Macháček s Duškem na Baníkovce s tyčí nešli

  14:59aktualizováno  14:59
Rasismus v české společnosti, problematika obchodu s uprchlíky, mateřství a mezilidské vztahy jsou hlavními tématy nového českého filmu Horem pádem, který natočila osvědčená dvojice režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský.

Snímek bude mít celosvětovou premiéru 3. září na prestižním festivalu Telluride v americkém Coloradu, poté poputuje na mezinárodní přehlídku do Toronta, do českých kin vstoupí v 38 kopiích 16. září.

Tragikomický příběh ze současnosti popisuje zároveň osudové ztrácení a nalézání lásek, přátelství, rodin, rodičů a dětí navzájem. Snímek se rovněž snaží upozornit na problémy fanouškovství na stadionech či existenci drobných zlodějíčků, kteří slušné společnosti znepříjemňují život.

"Žijeme tady v téhle době a máme chuť o tom povídat. Námět jsme slepili ze skutečných zážitků svých či našich známých. Vždyť koho ještě neokradli na ulici o mobil či mu nevzali rádio z auta. A tak i osudy našich hrdinů se někomu skutečně přihodily," řekl režisér po promítání.

Sedmatřicetiletý tvůrce si zároveň pochvaloval herecké výkony hlavních i vedlejších protagonistů. Do hlavních rolí obsadil Jana Třísku, Jiřího Macháčka, Emíliu Vášáryovou, Ingrid Timkovou, Petra Formana, Pavla Lišku, Jaroslava Duška či Jana Budaře. V jedné ze scén se objeví i exprezident Václav Havel.

"Poprosili jsme Jana Třísku, který jedním z jeho nejbližších přátel a byl mu dvakrát na svatbě za svědka, aby ho k natáčení přesvědčil. Pan prezident svolil a věnoval nám zhruba dvě hodiny. V záběru se mihne asi na deset vteřin," dodal Hřebejk.

Natáčení probíhalo v Praze, Břeclavi nebo v australském Brisbane, kde žije bratr režiséra Miloše Formana Paul. Ten filmaře po nějaký čas hostil spolu se synem a rodinou ve svém domě. Hřebejkův tým podobně jako štáb filmu Non plus ultras spolupracoval při pořizování některých scén s tvrdým jádrem sparťanských fanoušků.

"Dokonce nás lákali, abychom šli s nima do Stromovky tyčema se mlátit s Baníkovcema. Chvíli jsme uvažovali, že do toho půjdeme, ale nakonec jsme si to rozmysleli," vylíčil setkání Macháček.

"Byli to drsní hoši. Někteří z nich měli dokonce jizvy po úderech sekerou. Režisér raději v ten den opustil svoji stoličku a místo něj to převzal vůdce sparťanských ultras," dodal žertem Dušek.

Na červencovém karlovarském filmovém festivalu bylo představeno i DVD, které je vedle titulků pro neslyšící doplněno stopou pro nevidomé. Jde o takzvané komentované kino, kdy je jedna ze stop doplněna o komentář předjímající situaci, která na plátně teprve nastane. Komentář namluvila Zuzana Stivínová.

Rozpočet celého projektu je 37 milionů korun.

Jaroslav Dušek a Jiří Macháček ve filmu Horem pádem.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Najdete na iDNES.cz