Agent 007 se po roce vrátil do Prahy

  12:07aktualizováno  12:07
Víření bubnů, červený koberec - prostě hollywoodsky laděný spektákl zahájil úterní světovou premiéru filmu Liga výjimečných se Seanem Connerym. Nejprve vykoukne z černé limuzíny naleštěná bota, pak se objeví široký zářivý úsměv a vzápětí se na červeném běhounu zjeví filmová hvězda v celé své velikosti. Sean Connery kráčí ke vchodu Slovanského domu v centru Prahy. Dav tvořený většinou turisty vzdychne a pak se roztleská a rozvýská.
Podívejte se do fotogalerie a na videoukázku.

Takovou událost české filmové publikum nepamatuje. Možná zná stejné záběry z Los Angeles nebo z Londýna, kde se honosně vyvedené světové premiéry většinou odehrávají.

Protože se však část amerického filmu Liga výjimečných natáčela v Praze a zrovna v době, kdy metropoli zasáhla ničivá povodeň, rozhodli se producenti na Conneryho přání uspořádat premiéru v Praze. A tak tu nechybějí hlavní hvězdy filmu, především pak někdejší agent 007 James Bond alias Connery.

Zkraje teplého večera se snažil herec Marek Vašut rozproudit několik stovek diváků nalepených na zábrany.

V tu dobu ještě zbývala necelá hodina do příjezdu největších hvězd. A tak Vašut začal česko-anglicky vysvětlovat, že film svedl dohromady hned několik známých komiksových hrdinů, kteří mají za vlády královny Viktorie zachránit Londýn před bombovým útokem.

Mezitím se začali k hlavnímu vstupu trousit hosté, kteří zaplatili za vstupenku. Výtěžek bude věnován obětem loňských povodní. Pomoc poputuje na povodňové konto nadace Vize 97 manželů Václava a Dagmar Havlových.

A právě exprezidentský pár je první, jejž přiváží vůz přímo před Slovanský dům, a také jim patří první z obdivných potlesků, zatímco vcházejí dovnitř.

Pak už přijíždí jedna limuzína za druhou s hlavními protagonisty filmu. Zastavují se u televizních štábů a odpovídají na otázky, které se podobají jako vejce vejci. Publikum v tichosti vyhlíží hlavní hvězdu. A ta se také, jak se na hlavní celebritu večera sluší, dostavuje jako poslední. Dav šílí.

"Je to pořád štramák, i když je to už dědek," poznamená zasněně jedna z přihlížejících fanynek. Ale ani Connery neunikne šňůře rozhovorů pro televizne celého světa.

Pak se obrátí k publiku. "Dobrý večer, já..." pozdraví anglicky proslulý Skot. A síla hlasu se projeví nanovo. "Už je to dlouho, co jsem tu byl, a tak se omlouvám, že moje čeština zrezivěla," zavtipkuje.

A zavzpomíná na loňské léto, které strávil v Praze a utíkal tu před velkou vodou z hotelu Four Seasons. "Škoda, kterou povodeň napáchala, je ohromná, a proto jsem tady, abych pomohl," dovysvětlí herec.

Do kina spěchá zbytek opozdilců. A protože Connery svůj poslední film zná, šel na soukromou večeři. Kolem půl jedenácté začíná v restauraci těsně pod Strahovským klášterem slavnostní raut.

Návštěvníky premiéry sem přivážejí autobusy. Na rautu se mohou kochat nádherným výhledem na Prahu. Největší hvězdy večera zatím nepřijely. Čekání na to, zda nakonec holywoodské stars přece jen přijdou, však hostům zpříjemňuje nabídka švédských stolů.

A ta opravdu stojí za to: sušené švestky se slaninou, marseillské chobotničky, kachní prsa na koňaku, panenské biftečky na tymiánu, rolky z mořského jazyka, hřebenatky a krevety s česnekem, chobotnice na červeném víně, bílé víno Pinot Blanc a červené víno Pinot Noir, české pivo Pilsner Urquell.

Všichni se baví. Ostatně jako na jakémkoliv jiném rautu. O půl dvanácté se konečně dočkali, Sean Connery přišel mezi hosty.

Na Ligu výjimečných láká jen Connery

V Americe se film Liga výjimečných, jehož dobročinnou předpremiéru za účasti herců v čele se Seanem Connerym včera zažila Praha, hraje od 13. července. Za tu dobu utržil na 60 milionů dolarů. Tedy zatím nic moc, vezme-li se v úvahu, že stál 78 milionů. Ani ohlasy nejsou bůhvíjak nadšené. V jednom se však shodují: na tenhle film se chodí hlavně kvůli Connerymu.

"Není to zrovna největší film všech dob, ale našel jsem v něm ten druh zábavy, kvůli kterému vznikl. Hlavní důvod, proč jsem na něj šel, je Sean Connery, miluju totiž jeho agenta 007," shrnuje jeden z diváků na obřím internetovém filmovém serveru IMDb.com, kde fanoušci filmy známkují.

Na stupnici od jedné do deseti má Liga výjimečných hodnocení 5,7. Čili v podstatě průměr. Ve vysílání televize ABC Dobré jitro, Ameriko si kritik Joel Siegel na Lize výjimečných povšiml jen jediného výjimečného hereckého talentu - Conneryho.

"Zaplatil jsem vstupné, abych se díval na Conneryho, přečetl si noviny a vypil šálek kávy. To vše bych dělal radši než sledoval ten film," řekl Sigel a dodal, že všechny akční snímky letošního léta mu splývají v jediný.

Jeho píšící kolegové byli ještě přísnější. Věhlasný Roger Ebert z Chicago Sun-Times, loňský šéf poroty karlovarského festivalu, nazval film směsicí "nepochopitelné akce, idiotských dialogů, nevysvětlitelných motivací, příčin bez následků, následků bez příčin a úplného šílenství".

Geoff Pevere v Toronto Star psal, že devadesát procent rozpočtu přišlo nazmar. Megan Lehmannová v New York Post použila výraz "nedozírný nesmysl".

Stephen Hunter z Washington Post dokonce neušetřil ani Conneryho, který "hraje jen dvěma částmi těla, levým obočím a pravou pěstí".

A Manohla Dargisová v Los Angeles Times vyjádřila přesvědčení, že podobné letní filmy jsou určeny "psům, přesněji náctiletým klukům".

Slova obhajoby našlo jen pár kritiků, kteří se odvolávali na užitečnou službu, již tu film dělá knihám. Hrdinové snímku inspirovaného komiksem, které britská královna Viktorie povolá do boje proti šílenci usilujícímu o světovládu, totiž pocházejí ze slavných příběhů dobrodružné literatury.

Od Verneova kapitána Nema po Stevensonova "rozdvojeného" doktora Jekylla - pana Hydea jsou to výrazné, tudíž osamělé osobnosti, pro něž není snadné podřídit se velení vysloužilého afrického lovce v Conneryho podání, natož se učit týmové práci v duchu mušketýrského hesla Jeden za všechny, všichni za jednoho.

Nic jiného jim však nezbývá, neboť maskovaný Fantom hrozí, že potopí celé Benátky - a to v době roztančeného karnevalu, kdy jsou akční honičky mezi kanály zvláště efektní.

Ač v zámoří film zrovna nezáří, do českých kin vejde 25. září v pětadvaceti kopiích. Předně se točil v Česku, což diváky vždy zajímá, a hlavně: Connery stále láká, tím spíše poté, co film přivezl osobně.
                                                                                     Mirka Spáčilová

Sean Connery v Praze. Do české metropole přiletěl natáčet film a zúčastní se také filmového festivalu v Karlových Varech. (23. června 2002)

Sean Connery na tiskové konferenci. Praha, 28. června 2002.

Tajný agent tajné služby Jejího Veličenstva s číslem 007 - podle mnohých jediný pravý Bond.

Oscar 2002. Catherine Zeta-Jonesová a Sean Connery. 75. ročník předávání cen Americké filmové akademie v v Kodak Theatre v Hollywoodu v Los Angeles. (23. března 2003)

Sean Connery na slavnostní premiéře filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Herečka Peta Wilson přijela do Prahy na slavnostní premiéru filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Sean Connery a jeho manželka přijeli do Prahy na slavnostní premiéru filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Manželé Havlovi na slavnostní premiéře filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Herec Sean Connery, hlavní hvězda filmu Liga výjimečných, přijel večer do Prahy. Mezinárodní premiéru tohoto filmu Connery osobně uvede v pražském multikině Slovanský dům. (11. srpna 2003)

Stuart Townsend přijel do Prahy na slavnostní premiéru filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Sean Connery a jeho manželka přijeli do Prahy na slavnostní premiéru filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Sean Connery na slavnostní premiéře filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Manželka Seana Conneryho na slavnostní premiéře filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Sean Connery a Peta Wilson na slavnostní premiéře filmu Liga výjimečných (12. srpna 2003).

Autoři:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Musí být zábavný i pod tlakem. Václav Kopta byl hostem Za scénou

Václav Kopta v kulturním magazínu Za scénou.

Herec, textař a televizní moderátor Václav Kopta žil dlouhá léta s nálepkou toho ze Sněženek a machrů. Nyní všichni...

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

OBRAZEM: Národní filmové muzeum konečně otevřelo. Co nabízí?

Záběr z Národního filmového muzea NaFilM

Fascinující svět filmu přibližuje nevšední interaktivní expozice Národního filmového muzea NaFilM. První tuzemské...

Najdete na iDNES.cz