Zájem o Dům animace i festival má šest jiných měst, na tahu je Třeboň

  13:59aktualizováno  13:59
Respektovaný mezinárodní festival animované tvorby Anifilm nevylučuje, že by se, ač nerad, musel stěhovat pryč z Třeboně. Stejně jako plánovaný Dům animace. „Rozpočet festivalu činí 13,5 milionu korun a radnice dává jen 400 tisíc,“ vypočítává ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký.

Kdo prošel plnými sály, vyslechl si chválu zahraničních hostů a ocenil vkus poroty, která vyznamenala mimo jiné na Oscara nominovaný příběh Mirai, dívka z budoucnosti, mohl odjíždět z letošního Anifilmu s pocitem, že respektovaný mezinárodní festival animované tvorby nemůže mít sebemenší problém.

Jenže podobně klamný stav zažívali svého času i pořadatelé karlovarského festivalu či pražského Febiofestu. Stav, kdy partneři rychle zapomenou na pár dní světové slávy a za rok se musí začínat od nuly. Navíc animaci hrozí i jiné limity.

Hlavně v domácí tvorbě. Zatímco studentské snímky zastupují Česko úspěšně i v Cannes či Berlíně, naše krátké animované filmy jsou podle odborníků z Rady animovaného filmu, která v Třeboni hodnotí národní soutěž, většinou profesně slabé.

Nové talenty sice máme, jenže na trhu práce se o ně přetahují – často vítězně – výrobci videoher. A vůbec nejvíce chybí národní produkce pro děti. Ne náhodou se na retrospektivě laureátky čestné ceny Zdenky Deitchové, která léta pracovala pro Studio Bratři v triku, tísnili velcí i malí milovníci Rákosníčka, Boba a Bobka či Maxipsa Fíka; ovšem z novějších legend už znali jenom zahraniční hrdiny.

„Devadesát procent světové animované výroby je v seriálech, které se u nás skoro vůbec nedělají, tudíž musíme nakupovat příběhy s jinou kulturní tradicí,“ shrnul začarovaný kruh producent Michal Podhradský z Asociace animovaného filmu. Prakticky jediným zákazníkem zůstává Česká televize, která dá letos na animované seriály 19 milionů korun, což je podle oponentů méně, než kolik lze utržit jejich vývozem.

Fotogalerie

Přitom právě premiérové tuzemské dětské příběhy by uvítala kina, pro něž Anifilm sestavuje distribuční pásma, jenže leckdy není z čeho vybírat. Krátkometrážní autorskou tvorbu, jež se do kin dostává ještě vzácněji, zase festival šíří prostřednictvím internetové videotéky Aniont, která nejvyšší návštěvnost zaznamenává kupodivu z Indie.

„Zkoušíme prostě zlomit praxi, kdy festival sice funguje báječně, ale sotva skončí, zavře se voda,“ vysvětluje ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký. Jednu z takových cest představoval Dům animace, trvalá expozice podpořená dotací přes 66 milionů korun. Jenže společný projekt Anifilmu a Třeboně vzal za své po volbách, kdy jej nové vedení města odmítlo. Peníze tedy propadly a budoucnost je znovu nejistá. 

„Chtěli bychom Anifilm v Třeboni zachovat, přestože rozpočet festivalu činí 13,5 milionu korun a radnice dává jen 400 tisíc, z nichž většinu zaplatíme zpět za nájmy městských prostor,“ podotýká Rychecký. Nicméně nyní je na tahu Třeboň a musí si pospíšit, o Dům animace už projevilo zájem šest jiných měst včetně tří jihočeských, jež by vesměs ráda převzala i Anifilm.

Což by sice znamenalo další start na zelené louce, ale na to jsou pořadatelé zdejších festivalů už zvyklí.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Kdo vyhraje volby, kdo hokej a kdo jim dá na frak

Z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Nezapomeňte, že rozhodují právě vaše hlasy, huláká víkendová obrazovka ze všech stran. A taky nám výsledky veškerých...

VIDEO: Já se vrátím, slíbil a splnil. Přichází Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve své nejslavnější filmové sérii je zpátky. Snímek Terminátor: Temný osud vejde do kin 31....

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz