Kdo protočil osm miliard korun? Filmům se u nás daří, reklama skomírá

  0:55aktualizováno  0:55
Filmový průmysl v Česku loni dosáhl rekordního obratu. Zasloužily se o to zahraniční zakázky i domácí tvorba, naopak reklama klesá.

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka | foto: Stanislav Honzík

Po patnácti letech se zdejší audiovizuální trh konečně znovu nadechl. Podle Asociace producentů v audiovizi v roce 2018 celkový obrat jejích členských společností dosáhl 8,2 miliardy korun, čímž poprvé překonal dosud rekordní hodnotu 7,6 miliardy z roku 2003.

„Za nárůstem stojí zejména zahraniční televize a internetové platformy,“ shrnul předseda asociace Vratislav Šlajer. Vzrostla i domácí produkce, byť ji „vytáhl“ hlavně koprodukční historický velkofilm Jan Žižka za 400 milionů korun.

Naopak reklama zažívá slovy producentů „vůbec nejhorší chvíle od revoluce“. Jednak kvůli bankovním kurzům, jednak v důsledku novely silničního zákona, podle níž se žádosti o zábory míst pro natáčení nyní vyřizují až do třiceti dnů. Tak dlouho totiž zákazníci odmítají čekat a hromadně přenášejí reklamní zakázky do zemí, kde úřady rozhodují pružněji.

Fotogalerie

Zato seriály zažívají díky konkurenčnímu boji tradičních a internetových stanic vítaný rozmach, na celkovém objemu loňské zahraniční produkce ve výši téměř pěti miliard korun se podílely ze dvou třetin. „Výroba vícedílné série u nás zdrží klienty déle než celovečerní film, nadto televizní produkce častěji využívají místní profesionály včetně herců,“ připomněl producent Radomír Dočekal seriály, které při zdejším natáčení nejvíce utratily: Carnival Row, Whiskey Cavalier, Knightfall či World on Fire, nemluvě o komiksovém filmu Spider-Man: Daleko od domova.

Na druhé straně musel přiznat, že o některé velké šance jsme přišli. Třeba výpravná sci-fi sága Nadace, jejíž slavnou předlohu napsal Isaac Asimov, se nakonec rozhodla pro Irsko. „Sice už zahraničním produkcím vracíme dvacet procent z částky, kterou u nás utratí, ale je to nejméně ze zemí Evropské unie. A v televizích nerozhodují filmaři, kteří znají výhodu našich kvalifikovaných řemesel, nýbrž finanční ředitelé,“ připomněl Dočekal.

Diváky láká více dovoz

Nejdražší projekty

Z českých děl vede historické drama Jan Žižka, dosud nejnákladnější tuzemský film dějin, jeho rozpočet se vyšplhal na 400 milionů korun.

Zahraničním zakázkám vévodila první řada fantasy seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem v hlavní roli, jehož produkce u nás utratila téměř jeden a půl miliardy korun a chystá pokračování. Zhruba stejnou částku tady proinvestoval seriál Whiskey Cavalier.

Vrátila se rovněž druhá řada příběhu templářských rytířů Knightfall, v němž hraje i Mark Hamill z Hvězdných válek, v Česku producenti zanechali osm set milionů korun.

Obrat domácí tvorby se loni vyšplhal na historicky nejvyšší hodnotu 1,5 miliardy korun, nicméně jednotlivé žánry už na tom tak růžově nejsou. Třeba v animované tvorbě vozili studenti FAMU ceny z festivalů a snímek Hurvínek a kouzelné muzeum se prodal do bezmála stovky zemí, jenže ve světě tvoří plných devadesát procent animované produkce seriály – a ty u nás kromě České televize nemají odbytiště. „I pro ni jsou navíc extrémně drahé, takže zbývají koprodukce. Přesto apelujeme na ČT, aby našla pro animaci prostor i mimo rámec tradičních večerníčků,“ líčí Šlajer.

Ani zájem o české filmy v kinech nedává důvod k oslavám. Premiéru mělo loni hned sedmdesát novinek, jejich podíl na celkové návštěvnosti však byl menší než čtvrtinový, přestože obecně kina zaznamenala nejvíce diváků za posledních pětadvacet let. A nejúspěšnější tuzemský hit roku 2018, Po čem muži touží, nasbíral jen půl milionu návštěvníků. Dovoz láká víc.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, již natočili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz