Porotě festivalu předsedá Francouz

V pátek odpoledne se novinářům představila Hlavní porota 37. ročníku MFF Karlovy Vary 2002. Ta posuzuje snímky vybrané do Mezinárodní soutěže celovečerních hraných filmů. O tom, kdo získá Hlavní cenu "Křišťálový globus" a další ocenění, bude letos rozhodovat sedm významných osobností světové kinematografie. Předsedou poroty je francouzský herec a režisér Jean-Marc Barr, Českou republiku zastupuje jeden z nejlepších současných kameramanů Jan Malíř.

Malíř spolupracoval s Věrou Chytilovou na komedii Hra o jablko ze 70. let. V dalších letech s ní natočil ještě komedii Faunovo velmi pozdní odpoledne, dokument Praha - neklidné srdce Evropy a tragikomedii Šašek a královna.

Kameraman často spolupracuje i s Janem Hřebejkem. Podílel se na snímcích Šakalí léta, Pelíšky a film Musíme si pomáhat, který byl nominován na Oscara. Spolupráce s dalšími předními domácími režiséry mu umožnila pracovat i v zahraničí. Podílel se na řadě snímků v Krátkém filmu Praha a natáčí i pro televizi. Založil firmu Flightcam, která se specializuje na letecké natáčení.

Rozhovor s Janem Malířem čtěte ZDE.

Malíř podle svých slov není jako kameraman zvyklý o filmech mluvit, proto účast v porotě považuje za velkou výzvu a inspiraci. "Myslím, že nejsem úplně ten správný do poroty, ale jsem tu rád," vyjádřil se. Na otázku, zda někdy točil nezávislý či nízkorozpočtový film, Malíř s humorem odpověděl: "Nezávislý film jsem netočil, ale nízkorozpočtové filmy děláme v Čechách všichni."

Předsedou poroty je francouzský herec, režisér, scénárista a producent Jean-Marc Barr. "Atmosféra v Karlových Varech se mně velmi líbí, velice důležitý je pro mne kontakt s publikem," sdělil své pocity ke svému pobytu na festivalu a dodal: "Na ulici mne zastavují diváci a mluví o mém filmu, něco takového například v Cannes není možné."

Pozornost si Barr získal především svými hereckými aktivitami. Herecká spolupráce s dánským režisérem Larsem von Trierem jej později přivedla k vlastní režijní práci. V rámci manifestu Dogma 95 debutoval v roce 1999 jako režisér, scenárista a producent komorním milostným příběhem Milenci. Ten se stal první částí "trilogie svobody", jejíž dvě další části - drama To je mé tělo (2000) a komedii Blažené bytosti (2001) - spolurežíroval s Pascalem Arnoldem.

Předseda poroty se na tiskové konferenci vyjádřil také k Zelenkovu snímku Rok ďábla: "Hledám ve filmech emoce, je pro mne důležitý humor a lidskost. Film mne velmi oslovil." 

O osudu soutěžních snímků rozhodovat také německá herečka Bibiana Beglauová, držitelka berlínského Stříbrného medvěda za roli ve filmu Ticho po výstřelu z roku 2000. V porotě dále zasedne Roger Ebert ze Spojených států, jenž je respektovaným filmovým kritikem a držitelem Pulitzerovy ceny z roku 1975. Je rovněž autorem patnácti knih o filmu.

Z dalších osobností filmového světa budou porotu tvořit Ibolya Feketeová z Maďarska, která je dokumentární režisérkou a byla oceněna na mnoha mezinárodních festivalech, mimojiné na loňském ročníku v Karlových Varech, dále španělská herečka Assumpta Sernaová a herec a producent Kaynam Myung z Korey, který je v Karlových Varech již potřetí. Před dvěma lety sem přijel jako producent představit snímek Mentolky, který zde získal Zvláštní cenu poroty.

Hlavní porota MFF KV 2002.

Hlavní porota MFF KV 2002 - Jan Malíř a Kaynam Myung.