Další Vinnetou? Ne, ne!

Jen vstoupil, už dostával k podpisu fotografie z filmů Vinnetou - Rudý gentleman či Poklad na Stříbrném jezeře. Francouzský herec Pierre Brice zůstává i pár týdnů před svou pětasedmdesátkou pro diváky jediným hrdinou - Vinnetouem, náčelníkem Apačů.

Sean Connery prý svou postavu Jamese Bonda nesnáší. Taky jste Vinnetoua nenáviděl?
Nenáviděl - to je příliš silné slovo. Občas mi vadil. Ale úspěch Vinnetoua byl tak velký, že jsem pokračování musel přijmout. Herec je ve službách veřejnosti a bez publika není šťastný. Což není můj případ.

Přesto role proměněná v celoživotní úděl musí tížit. Stane se vám, že si s někým povídáte a on se ani jednou nezeptá na Vinnetoua?
Ne, takový případ neexistuje. Ale jsem tomu rád. Navíc teď konečně mohu hrát divadlo a to mě těší. Snem každého herce je stát na scéně.

Váš blízký přítel Lex Barker, představitel Old Shatterhanda, zemřel již před třiceti lety. Nechtěli jste si někdy třeba jen žertem své role navzájem vyměnit?
Ne, to by mě nikdy nenapadlo. Ale zahráli jsme si společně ještě v jiném filmu a tam jsme oba představovali kovboje.

Určitě jste dostával spoustu dopisů, mám vám vyřídit, že vám kdysi napsala i moje dcera. Vzpomenete si, co psaly děti z Česka?
Konkrétní psaní si nevybavím. Ale čeští fanoušci posílali hlubší a inteligentnější dopisy než ostatní.

Je pravda, že doma vás neznají?
Ne tak docela, ale jinde jsem opravdu známější. Já jsem totiž ve Francii skoro nepracoval, má kariéra začala v Itálii a končí - tedy snad ještě nekončí - v Německu. Vinnetou se hrál i ve Francii, ale ne s takovým úspěchem jako jinde.

Ale Francouze nezapřete. Když jste točil s Jurajem Kukurou Návrat Vinnetoua, učil jste ho prý pít víno.
Ať pracuji kdekoli, jsem Francouz, zbožňuji svou vlast, ale taky jsem hrdý, že jsem se stal Evropanem. Na ty lekce o víně si vzpomínám, ostatně o víně mohu mluvit hodiny. Víno je jediné, co piju, jak se zdá, udržuje mě ve formě, takže ho budu pít i nadále. Ovšem s mírou.

Letí ještě v Německu knihy Karla Maye, nebo už je také přebil Harry Potter?Přebil. Přesto mayovky dál patří k nejprodávanějším knihám.

Německá filmová parodie na Vinnetoua, Manitouova bota, se v Česku nehrála. Přišli jsme o hodně?
Buďte šťastní, že jste tu příšernost neviděli! Zničila ideály, zbořila obraz indiánů, Vinnetou coby homosexuál chodil v růžovém...

Ale kina byla plná. Proč?
Bohužel společnost pokročila k vulgárnosti. Nevkus vítězí. Na Česku se mi líbí, že tu ještě vládnou způsoby a duch staré Evropy. Snad je vstupem do Evropy neztratíte.

Do Prahy jste přijel na dobročinnou dražbu, pro niž jste věnoval scénář Vinnetoua. Máte ještě jiné památky z natáčení?
Koně už bohužel zemřeli. Zbytek se vydraží až po smrti - doufám, že to nebude brzy.

Třeba ještě natočíte Návrat Vinnetoua II, III, IV.
Ne, ne. Nic takového už opravdu neplánuji.

Z námořníka náčelníkem

Pierre Brice, vlastním jménem Pierre Louis de Bris, se narodil roku 1929 ve francouzském Brestu. Jako patnáctiletý působil v odboji, po pádu Hitlera studoval námořní školu, dva roky bojoval v Indočíně. Herectvím prošel od varieté přes divadlo k filmu. Točil nejvíce v Itálii - tehdy odmítl nabídku z Hollywoodu - a v Německu. Zlom jeho kariéry znamenal rok 1962, kdy se v Pokladu na Stříbrném jezeře stal poprvé Vinnetouem. Roli náčelníka Apačů hrál ve filmech, v televizních seriálech i na letní přírodní scéně. Oženil se s jednou z Vinnetouových fanynek. Pracuje v divadle i v televizi a píše paměti. Má německou cenu Bambi pro zahraničního herce či cenu čtenářů časopisu Bravo Zlatý Otto.

Civilní snímek herce Pierra Brice, který se stal popolární díky roli náčelníka Apačů Vinnetua

Vinnetou alias Pierre Brice na dobročinném večeru Podepsané srdcem.

Francouzský herec po příletu na letiště v Ruzyni.

Francouzský herec Pierre Brice po příletu na letiště v Ruzyni.

Francouzský herec Pierre Brice s manželkou na dobročinném večeru Podepsané srdcem.

,