RECENZE: Lidstvo žene vztek, tvrdí na baru tři namyšlené užvaněné baronky

  10:59aktualizováno  10:59
Je dávno po zavírací době, židle jsou na baru, uklízečka smýčí podlahu. Tři dámy však ještě nehodlají spát. Oděny do rokokové nádhery si jako tři baronky z dávných časů sedají k baru a žvaní - o svých potřebách, myšlenkách, strachu i současné situaci v Evropě.

Záběr z nastudování Vzteku v Divadle Komedie, inscenaci nyní uvádějí na baru A studia Rubín. | foto: Facebook Divadla Kolonie

Režisérka Lucie Ferenzová tak do divadelní roviny převedla jeden z posledních textů Elfriede Jelinekové. Rakouská nobelistka svůj Vztek napsala i v reakci na teroristický útok na redakci Charlie Hebdo z ledna 2015.

Uvažuje v něm o vzteku jako o základním pohonu dějin, motoru lidstva. Přemýšlí i o tom, který bůh nyní vítězí, a rozhodně tím nemyslí jen tradiční známé ze světových náboženství. Ferenzová její náročný monolog objímající svět od antiky až po současnost rozdělila mezi trojici postav.

Fotogalerie

Baronky ztvárňují Kristýna Frejová, Anita Krausová a Jindřiška Křivánková. Do diváka se pustí zhurta, náročné promluvy do něj pumpují s groteskně přehrávanou nadřazeností. Tři namyšlené dámy jako by se vyvalily z toho nejhoršího evropského svědomí a nezávisle na tom, jak je, či naopak není dnešní svět složitý, se jaly všem vykládat své názory. „Po těch milionech Židů, co jsme zavraždili, to nestojí za zmínku,“ říkají třeba cynicky. „Tady pořád někdo přichází a odchází,“ zazní ledabyle jinde.

Vedle poměrně očekávaných narážek na strach současných Evropanů z imigrantů však Jelineková do textu dostala i globálnější motivy: nazdobené grácie jsou především symbolem zmatení vyplývajícího z přemíry informací a neschopnosti zorientovat se. „Na poličce nemám GoPro kameru, ale krém,“ komentuje postava Frejové současné mladé. „Nevím, kdo jsem. Nevím, kde jsem,“ zní dále zoufale.

Divák uvyklý textům Jelinekové tak nějak čeká, že proud slov bude mít své více i méně srozumitelné momenty, což vede k jisté monotónnosti. Uvědomují si to, zdá se, i samy herečky: některé věty pálí do publika s razancí, jiné spíše přejdou. Ferenzová se i proto snaží večer oživit dalšími postavami (Markéta Dvořáková, Anna Glässnerová), které v pozicích mlčící uklízečky, nápovědy či dýdžejky tvoří kontrast ke žvanícím subretám.

Vztek

Divadlo Kolonie

premiéra v A Studiu Rubín: 11. dubna 2019

režie: Lucie Ferenzová

hrají: Kristýna Frejová, Anita Krausová, Jindřiška Křivánková, Markéta Dvořáková, Anna Glässnerová)

Hodnocení­: 70 %

Pražský divadelní spolek Kolonie, pro který je Vztek opakovaným setkáním s Jelinekovou, hrál novinku původně v Divadle Komedie. Hrdinky se zde pohybovaly v prostoru hlediště, což mělo evokovat jakýsi opuštěný prám plující po rozbouřených vodách dneška. Inscenaci však nyní převedli do baru A studia Rubín a nové zasazení Vzteku dodává nový rozměr. Baronky se zde promenují po pultu zavřeného baru, shazují židle, dopíjejí lahve. Jako by náhle ztvárňovaly všechny názory a myšlenky, které se po třetím čtvrtém pivu začnou linout z úst vševědoucích pijanů a klábosilů a prosáknou do zdí i ovzduší podobných podniků.

V tomhle divadelní Vztek tne do živého. Co mu naopak příliš neprospívá, je trochu rozpačitý konec, který naznačuje, že si tvůrci příliš nevěděli rady, jak proud slov okázale utnout. Na druhou stranu, ani ty hospodské debaty nemívají zrovna zářná finále.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Smrt mu sluší. Když Dlouhý a Halbich souzní jako Jágr s Plekancem

Michal Dlouhý a Kamil Halbich spolu hrají v novince Švandova divadla Smrt mu...

Jako v hokeji Jágr s Plekancem. „Míša je ten Džegr – v požehnaném věku stejný hračička. Ale ten tah na branku, ten tam...

Ahoj, krásko! Kateřina Brožová hraje úspěšnou ženu v krizi středního věku

Kateřina Brožová v představení Ahoj, krásko! (Linda)

Divadlo na Vinohradech večer uvede novinku, v níž představí hrdinku čelící krizi středního věku. Manažerku Lindu...

RECENZE: Kontroverzní Vladař nechává na publiku, najde-li Babiše či Zemana

Záběr z inscenace Vladař v pražském Divadle Komedie

S rozporuplnými reakcemi se zatím setkává inscenace Vladař, kterou inspirováni Machiavellim připravili do pražského...

Najdete na iDNES.cz