Násilí na plátně dráždí a povzbuzuje

  11:20aktualizováno  11:20
Po 11. září do nebe již nemíří budovy Světového obchodního centra, zato ve vzduchu zůstaly viset otázky, na něž se americký tisk snaží najít odpovědi. Úryvek z úvahy, publikované v New York Times 18. září, zde přetiskujeme. Jsou násilné snímky tím nejběžnějším kulturním artiklem, který Amerika vyváží na zahraniční trhy? Po událostech z minulého úterka visí tato otázka ve vzduchu.
Poté, co mnozí srovnávali úterní tragédii se scénami ve filmech jako Den nezávislosti, máme před sebou otázku, zda násilí není prubířským kamenem naší národní kultury. Jestliže nám tahle realita, kterou posíláme do světa, není vlastní, pak je to přinejmenším jeden z našich nejplamennějších jazyků.

Televizní záběry hroutících se věží Světového obchodního centra se nám vtěsnají do snů stejně, jako to udělaly scény z Dne nezávislosti, jen bez fiktivních hrdinů, kteří přicházejí spasit naši narušenou psychiku.

Aktéři diskuse o filmové brutalitě jako by nechtěli slyšet tento smutný fakt: násilí na plátně dráždí a povzbuzuje. A troufalá, prudká vynalézavost akčních scén, jedna z věcí, které americké filmy umějí stále velmi dobře, v minulých letech ještě vzrostla. Filmové vzrušení nás přitahuje stejně, jako když čteme kruté pohádky. Asi příliš dlouho jsme v naší zemi byli jako děti, příliš fascinovaně jsme naslouchali drsným pohádkám bratří Grimmů.

Akční snímky vytlačily muzikály a autentičnost scén z filmů jako Tygr a drak, které udělaly z okrajového hongkongského snímku oscarový hit, může zaujmout tak jako sledování Freda Astaira poletujícího na obrazovce ve Follow the Fleet. Proměna tanečních čísel do bojových bitev a pěstních zápasů je patrná v akční parodii The Band Wagon — a stejnou baletní eleganci zopakoval Keanu Reeves v Matrixu. Nedostižný inscenátor akčních scén John Woo využívá napětí v uzavřeném prostoru stejně dobře jako velcí muzikáloví tvůrci typu Stanleyho Donena či Marka Sandriche.
Akce a násilí v rukou filmařů tedy fungují jako taneční čísla - obojí nabízí vzrušující přehlídku fyzických sil. Přitom tanec v muzikálech svým způsobem kdysi nahradil pot při sexu, který velká studia nemohla po dlouhou dobu takto otevřeně ukázat na obrazovce. Ta síla energie promlouvá k mladému publiku, protože je dokáže stimulovat.

Násilí je oblast, kde nám velkorozpočtové filmové produkce předvádějí svou jistotu - jediná záruka u takových neohrabaných slátanin, jako je Swordfish, jsou právě akční scény. Hvězdou tohoto filmu je John Travolta, herec s neobyčejnou fyzickou zdatností, kterého proslavily právě muzikály jako Horečka sobotní noci nebo Pomáda.

Po událostech minulého týdne bylo mnoho filmových projektů zameteno pod stůl. Premiéra komedie Velký průšvih se scénou, jak je jednoduché pronést výbušniny přes letištní ochranu, byla odložena. Také uvedení snímku s Arnoldem Schwarzeneggerem Collateral Damage se odsouvá na neurčito. To všechno jen vzbuzuje otázku, na kterou nám filmový průmysl nebude chtít chvíli odpovědět: Kdo bude příští akční hrdina, jehož jméno do kin naláká mladé publikum?

Ty největší tržby měly akční filmy, od čtyřdílných Hvězdných válek, filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava přes Terminátora 2 až k Jurskému parku či Dnu nezávislosti. (Film číslo jedna všech dob vychází z přelomové katastrofy: Titanic. Oscara za nejlepší film loni získal snímek, který se topí v krvi - Gladiátor.) Pokud si lidé začnou říkat, že akční filmy jsou špatné - a v mnoha ohledech skutečně špatné jsou: slabomyslné, dětinské a tím nejjednodušším způsobem oslovující publikum -, možná tak lehce nepropadnou jejich kouzlu. Konečně to byl Jean-Luc Godard, kdo poznamenal, že k natočení filmu stačí mít pistoli a ženskou. V sázce má filmový průmysl nyní miliony dolarů. Násilí prodává. Proniká do všech žánrů, vyrábí z herců hvězdy. Je tady od němých filmů. A jaká je jeho budoucnost?

(Redakčně kráceno a upraveno; české názvy jsou použity u filmů, jež byly nebo budou uvedeny v tuzemských kinech.)
Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Správce ve filmu S čerty nejsou žerty bych neopakoval, řekl Preiss v Rozstřelu

Legendární věta správce z pohádky S čerty nejsou žerty „na doživotí – do konce života“ se o Vánocích znovu vrátí na...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Depeche Mode postavili filmový pomník sobě a svým fanouškům

Fanoušci Depeche Mode jsou nejlepší a nejoddanější na světě, nadto jsou to citlivé duše. Zhruba takové je poselství...

VIDEO: Snad nehraju Havla jenom kvůli podobě, věří Viktor Dvořák

Poslední natáčecí den čeká tvůrce snímku Havel, ve kterém titulní roli ztvární čerstvý nositel divadelní ceny Thálie...

Hybnerová, Dobrý, Malátný, Kepka. Herecký Ročník 89 ctil Borise Rösnera

Vanda Hybnerová, Hana Ševčíková, Karel Dobrý, Michal Malátný či Otto Rošetzký. Sešli se v první herecké třídě, kterou...

Nedokončený film Poslední z Aporveru půjde do dražby. Za 18 milionů

Nedokončený fantasy snímek režiséra Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru se kvůli dluhům octl v insolvenčním řízení a...

Najdete na iDNES.cz