Buena Vista Social Club vzdává hold kubánským hudebním veteránům

  10:12aktualizováno  10:12
- Americký instrumentalista Ry Cooder, autor hudby ke dvěma starším Wendersovým filmům, často vyprávěl tomuto režisérovi o kubánských muzikantech, s nimiž nahrál desku Buena Vista Social Club. Když se Cooder vydal na Kubu za svými hudebníky znovu, aby po úspěchu prvé nahrávky natočil sólové album s jedním z nich, Ibrahimem Ferrerem, provázel jej už Wim Wenders i s malým filmovým štábem. A vznikl stejnojmenný dokument: Buena Vista Social Club.

Dokument o energii a nakažlivé radosti starých pánů, kteří jsou na Kubě známí jako Super Granddads či Super Abuelost. Wenders zaznamenal jejich práci i život; jejich filmový portrét je nazvaný podle "původní" desky a klubu, kde kdysi hrávali - pak vrcholí koncertními triumfy kapely v Amsterodamu a v newyorské Carnegie Hall. Dokument dopomohl kubánským veteránům ke slávě: takřka všichni dnes mají i sólová alba.

OBSAZENÍ
Všichni hrají sami sebe

Luis Barzaga
Joachim Cooder
Ry Cooder
Julio Alberto Fernández
Ibrahim Ferrer
Carlos Gonzáles
Rubén Gonzáles
Salvador Repilado Labrada
Pío Leyva
Manuel ´Puntillita´ Licea
Orlando ´Cachaíto´ López
Benito Suárez Magana
Manuel ´Guajiro´ Mirabal
Eliades Ochoa
Omara Portuondo
Company Segundo
Julienne Oviedo Sánchez
Barbarito Torres
Alberto ´Virgilio´ Valdés
Amadito Valdés
Lázaro Villa
Juan de Marcos González
Film režiséra Wima Wenderse Buena Vista Social Club vstupuje do tuzemských kin ověnčený evropskou cenou, dvěma trofejemi amerických kritiků i nominací na Oscara. Nejde ale o hraný příběh, nýbrž o celovečerní dokument. Světový úspěch filmu i hudebních nahrávek jeho hrdinů, kubánských muzikantů, vyhlíží jednoznačně, nicméně teprve čas ukáže, zda se i u nás chodí na dokument.

Distribuční společnost Artcam představila snímek Buena Vista Social Club v předpremiéře už v březnu: zahajoval tehdy Dny evropského filmu a představení bylo dlouho dopředu vyprodáno. "Zájem o Wendersův film je trvalý, jeho pověst se šíří ústním podáním bez ohledu na momentální ocenění či publicitu, a na rozdíl od novinek, které zazáří a zapadnou, Buena Vista Social Club si dál upevňuje pozici z týdne na týden. Třeba ve Francii se promítá už druhým rokem s návštěvností přes šest set tisíc diváků," ohlašovala tehdy českou premiéru Blanche Neumannová z Artcamu.

Mezinárodně nejúspěšnější německý film loňského roku, prodaný do padesáti zemí světa, převzala pro běžnou tuzemskou distribuci od Artcamu společnost Falcon. "Rádi poskytneme naši síť, fajnšmekry ten film potěší zcela stoprocentně - ovšem v celorepublikovém měřítku si příliš velké iluze nedělám," říká šéf firmy Jan Bradáč. Nejen v Berlíně, kde měl půl roku vyprodáno, ale i v ostatních zemích Evropy totiž kraloval dokument hlavně v metropolích, respektive ve velkých kulturních centrech, kde má zázemí náročnější publikum. Proto si i Bradáč slibuje víc od Prahy než od menších měst: "Dosáhneme-li při dvou nasazených kopiích hranice deset tisíc diváků, bude to úspěch."

Kapela, sjednocená v projektu Buena Vista Social Club, na koncertě v Amsterdamu, kde se svojí kamerou natáčel také Wim Wenders.

Ry Cooder se svým synem Joachimem projíždějí kubánskou Havanou během natáčení dokumentárního filmu Buena Vista Social Club.

Orlando "Cachaito" Lopez, Compay Segundo, Omara Portuondo a Ry Cooder ve filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club.

Zadní řada zleva do prava: Orlando "Cachaito" Lopez, Joachim Cooder, Ry Cooder, přední řada: Eliades Ocohoa, Ibrahim Ferrer, Juan de Marcos Gonzalez and Pio Leyva. Všichni ve filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club.

Ibrahim Ferrer a Omara Portuondo ve filmu Wima Wenderse Buena Vista Social Club.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

Najdete na iDNES.cz