Natáčení filmu Svatba na bitevním poli

Natáčení filmu Svatba na bitevním poli - Natáčení filmu Svatba na bitevním poli | foto: Bio Illusion - Petr Králík

Nový rok v kinech začne Svatbou

První českou komedií roku 2008 se stane Svatba na bitevním poli. Startuje 10. ledna a ještě o pár dní dříve se představí na Moravě, kde se příběh o pánských hrách na napoleonskou bitvu točil.

"My jsme se při práci velice nasmáli. Doufám, že se diváci zasmějí taky – o trochu víc, než jste se smáli vy," dobíral si po včerejší projekci novináře herec Jan Budař. "Nevadí, my jsme se bavili, to je hlavní."

Budař v roli milovníka výšek, jenž zanedbává manželku, patří do vesnické party, která při výročních oslavách slavné bitvy navléká dobové uniformy.

Coby Napoleon se pravidelně předvádí starosta alias Bolek Polívka, filmový manžel Zlaty Adamovské a otec tří dcer. Jenže jednou ho pořadatelé vymění za zahraničního herce a zhrzený starosta vymyslí pro svou armádu jinou slavnost: česko-francouzskou svatbu.

"Bolek Polívka byl prostě okouzlující: jako kolega, herecký partner i teď na plátně, když jsem ho vnímala coby divák," prohlásila Adamovská, která svou postavu popsala slovy "hezká, milá, lidová poloha, prostě ženská se vším všudy".

Faráři není nic cizí
Roman Vojtek v roli faráře nahradil Jiřího Langmajera, jenž se zranil v Rumunsku při natáčení jiného snímku. Po projekci Vojtek sám žasl, jak profesionálně prý vyhlíží při létání na rogalu.

"Jen škoda, že vystřihli jednu mou scénu s Monikou Hilmerovou," zalitoval. Zjevně mínil scénu milostnou, neboť jeho faráři není nic lidského cizí – ani Hilmerová coby Budařova manželka.

Krásku z hospody si zahrála Jitka Čvančarová a nevěstu z Francie Miss Jana Doleželová. Obě tvrdí, že kvůli příjemné náladě si pobyt na natáčení prodlužovaly.

Originální vzpomínku má Jaroslava Obermaierová čili Budařova tchyně: scénář utopila na dovolené. "Ale to je dobré znamení, že uplaval v moři," věří.

Snímek, který natočil režisér Dušan Klein za 25 dní a 23 milionů korun, si zatím společnost Falcon testovala na dvou místech.

"Lidé v Českých Budějovicích byli nadšení, v Plzni se chovali chladněji. Ti první, vesměs starší, už se těšili, že na Svatbu půjdou znovu, ti druzí, mladší, ji přijali vlažněji," shrnul producent Miloslav Šmídmajer.

Nicméně i mladí oceňují hudbu skupiny Čechomor a další muzikant – legenda od cimbálu Jožka Šmukař – tvrdí, že Svatba je film "přesně pro moravského diváka, ale nejen pro něj".

Také režisér doufá, že publikum komedii přijme. "Na každý pád jsem se já, spíše kavárenský typ, najednou potkal na Moravě s normálními lidmi. A to bylo tak příjemné, že kdyby se pro stejnou lokalitu objevil další scénář, rád ho natočím. Tedy pokud jsme té vesnici, kam vstoupili filmaři poprvé, nezkazili pověst," říká Klein.