RECENZE: Teď už víš, za co bojuješ. Místo ran teď dává Rocky rady

  13:45aktualizováno  13:45
Kdysi stáli v ringu proti sobě, v novince kin Creed 2 tam posílají své svěřence. Sylvester Stallone coby Rocky trénuje syna svého přítele, jehož tatínka zabil při boxu právě otec i kouč nynějšího mladíkova soupeře.

Škoda přeškoda, že se válka trenérů odehrává mimo klíčový prostor arény vymezený provazy. Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak si to dvě akční hvězdy minulosti, Sylvester Stallone coby Rocky Balboa a Dolph Lundgren jako ruský borec Ivan Drago, znovu rozdají přímo na pěsti třiatřicet let poté, co jim patřil snímek Rocky IV.

Nicméně fanoušci série, jejíž odvozený příběh Creed z roku 2015 dovedl Stallona k nominaci na Oscara, se spokojí i s pokračováním, ve kterém Rocky opět místo ran udílí rady. Creed 2 obsahuje spoustu rozcitlivělých výjevů, životních mouder i obecných pouček zejména o tradičních rodinných hodnotách. Ovšem když banality typu „Teď už víš, za co bojuješ“ trousí jakoby mimochodem svým typickým chraplákem Stallone, je zkrátka pořád roztomile dojemným retrosymbolem tvrdého chlapa s měkkým srdcem a zvedá známku o deset procent.

Kdo nezná zápletku Rockyho IV, k níž Creed 2 odkazuje, nemusí se bát, že by se v ději ztratil; jak média, tak samy postavy několikrát důkladně zopakují, proč je zápas černého amerického šampiona s obávaným ruským monstrem kvůli minulosti jejich předků tak vyhroceně osobní, tudíž výjimečný.

Fotogalerie

Odehraje se dokonce na pokračování, aby si borci mohli uspořádat zpřeházené kosti i myšlenky, přičemž každé slovo, ba pomalu každý úder se dá předvídat. Dramaturgicky vzato až příliš dlouho trvá, než se nová generace siláků octne tváří v tvář, do té doby rozebírají výzvu se svým okolím, přičemž na šedý kyjevský exil dua Dragových zbude méně prostoru než na Creeda juniora. Právě on musí vedle posilování svalů zvládnout rozněžnělou nálož romantických námluv, zakládání rodiny, zdravotních hrozeb a mnohonásobnou terapii dialogů, ať už jej vychovává matka, snoubenka nebo Rocky. Byť vcelku zdrženlivě.

Bezelstnost odzbrojuje

Sestřihy tréninků s kontrastem ukrajinské mlhy a kalifornské pouště mají ráz rytmických klipů, s hudbou hodně pracují i zápasy, jejichž surovost násobí záběry z důvěrné blízkosti; je znát, že Creed 2 režíroval Steven Caple Jr., tvůrce hiphopově laděné krimi Sígři.

Creed 2

USA, 2018, 130 min

Režie: Steven Caple Jr.

Scénář: ,

Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, Russell Hornsby, Wood Harris, Phylicia Rashad, Ivo Nandi, Andre Ward, Christopher Mann, Brigitte Nielsen, Milo Ventimiglia

Hodnocení­: 60 %

V moskevském finále však už podpůrná hudební show vede k pompéznímu kýči podobně jako patos odhodlaných výjevů ve stylu „černý muž povstal“. Nános sentimentu se zase vrší na soukromé trable osamělého Rockyho i na hroby, k nimž se tu chodí kdekdo vypovídat.

Zkrátka boxerská variace na antickou tragédii nepřidává legendě nic nového, ale také jí nedělá ostudu. Koneckonců proti poselství, že vzteklá touha po pomstě není pro sportovce zrovna nejlepší motivací a že by rodiče neměli vlastní zmarněné sny přenášet na své potomky, nelze nic namítat. Stallonův pamětnický Rocky to sice sděluje přímočaře, ovšem s bezelstností, která vždycky znovu odzbrojuje.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

VIDEO: Uděláme to jako v Čelistech, slibuje akční Spolujízda

Trailer k filmu Spolujízda

Řidič Uberu naloží policistu. A ze zdánlivě běžné zakázky se stane zběsilá vyjížďka, v níž vyplašený řidič dostane...

KVÍZ: Půlstoletí s vlkem a zajícem. Jak znáte animovaný seriál Jen počkej!?

Jen počkej, zajíci!

Je tomu už padesát let, kdy měl premiéru první díl sovětského animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!. V letech 1969 až...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Najdete na iDNES.cz