Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

  7:59aktualizováno  7:59
Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování spolužáků, kdo ze třídy skončí na elektrickém křesle. Teď je mu třiasedmdesát a popáté jde do akce ve filmu Rambo: Poslední krev. Vážně naposled?

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev | foto: Bontonfilm

Třiadvacetiletý Stallone získal dvě stě dolarů za svou první hlavní roli v lehce pornografickém Italském hřebci, kde se svlékal coby gigolo lačný sexu. Šest let poté, kdy dostal zelenou jeho průlomový projekt Rocky, měl na účtu jen 106 dolarů. Za dalších šest let za snímek Rambo: První krev inkasoval včetně televizních práv tři a půl milionu dolarů. Což byl teprve začátek.

„Budu dál hrát Ramba a Rockyho. Oba jsou stroje na vydělávání peněz, které nelze vypnout,“ říkal na rovinu. Ovšem pak mu postava Rockyho ve filmu Creed vynesla uznání v podobě nominace na Oscara a Rambovy návraty zas obhajuje slovy „je čas spojit akci s politikou“.

Sága válečného veterána dospěla k pátému dílu; čtvrtý, Rambo: Do pekla a zpět, se zrodil v roce 2008 a název nynější premiéry odkazující symbolicky k prvnímu filmu z roku 1982 naznačuje loučení. Jenomže Stallone si ponechává zadní vrátka.

Ještě koncem loňského roku mluvil o definitivním závěru série, kde jeho postava „konečně najde to, co pokládá za mír“, ovšem letos na květnovém festivalu v Cannes už naznačil, že by Ramba klidně hrál i nadále, pokud Poslední krev v kinech uspěje. Poněkud tím zneklidnil sázkaře, kteří užuž vypisovali kurzy na možnost, že dosud neporazitelný válečník ve finále novinky zahyne hrdinnou smrtí.

V jejím úvodu se ovšem tváří neškodně, po všech bojových výpravách se John Rambo konečně vrátil domů, usadil se na ranči v Arizoně a v poklidné oáze stárnoucího kovboje si našel pár přátel. Jenže smíření, k němuž se blíží, musí znovu odložit, protože dcera jeho dávného kamaráda se navzdory varování vydala do Mexika, kde ji unesla místní mafie obchodující vedle narkotik s nucenou prostitucí.

Tudíž Stallone má opět důvod, aby na adresu drogového kartelu procedil svým typickým stylem mezi zuby: „Jde k vám smrt a není nic na světě, co by vám pomohlo ji zastavit!“ Mimochodem pověstný hercův výraz a mluvu způsobil při porodních komplikacích zásah chirurgickými kleštěmi, po kterém mu ochrnula levá dolní část tváře – ale svůj někdejší handicap proměnil v osobitou obchodní značku.

„Nejsem hezký v klasickém slova smyslu. Oči mám jako škvírky, ústa i zuby nakřivo, můj hlas zní mafiánsky. Ale dohromady to kupodivu nějak funguje,“ popsal Stallone způsob, jímž jeho postavy na fanoušky zabírají, přestože sám je šampionem anticen Zlatá malina. Na výroční trofej za nejhorší výkony byl celkem třicetkrát nominován a desetkrát ji získal, čímž utvořil svého druhu historický rekord.

Fotogalerie

Nicméně i taková Pyrrhova vítězství tvoří usměvavý folklor akčních hrdinů a Stallone se kvůli nim rozhodně nehroutí. Naopak se naplno těší z novinky, kterou propaguje roztodivnými způsoby. Na Instagramu se třeba radoval z rozhodnutí, které filmu Rambo: Poslední krev udělilo pro americký trh takzvaný rating R čili omezenou věkovou přístupnost: „Skvělý den! To, co přijde, se bude lišit od všeho, co jste doposud viděli!“ V Česku se film nasazuje jako nevhodný do 15 let, ale třeba v Irsku a ve Velké Británii se hraje až od 18 let.

Často se také přetřásá, že poprvé Rambo vtrhne na plátno bez tradiční čelenky a bujné hřívy. Stallone se výjimečně nechal ostříhat nakrátko, což okamžitě probudilo vzpomínky na rok 1988, kdy svůj účes odmítl zpeněžit. Nabídli mu totiž čtyři miliony dolarů za reklamu na americké pivo s podmínkou, že půjde k holiči; když odmítl, přihodili ještě milion, ale herec nepovolil.

Své dva klíčové hrdiny považuje za dvě strany téže mince, Rocky je prý pozitivní, Rambo princ temnoty. Nicméně se odmítl podřídit původní knižní předloze, v níž se Rambo zabije. „Nepokládám to za správné, sám návrat válečných vysloužilců z Vietnamu přinesl skoro dvě stě tisíc sebevražd. Namítl jsem – Proč bychom ho nemohli zavést až na hranu, aniž bychom ho přitom zničili? Quentin Tarantino mi tehdy řekl - Jsi zbabělec, měl jsi Ramba zabít! A já mu odvětil - Quentine, ty jsi zešílel. Proč bych ho zabíjel, když chci natočit několik pokračování,“ vyprávěl o počátcích projektu.

Jaký je vlastně Sylvester Stallone v soukromí? Ze tří manželství měl pět dětí, ve volném čase rád maluje olejovými barvami na plátně a vykládá, že za svého osobního hrdinu považuje Leonarda da Vinciho. Miluje doutníky a bollywoodské filmy, podporuje republikány, ale přitom se zasazuje za kontrolu střelných zbraní, dokonce sám sebe popisuje jako největšího odpůrce pušek v dnešním Hollywoodu.

Vyznává heslo, že „jedinkrát v životě musí člověk na jeden smrtelný okamžik uchopit nesmrtelnost; jinak by nežil“. A odmítá penzi. „Jednoho rána se probudíš a žasneš - Co se to stalo? Kam všechno tak rychle odešlo? Vždyť ještě zbývá tolik věcí, které chci dělat. Myslím, že spousta lidí to cítí stejně jako já, ale společnost jim přikazuje - Ustupte, je třeba sloužit mládí,“ líčí Stallone své pocity. A dodává: „Nejsem nejbohatší, nejchytřejší nebo nejtalentovanější osoba na světě, ale uspěju, protože se pořád udržuju v chodu.“

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Najdete na iDNES.cz