RECENZE: Brutální Nikita 2? Kéž by, Bessonova Anna je jen slabý odvar

  10:46aktualizováno  10:46
Spíše než kdysi tak nadějného filmaře dnes Luc Besson připomíná náboráře slovanských manekýnek. Objevitel ukrajinské modelky Milly Jovovichové teď obsadil do své špionážní novinky Anna její ruskou kolegyni jménem Sasha Lussová.

Z filmu Anna | foto: Vertical Ent.

Je to ukázkový typ fotogenické prázdné nádoby, ale za to, že údajný akční thriller tak mocně nudí, jen Lussová nemůže. Její charakter sice režisér vybudoval podle své slavné Brutální Nikity, která se také pod tlakem okolností stala profesionálním zabijákem, jenže Anně silně ubral na akci, zapletl ji do téměř operetní války tajných služeb a diváka unavil věčnými skoky v čase zpět a zase vpřed, jejichž četnost vyvolává dojem parodie, hlavně však historku zbytečně prodlužuje.

Bessonova Mata Hari má pohnutou minulost sirotka po důstojnické rodině a otloukané milenky narkomana z ruského podsvětí, kde se Besson často ocitá mimo historickou realitu. Stačí si přiřadit letopočty uvedené v titulcích k prvnímu moskevskému bankomatu či k hrdinčinu přenosnému počítači, aby člověk žasl; podobně se podivuje třeba hrozbě tajným americkým vězením kdesi na území Česka.

Fotogalerie

Ovšem faktografická ledabylost se vlastně dokonale snoubí s bizarností představ o profesi Jamesů Bondů z obou stran velmocenské barikády, jejichž finální masová konfrontace se přiblíží nechtěné komedii. 

Sama Anna vyznává princip podobojí nejen v práci, do její široké postele se vejdou jednak ruský i americký agent – oba přitom hrají (velmi spolehlivě) Velšan Luke Evans a Ir Cillian Murphy, jednak kolegyně modelka v podání typově zajímavé Lery Abové.

Pravou královnou sestavy je však Helen Mirrenová coby drsná i mazaná ježibaba ve vedení ruské rozvědky, jediná postava spojující umně zábavu a záhadu. Komu lehce feministická šaráda nestačí, má smůlu.

Anna

Scénář , , , , , ,

Hodnocení­: 35 %

Vedle standardní honičky aut kolem Kremlu se totiž odehraje jediná pořádná bitka v restauraci, kde sice obědvá více osobních strážců než běžných hostů, ale o to příhodnější oběti si tu najdou smrtící talíře nebo vidličky. Bohužel častěji než zbraně tasí hrdinové naučná filozofická moudra typu „Život je dar“ či „Věř jen sama sobě“, případně citují z ruských klasiků.

Nakonec tak vedle hollywoodských herců sbírá Anna body pouze za stylové kostýmy, kterých její představitelka vystřídá vskutku nepočítaně, respektive za prostředí pařížské modelingové agentury, bohužel jen letmo načrtnuté. Přitom právě na půdě blýskavé říše se skrývanou řevnivostí by se našlo osobitější podhoubí napínavých dramat než v obehrané partii KGB versus CIA.


Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Po třiceti letech má Česko studentského Oscara. Za animovanou Dceru

Záběr z animovaného snímku Dcera, který natočila Daria Kashcheeva

Současné dobré jméno posluchačů animace z pražské FAMU se po úspěchu na festivalu v Annecy potvrdilo i na americké...

TELEVIZIONÁŘ: To se ví, že je to pravda. Přece nejsem blbej!

Z pořadu To se ví

Podle výsledků loňského průzkumu dokáže rozeznat falešné zprávy od pravdivých pouze čtvrtina populace v Česku, přičemž...

VIDEO: Last Christmas, zpívá si v komedii Daenerys ze Hry o trůny

Trailer k filmu Last Christmas

Oscarová scenáristka Rozumu a citu Emma Thompsonová napsala romantickou komedii nazvanou podle slavné písně Last...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz