla natočeného před dvěma lety podle románu Penelope Fitzgeraldové je vdova v podání Emily Mortimerové, jež v klidném anglickém městečku 50. let otevře knihkupectví s provokativními novinkami včetně Lolity. V místě charakterizovaném slovy, že „tady čte jen jeden člověk a ten zase nesnáší lidi“, nutně se svým plánem narazí.

Mezi hrdinčiny ústřední odpůrce z řad honorace patří právě postava Clarksonové, z jejíž povýšené blahosklonnosti ukapává jed i v nejbanálnějších větičkách, natož když se snaží vystrnadit Florence ze starého domu. Mimochodem bitva o budovu představuje vcelku nudnou záminku.

Daleko zábavněji se rozvíjí skrytá válka zabalená do zdvořilého přijímání salonních trapasů. Nálada tak trochu připomene klasiku Jane Austenové jako Pýcha a předsudek či Rozum a cit, ovšem modernější maloměstské retro je paradoxně krotší a melodramatičtější.

Do značné míry za to může literárně zbarvený průvodní komentář, popisující hrdinčino konání i rozpoložení ve třetí osobě, a to včetně frází typu „odvahu jí nikdo nemohl vzít, i když sen ano“. Místy se také zdá, že původem španělská režisérka Isabel Coixetová zkusila do britské zdrženlivosti propašovat více vášně typické pro ženské příběhy, ovšem převážně bez humoru.

Fotogalerie

A konečně Mortimerová, úhledně spolehlivá herečka vesměs vedlejších úloh, jako by si nemohla zvyknout, že tentokrát stojí v popředí. Natožpak s takovým břemenem ušlechtilosti, statečnosti a odhodlání.

Osamocená žena bojující proti dobovým konvencím se sama dávno stala uměleckou konvencí, naštěstí má však ve Florencině knihkupectví silné partnery, kteří ji pozvedají s sebou. O Clarksonové již byla řeč, neméně potěší Bill Nighy coby samotářský podivín, jenž podnikavou vdovu podporuje svým tichým způsobem: „Nepochybně vás navštívím, pokud někdy půjdu ven, což nedělám.“

Je skutečným požitkem sledovat, jak se stárnoucí rocker z Lásky nebeské mazlí se slovy, jak úzkostlivě si udržuje výraz přirozeného aristokrata vlastní mysli, stranícího se všech vůkolních malicherností. Když se pak ve finále Nighy utká ve slovní přestřelce s Clarksonovou, začne to na plátně konečně jiskřit.

Florencino knihkupectví

Německo / Španělsko / Velká Británie, 2017, 113 min

Režie: Isabel Coixet

Předloha: Penelope Fitzgerald (kniha)

Scénář:

Hrají: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson, Honor Kneafsey, Michael Fitzgerald, Jorge Suquet, Frances Barber, Gary Piquer, Nigel O'Neill, Mary O'Driscoll, Richard Felix, Barry K. Barnes, James Lance, Michael Fitzgerald, Charlotte Vega

Hodnocení­: 55 %

Na jedné straně její usměvavě proradná jízlivost, na straně druhé bravura gentlemana, který při zachování veškerých společenských pravidel dokáže zralé dámě sdělit, že je „odpudivá až odporná“.

Což postava Clarksonové skutečně je, ale přitom si umí získat i pochopení se špetkou soucitu. Neboť zrod knihkupectví pro ni znamená symbol příchodu vetřelce, ohrožení jejího dosavadního vladařského statutu v ospalé komunitě izolované od zbytku světa.

Coixetová už natočila průkaznější filmy, ale Florencino knihkupectví v pravý čas dokládá, že karlovarská čestná cena pro Clarksonovou je ve správných rukou.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

VIDEO: Musíš být vdaná, nebo bohatá, radí Streepová Malým ženám

Hrdinky filmu Malé ženy

Meryl Streepová jako jejich teta, Saoirse Ronanová, Emma Watsonová, Florence Pughová a Elize Scanlenová coby sestry,...

RECENZE: Pohádku Hodinářův učeň spasil zábavný padouch Viktora Preisse

Jakub Žáček, Václav Neužil a Jaroslav Plesl ve filmu Hodinářův učeň

V premiérové české pohádce Hodinářův učeň, která právě vstupuje do kin, asi nebude vše v pořádku, pokud divák podvědomě...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz