Režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta (vlevo) u ukázek z filmu Kajínek

Režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta (vlevo) u ukázek z filmu Kajínek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Jákl o natáčení: Kajínek se nám svěřil s věcmi, které nikdy nikomu neřekl

  • 22
V serpentinách pod borskou věznicí v Plzni znovu zní střelba, v rozstříleném autě umírají lidé. Jiří Kajínek dostává u plzeňského soudu doživotí a utíká z mírovské věznice. Příběh, který začal před sedmnácti lety v Plzni, právě znovu ožívá. Ve filmařské střižně. Lidé kolem producenta Petra Jákla v těchto dnech dokončují finální sestřih filmu Kajínek.

Případ, který zná většina lidí v republice a nejen v hospodách u piva ještě řeší chlapi, jestli je Jiří Kajínek doživotním vězněm po právu, nyní získává filmovou tvář. Thriller se v českých premiérových kinech objeví 5. srpna.

Setkání k filmu Kajínek - T.Vilhelmová a K.Lavronenko"Hlavní postavou je mladá advokátka, která zastupuje Kajínka. Známe skutečný spis, mluvili jsme s lidmi, kteří stáli na obou stranách případu. Někteří se tam uvidí, některé postavy jsme spojili. Hodiny jsme mluvili přímo s Jiřím Kajínkem, koupili jsme od něj práva. Svěřil se nám s věcmi, které ještě nikdy nikomu neřekl. On sám ale nemá právo zasahovat do příběhu, jak ho vyprávíme my," říká producent a režisér Petr Jákl, který ve středu přijel na plzeňský filmový festival Finále.

Část filmu Jákl natáčel přímo v Plzni. I když už kvůli nové silnici neexistuje místo v borských serpentinách, kde vrah v roce 1993 postřílel podnikatele s bodyguarda, filmaři scénu natáčeli o několik desítek metrů dál. Štáb točil i na plzeňském náměstí, v okolních uličkách, v budově soudu i v borské věznici.

Režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta (vlevo) sledují ukázky z filmu Kajínek

Režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta (vlevo) sledují ukázky z filmu Kajínek

Jednoho z trestanců hraje muzikant Václav Noid Bárta, který k filmu i skládá hudbu. "Na Borech jsem byl zavřený kvůli filmu na vycházkovém dvoře, další scéna byla v kříži pod kopulí, kde se kříží chodby," popsal Bárta. Aby byl na plátně ještě věrohodnějším vězněm, chtěl se nechat ještě víc potetovat. "To mu zakázala moje sestra, se kterou chodí. Roli ve filmu vzal hlavně kvůli scéně, ve které... Ale ne, to kvůli filmu nemůžu říct," zarazil se náhle Jákl.

Natáčením přímo ve věznicích film získal podle Jákla atmosféru. Kromě borské věznice mohli točit i na Mírově, ze kterého Kajínek v roce 2000 utekl. "Tenhle snímek by měl i na Guinessovu knihu rekordů. Vystřídalo se na něm sedm scénáristů a pět režisérů. Scénář měl asi 80 verzí. Ve finále jsem si ho sám přepsal a moje představa o filmu byla nakonec tak jasná, že jen málokdo jiný to mohl režírovat," popsal Jákl, jak se stal i režisérem.

Z natáčení filmu Kajínek - Mírov

Filmaři natáčeli přímo na Mírově

Z filmu Kajínek

Hlavní roli Kajínka se představí ruský herec Konstantin Lavroněnko

O filmu mluví jako o thrilleru. Na přímou otázku, jestli by mohl film přispět k soudnímu otevření Kajínkova případu, Jákl říká: "Pokud film něčemu takovému pomůže, je to jedině dobře."

Jiřího Kajínka ve filmu hraje ruský herec Konstantin Lavroněnko, advokátku Tatiana Vilhelmová.

Kajínkova kauza i po letech vyvolává emoce. V prezidentské kanceláři se hromadí podpisové archy žádající o milost pro Jiřího Kajínka. Na film se podle zjištění MF DNES půjde podívat řada lidí, jejichž život borská vražda ovlivnila.

Z filmu Kajínek

Z filmu Kajínek

"V každém případě se půjdu podívat, jak Kajínka pojali filmaři," říká bývalý plzeňský policista Jaroslav Kronďák, který byl u počátku vyšetřování skutečné střelby.