V Pardubicích vsadí na Hamleta či Radúze a Mahulenu

  7:52aktualizováno  7:52
Východočeské divadlo Pardubice plánuje na příští divadelní sezonu osm premiér, o jednu více než letos. Diváci se dočkají komedií a hudebních představení okořeněných dvěma vážnými představeními.

Východočeské divadlo Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Novinkou bude uvádění menších her na studiové scéně ve zkušebně divadla v komplexu divadelních dílen za hlavní budovou," řekl ředitel divadla Petr Dohnal.

Zkušebna se už stavěla s tím, že tu budou herci hrát veřejná představení. "Je variabilní a lidé tam budou moci vidět věci, které mohou repertoár obohatit," uvedl Dohnal. V divadelním studiu diváci uvidí dvě představení, hry Janek a Mandragora.

Divadlo sází ve své dramaturgii zvláště na komedie a muzikály. V končící sezoně jich bylo ze sedmi premiér pět, v nastávající šest z osmi. Díky tomu zaznamenalo v roce 2007 rekordní počet 121 290 diváků, čímž se dlouhodobě udržuje na pozici nejnavštěvovanějšího regionálního jednosouborového divadla.

Sezonu zahájí dramatická pohádka pro dospělé Julia Zeyera Radúz a Mahulena. V režii hostujícího Michaela Taranta se tak do Pardubic dostane dílo jedné z pozapomenutých velkých postav české literatury.

Repertoár divadla počítá také se dvěma dramaty. Hru Jitřní paní známého španělského autora Alejandra Casony nastuduje Petr Kracik. Inscenace volně navazuje na linii Ines de Castro téhož autora nebo hry Její pastorkyně či Vojnarka, kterou divadlo dosud uvádí.

Jiří Seydler bude režisérem nejhranějšího dramatu na světě - Shakespearova Hamleta. Divadlo zvolilo komornější verzi hry dochovanou z autorovy doby, která má dramatičtější spád na úkor filosofických pasáží.

Divadlo chystá i divácky vděčnější představení, například "komorní muzikálek" autorské dvojice Jiří Seydler a Jiří Šlupka Svěrák s pracovním názvem Janek, divadelní provedení hudební krimikomedie Chicago, veselohru Mandragora renesančního myslitele Nicolla Machiavelliho a konverzační komedii britského dramatika Noela Cowarda Nahá s houslemi. Sezonu uzavře Černá komedie současného anglického autora Petera Shaffera.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Nadpřirozeno. V listopadu u nás poprvé vystoupí hvězda Kanclu Ricky Gervais

Zlaté glóby 2011 -  Ricky Gervais

Oblíbený britský komik, moderátor a skandalista Ricky Gervais se u nás zastaví v rámci svého aktuálního světového turné...

Continuo mění starou vodárnu v břicho velryby, připomene i Dagmar Šimkovou

Záběr ze zkoušek představení V břiše velryby

Břicho velryby je prý symbolické místo, kde člověka pohltí neznámo a kde se rodí hrdina schopný vzdorovat osudu, době,...

Najdete na iDNES.cz