Kina mají nové hity: generační muzikály

  4:49aktualizováno  4:49
Jeden je slunečný a uhlazený, druhý temný a drsný. Ale jinak vyšly obě americké módní novinky ze stejné úvahy: malý rozpočet, velké divácké zázemí. Křísí totiž vlnu muzikálů pro mladé.

Z filmu High School Musical 3 | foto: Disney Pictures

Hřiště pro Astaira
Film Muzikál ze střední 3: Maturitní ročník, jenž do Česka dorazí 4. prosince, je postrachem kritiků a miláčkem dětí. Za první víkend vydělal více než čtyřicet milionů dolarů ve Státech a stejnou sumu v dalších devatenácti zemích; stál přitom jen třináct milionů dolarů.

Ovšem pomohla mu skvělá reklama v podobě prvních dvou dílů, vysílaných jen v televizi. První Muzikál ze střední uvedl kanál Disney v lednu 2006 a rázem se stal nejsledovanějším snímkem stanice. Vzápětí jej převzaly desítky dalších stanic; dosud jej vidělo na 250 milionů lidí od Česka po Čínu.

Stejnou mánii loni vyvolala "dvojka", jejíž premiéru sledovalo rekordních 18 milionů kabelových diváků. Oba soundtracky získaly několik platinových desek, následovalo koncertní turné, muzikál na ledě – a teď i film pro kina.

TRAILER K FILMU MUZIKÁL ZE STŘEDNÍ 3

Jak to režisér a choreograf Kenny Ortega dělá? Svůj recept shrnuje do slov "co nejzábavnější, co nejbarevnější a co nejvíce vzrušující". Ve třetím dílu provede hrdiny v čele s dívčím idolem Zacem Efronem od basketbalu a školního muzikálu přes maturitní ples a zkoušku z dospělosti až k loučení se školou.

Poslední verze scénáře vznikaly ve spolupráci s herci a tanečníky ve studiu, kde se zkoušelo, ale i v teenagerovské muzice a tanci našel režisér místo pro hold klasickým filmům s Fredem Astairem. "Vypadaly, jako by svět byl jedno velké pódium, a já si řekl, že by bylo dobré to zopakovat pro novou generaci. Naším jevištěm se stalo celé fotbalové hřiště."

Jenže část mládeže romantickými teenagerovskými komediemi pohrdá a volí krvavější podívanou. Pro ty vznikl protipól Muzikálu ze střední, hudební horor Repo: Genetická opera, který v Americe odstartuje za týden a v Česku 20. listopadu.

Zpívání v krvi
Původně jevištní představení pro New York a Los Angeles převedl na plátno Darren Lynn Bousman, jehož jméno má u milovníků filmového strašení respekt. Režíroval totiž tři z pěti dílů kultovní hororové série Saw, jíž se Repo: Genetická opera podobá i nízkým rozpočtem – přišla na necelých devět milionů dolarů.

TRAILER K FILMU REPO: GENETICKÁ OPERA

Navíc láká na kontroverzní jméno hlavní hvězdy, hollywoodské skandalistky Paris Hiltonové, i když hudební znalci se spíše těší, jak se předvede sopranistka Sarah Brightmanová nebo Ogre, zpěvák industriální kapely Skinny Puppy.

Ovšem obsah je na hony vzdálen cudným prvním láskám roztleskávaček ze střední. Repo vypráví o světě, kde smrtící epidemie ničí lidské orgány ve velkém. Na vzácné "zboží" zavede jistý magnát systém splátek, pokud však zákazník nezaplatí třeba jen jednu jedinou, přijde "repoman", kultovní postava zámořské scény, a vezme si orgán zpět.

Zkrátka od mučení provázeného zpěvem slibují tvůrci "film natolik jiný, že ani není s čím srovnávat".


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

VIDEO: Musíš být vdaná, nebo bohatá, radí Streepová Malým ženám

Hrdinky filmu Malé ženy

Meryl Streepová jako jejich teta, Saoirse Ronanová, Emma Watsonová, Florence Pughová a Elize Scanlenová coby sestry,...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz