Ryan Gosling a Margot Robbie v traileru k očekávanému filmu Barbie

Ryan Gosling a Margot Robbie v traileru k očekávanému filmu Barbie | foto: Profimedia.cz

Barbie je v ruských kinech načerno, za pirátská promítání kasírují miliony

  • 13
Ačkoli po invazi na Ukrajinu hollywoodské filmové společnosti opustily ruský trh, letošní filmový hit Barbie trhá rekordy i tam. Snímek se zde totiž promítá neoficiálně v pirátských kopiích jako přídavek ke krátkým filmům, kdy diváci kinům oficiálně platí za krátké filmy. K jejich promítání pak jako „doplněk“ dostanou nedostupný světový hit.

Jak uvádí server Radio Svoboda, snímek během prvního víkendu v ruských kinech vydělal 120 milionů rublů (téměř 28 milionů korun). Vychází z údajů časopisu Film Distributor’s Bulletin, který se rozhodl do svých statistik řadit i tuto „podzemní“ ruskou produkci. Ta se totiž v Rusku natolik rozšířila, že překonává oficiální program tamních biografů.

V regulérní nabídce totiž nejvíce vydělal snímek americké režisér Castille Landonové After: Odloučení s 85 miliony rublů. Bulletin přitom upozorňuje, že vzhledem k pirátské povaze šíření Barbie rozhodně nedokáže zaznamenat všechny ruské projekce.

LGBT Barbie zakažte, vlastenecké panenky jsou lepší, hlásí ruská poslankyně

V první polovině roku prý taková promítání tvořila celou třetinu peněz, co ruská kina vybrala. Nejvíce prý zatím takto „vydělal“ Cameronův druhý Avatar, ruským kinům přinesl 2,4 miliardy rublů.

A jak takové pirátské promítání vlastně vypadá? Diváci prý kinům oficiálně platí za krátké filmy. K jejich promítání pak jako „doplněk“ dostanou nedostupný světový hit. Ruská kina prý opakovaně apelovala na vládu, aby takové promítání bylo legální, ta takový přístup ale logicky podpořit nechce.

Konkrétně v případě Barbie asi nejspíš není divu. V srpnu se proti legendární panence postavila ruská poslankyně Marija Butinová. „Barbíny“ prý propagují LGBT hodnoty a měly by z ruských obchodů zmizet. Namísto blondýnek v růžové by si podle Butinové měly ruské děti hrát s vlasteneckými panenkami. „Co tam vidíme, jsou gayové, transsexuálové a ženy, které převzaly vládu nad světem,“ prohlásila pak Ruska přímo na adresu filmu, který nyní patří v ruských kinech k nejpopulárnějším.

Propagandistický film naopak propadl

Nový ruský propagandistický film Svidětěl (Svědek) se v databázi IMDb zařadil po bok nejhorších filmů v historii. Film o belgickém houslistovi, který na konci února 2022 přicestuje na turné do Kyjeva, aniž by tušil, že mu tato cesta už „navždy změní život“, měl koncem srpna hodnocení 1,3 bodu z deseti. Stejné nebo nižší hodnocení má na seznamu nejhorších filmů pouze pět snímků. Nový ruský filmový počin předkládá pokroucenou verzi událostí na Ukrajině. Zvěrstva v ukrajinské Buči, které tam loni na jaře spáchali ruští vojáci, například klade za vinu Ukrajincům.

Hodnocení je patrně natolik špatné i v ruské filmové databázi kinopoisk.ru, že ho správci webu raději skryli, podotýkají ruská média. Místo toho se lze na webu dočíst, že se hodnocení teprve utváří kvůli nedostatečnému počtu lidí, kteří snímek viděli. Na některých ruských webech má film pozitivní hodnocení, panuje ale podezření, že recenze napsali internetoví boti.

Záběr z ruského filmu Svědek (2023)
Záběr z ruského filmu Svědek (2023)
Záběr z ruského filmu Svědek (2023)

Film měl rozpočet asi 200 milionů rublů (téměř 47 milionů korun), přičemž ho financovalo ruské ministerstvo kultury, uvedl ruský investigativní portál The Insider.

Ve filmu se vydává houslový virtuos Daniel Cohen původem z Belgie na turné do Kyjeva, kam přijede krátce před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Události „speciální vojenské operace“ pak houslistu přivedou do fiktivní vesnice Semidveri, kde se stane svědkem „nelidských zločinů“, stojí v popisku filmu. Předobrazem vsi Semidveri se přitom podle ruských médií spojovaných s prokremelskou propagandou stala Buča u Kyjeva. Podobně film převrací i další události na Ukrajině a vinu za všechny útoky na civilní cíle včetně bombardování porodnice v Mariupolu klade za vinu ukrajinské straně, upozornil The Insider.

Zdroj: ČTK