Oscar 2003 - Peter Jackson

Oscar 2003 - Peter Jackson - Režisér Peter Jackson mohl být spokojen. Jeho film získal 11 Oscarů, včetně prestižního ocenění za nejlepší film roku. | foto: Gary Hersham, Reuters

Nový Zéland oslavoval Oscary

Tři čtvrtě století se Oscary držely hesla Co je doma, to se počítá. Letos však Hollywood připomínal hostitele, jenž má na vlastním večírku hlad.

Většina výročních cen Americké filmové akademie zamířila v noci z neděle na pondělí mimo Spojené státy a světové agentury se shodovaly v titulku Zvítězil Nový Zéland.

Jedenáctioscarový triumf Pána prstenů - Návratu krále, jejž natočil převážně v novozélandských sceneriích tamní rodák Peter Jackson, vyvolal v ostrovní zemi celonárodní svátek.

„Vždyť je to jasné,“ podotkl Steven Spielberg, když četl jméno nejlepšího filmu roku 2003 - a Wellington od jachtařského klubu plného Jacksonových přátel až po nejvyšší místa vybuchl nadšením.

„Jsem šťastná,“ jásala i premiérka Helen Clarková, která Jacksona popsala jako „skromného, pokorného a nenápadného člověka“. K vlastenectví se přidaly příjemné počty: filmová trilogie totiž pomohla místní ekonomice a pozvedla cestovní ruch, jejž Oscary ještě podpoří.

Jen v lednu přijelo na Nový Zéland téměř čtvrt milionu turistů, o jedenáct procent více než loni v témže období, a nejméně jeden z deseti uváděl, že ho přivedla zvědavost na zemi Pána prstenů.

Podle ministra turistiky Marka Burtona přitom před čtyřmi lety nebyl Nový Zéland jako cíl mezinárodních cest příliš známý. „Pán Oscarů“, jak psal tamní tisk, přinesl změnu.

A nebyl to jediný oceněný film, který svou poctu z Los Angeles přenesl na neamerickou půdu. Dvě sošky získal snímek Master a Commander, jehož tvůrce Peter Weir je pro změnu původem Australan. Výhru nejlepší herečky v hlavní roli Charlize Theronové zase mocně slavila její rodná Jihoafrická republika.

Ostatní herecké trofeje si připsali rodilí Američané, i když vzato důsledně, nejlepší herečka ve vedlejší roli Renée Zellwegerová pochází ze švýcarsko-norské rodiny. A autorka vítězného scénáře Sofia Coppolová má italskou krev po dědečkovi.

Jakkoli filmy vzbuzují národní hrdost, vznikají dnes vesměs coby nadnárodní projekty a peníze z oscarových děl se vracejí hlavně do amerického zákulisí, v případě Pána prstenů k producentům z New Linema Cinema a distributorům Warner Bros.

Třetí díl Návrat krále už celosvětově vydělal přes miliardu dolarů, čímž se stal druhým nejúspěšnějším snímkem dějin po Titaniku.

Mohou mu Oscary vůbec ještě pomoci? „Určitě ano,“ míní Lenka Skalická z české pobočky Warner's. „Z vedení společnosti v americkém Burbanku ani z evropského ústředí v Londýně sice nemáme zatím žádné nové pokyny, ale zájem o oscarové vítěze roste vždy. A jedenáct sošek může zlákat i ty, kdo dosud Návratu krále nedůvěřovali.“

Po sedmi týdnech má oscarový vítěz na kontě jen v Česku téměř 620 tisíc diváků a 70 milionů korun tržeb. To je víc, než druhý díl Dvě věže vydělal v našich kinech za celý rok 2003.

,