Na moderním nosiči DVD bude film vedle titulků pro neslyšící vybaven i zvukovou stopou určenou nevidomým.
"V momentech, kdy se ve filmu nehovoří a nejsou slyšet významné zvukové ruchy, tak se na začátku každé scény stručně a jednoduše popíše, co se bude dít. Musí to být velice suchý komentář, protože emoce musí vnímat nevidomý divák od herců," řekl Trojan.
Celý nápad usnadnila skutečnost, že moderní videonosiče počítají s prostorovým zvukem, takže se každý dovede zorientovat, odkud a kam která postava jde. Ale už nepochopí, v jakém prostoru se nachází a co se vlastně děje.
Trojan poděkoval firmě Philip Morris, která projekt zajistila jako sponzor. Podobně budou vybaveny i další jeho snímky. Komentář namluvila herečka Zuzana Stivínová.
"Projekce prvního profesionálně komentovaného filmu pro nevidomé a slabozraké občany je výborným nápadem. Film zprostředkovává obraz a zvuk, ale někdy je na straně příjemce jeden z těchto komunikačních kanálů uzavřen. Proto tento nápad jen vítám," uvedl ředitel Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR Milan Pešák. Věří, že podobná praxe se do budoucna stane standardem.
Ač se to zdá neuvěřitelné, i mezi zrakově postiženými se najde mnoho filmových a televizních fanoušků. Podle údajů Americké nadace pro nevidomé sledují televizi v průměru dvě a půl hodiny denně. Nová technologie "komentovaného filmu" umožňuje nevidomým, aby filmy "viděli".
V Česku začala s prvními pokusy o promítání "komentovaného filmu" společnost SONS CZ v dubnu 2002. Prvním takto uvedeným snímkem byl Anděl Exit Vladimíra Michálka s živým komentářem Zuzany Stivínové.
Prvním DVD s přímo volitelnou možností audiokomentáře bude nyní celovečerní film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Horem pádem. Téměř 100 tisíc zrakově postižených spoluobčanů by tak mohlo získat přístup k audiovizuálním dílům v co nejvyšší kvalitě.