RECENZE: Teď už víš, za co bojuješ. Místo ran teď dává Rocky rady

  13:45aktualizováno  13:45
Kdysi stáli v ringu proti sobě, v novince kin Creed 2 tam posílají své svěřence. Sylvester Stallone coby Rocky trénuje syna svého přítele, jehož tatínka zabil při boxu právě otec i kouč nynějšího mladíkova soupeře.

Škoda přeškoda, že se válka trenérů odehrává mimo klíčový prostor arény vymezený provazy. Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak si to dvě akční hvězdy minulosti, Sylvester Stallone coby Rocky Balboa a Dolph Lundgren jako ruský borec Ivan Drago, znovu rozdají přímo na pěsti třiatřicet let poté, co jim patřil snímek Rocky IV.

Nicméně fanoušci série, jejíž odvozený příběh Creed z roku 2015 dovedl Stallona k nominaci na Oscara, se spokojí i s pokračováním, ve kterém Rocky opět místo ran udílí rady. Creed 2 obsahuje spoustu rozcitlivělých výjevů, životních mouder i obecných pouček zejména o tradičních rodinných hodnotách. Ovšem když banality typu „Teď už víš, za co bojuješ“ trousí jakoby mimochodem svým typickým chraplákem Stallone, je zkrátka pořád roztomile dojemným retrosymbolem tvrdého chlapa s měkkým srdcem a zvedá známku o deset procent.

Kdo nezná zápletku Rockyho IV, k níž Creed 2 odkazuje, nemusí se bát, že by se v ději ztratil; jak média, tak samy postavy několikrát důkladně zopakují, proč je zápas černého amerického šampiona s obávaným ruským monstrem kvůli minulosti jejich předků tak vyhroceně osobní, tudíž výjimečný.

Fotogalerie

Odehraje se dokonce na pokračování, aby si borci mohli uspořádat zpřeházené kosti i myšlenky, přičemž každé slovo, ba pomalu každý úder se dá předvídat. Dramaturgicky vzato až příliš dlouho trvá, než se nová generace siláků octne tváří v tvář, do té doby rozebírají výzvu se svým okolím, přičemž na šedý kyjevský exil dua Dragových zbude méně prostoru než na Creeda juniora. Právě on musí vedle posilování svalů zvládnout rozněžnělou nálož romantických námluv, zakládání rodiny, zdravotních hrozeb a mnohonásobnou terapii dialogů, ať už jej vychovává matka, snoubenka nebo Rocky. Byť vcelku zdrženlivě.

Bezelstnost odzbrojuje

Sestřihy tréninků s kontrastem ukrajinské mlhy a kalifornské pouště mají ráz rytmických klipů, s hudbou hodně pracují i zápasy, jejichž surovost násobí záběry z důvěrné blízkosti; je znát, že Creed 2 režíroval Steven Caple Jr., tvůrce hiphopově laděné krimi Sígři.

Creed 2

USA, 2018, 130 min

Režie: Steven Caple Jr.

Scénář: ,

Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu, Russell Hornsby, Wood Harris, Phylicia Rashad, Ivo Nandi, Andre Ward, Christopher Mann, Brigitte Nielsen, Milo Ventimiglia

Hodnocení­: 60 %

V moskevském finále však už podpůrná hudební show vede k pompéznímu kýči podobně jako patos odhodlaných výjevů ve stylu „černý muž povstal“. Nános sentimentu se zase vrší na soukromé trable osamělého Rockyho i na hroby, k nimž se tu chodí kdekdo vypovídat.

Zkrátka boxerská variace na antickou tragédii nepřidává legendě nic nového, ale také jí nedělá ostudu. Koneckonců proti poselství, že vzteklá touha po pomstě není pro sportovce zrovna nejlepší motivací a že by rodiče neměli vlastní zmarněné sny přenášet na své potomky, nelze nic namítat. Stallonův pamětnický Rocky to sice sděluje přímočaře, ovšem s bezelstností, která vždycky znovu odzbrojuje.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Musí být zábavný i pod tlakem. Václav Kopta byl hostem Za scénou

Václav Kopta v kulturním magazínu Za scénou.

Herec, textař a televizní moderátor Václav Kopta žil dlouhá léta s nálepkou toho ze Sněženek a machrů. Nyní všichni...

DO KINA: Bruce Willis ve Skleněném narazí na zkázu ponorky Kursk

Záběr z filmu Kursk

Z osmi novinek týdne jsou dvě určeny především dětem a dvě milovníkům dokumentů. Podle skutečnosti navíc vznikl i...

OBRAZEM: Národní filmové muzeum konečně otevřelo. Co nabízí?

Záběr z Národního filmového muzea NaFilM

Fascinující svět filmu přibližuje nevšední interaktivní expozice Národního filmového muzea NaFilM. První tuzemské...

Najdete na iDNES.cz