Strach a prázdnota ovládnou divadlo

  13:41aktualizováno  13:41
Po třiceti letech se na jeviště pražského Činoherního klubu vrátí jako autor Harold Pinter. V pátek 25. června bude mít premiéru jeho hra Správce, kterou připravil šéf českobudějovické činohry Ivo Krobot. V inscenaci se představí Matěj Dadák, Vladimír Javorský a Oldřich Navrátil.

Podle ředitele Činoherního klubu Vladimíra Procházky je Pinterův Správce, který bude mít premiéru v pátek 25. června, i po čtyřiceti letech od světové premiéry aktuální.

"Máme pocit, že problémy, o nichž tehdy psal, se nás teprve nyní bytostně týkají, není třeba v textu hledat skryté významy. Hrdina této hry nehledá identitu, ale vlastní prostor," říká Procházka.

Režisérovi Krobotovi byla tato měkká podoba absurdního divadla vždy blízká. "Fáze tvrdého rozběhu kapitalismu nás dostihla až teď, mnohé motivy jsou jasnější. Pinterův text je smutná hra o potřebě kontaktu, smutná hra bez žen," dodal režisér.

V hlavních úlohách se divákům představí v roli Micka Matěj Dadák, Astona ztvární Vladimír Javorský a na Oldřicha Navrátila připadla role Davise. Hru přeložil Milan Lukeš, hudbu k inscenaci složil Petr Skoumal. Dramaturgie se ujal Roman Císař a Vladimír Procházka.

Hru Správce napsal Pinter na počátku šedesátých let a náleží k tzv. komediím hrozby. Právě tento druh komedií ho proslavil jako jednoho z dramatiků "nové vlny" britského dramatu.

Ve všech raných hrách vytváří Pinter obdobnou situaci: každý pokoj má dveře, jimiž může kdykoli někdo vejít a ohrozit lidi uvnitř.

V minulosti byla hra podrobena mnoha interpretacím, byla vykládána jako hra o pádu člověka a jeho vyhnání z ráje, stejně tak redukující by byl výklad hry jako morality o zlu v člověku.

"Titulní správce jménem Davies nehledá identitu, ale postel. Aspoň tak on chápe sám sebe. Prostě chce někde získat pro sebe místnost. Zmocnit se jí," řekl o své hře Harold Pinter

Touha, posedlost a výčitky
Přestože se Správce jeví jako Pinterova "nejrealističtější hra" není v ní nic explicitně dořečeno, zbývá v ní prostor pro iracionální, bezděčné, nevědomé pohnutky lidské mysli.

"Hra musí o svých postavách a světě, v němž žijí, vypovídat pravdu. Autorovi, který lže, nepromine hra sama," prohlásil o své tvorbě Pinter.

Zatímco v hrách Pokoj, Mechanický číšník a Narozeniny byl vnější (značně iracionální) svět příkře oddělen od každodenního světa postav, ve Správci se obě roviny prolínají a splývají.

Mezi hlavní motivy Pinterových her patří strach, vina, posedlost, výčitky a touha, k jevištní symbolice náleží i postižení smyslů – slepota či němota. Jazyk přestává být nositelem významu, verbální komunikace se stává nemožnou a je nahrazena řečí zámlk, gest a násilí.

Pinterův Správce bude do konce sezony uveden jen dvakrát a pak se bude hrát až na podzim. "Máme s tím dobré zkušenosti - přes letní přestávku inscenace dojde jak kvašené okurky," řekl Procházka.

Dramata Harolda Pintera získala četné ocenění  například Cenu Kruhu newyorských divadelních kritiků, Shakespearovu cenu, Pirandellovu cenu a Cenu Britské divadelní asociace. Za scénář k Loseyho filmu Sluha získal na festivalu v Berlíně Stříbrného medvěda, za snímek s názvem Posel obdržel Zlatou palmu v Cannes.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

RECENZE: Španělský vír proti proudu času zaujal, japonský tanec zklamal

Motiv k představení Things Easily Forgotten

Právě uzavřený jedenáctý ročník festivalu Nultý bod do Prahy opět přivezl výběr toho nejlepšího, co nabízí současný...

Nestojí o to, abych jim psal scénář pro Streepovou, říká Peter Quilter

Britský dramatik Peter Quilter na návštěvě v Divadle Ungelt

Jeho jméno je spjato s populárními životopisnými hrami, podle kterých vznikly snímky s Meryl Streepovou i Renée...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz