Otevřete oči, milovník Oldřich Nový opět přichází

  15:18aktualizováno  15:18
Oldřicha Nového všichni známe jako neodolatelného gentlemana z meziválečných filmů. Dva dvojdiskové komplety nyní připomínají jeho druhou doménu: divadelní hudební komedie a operety.

Oldřich Nový v hlavní roli Mam´zelle Nitouche (1954) | foto: www.musical.cz

Od konce roku 1935 vedl Oldřich Nový pražskou scénu, jež nesla - zprvu shodou okolností, začala fungovat už o rok dříve s jinými lidmi - název Nové divadlo. Po nástupu Oldřicha Nového, který do Prahy přišel po šestnáctiletém působení v brněnských divadlech, tak název dostal podtext slovní hříčky s ředitelovým příjmením. Dvojalbum Nové divadlo Oldřicha Nového (vydal Radioservis v cenné edici Fonogram) přináší zvukové záznamy z let 1935 - 1946 v produkci známého sběratele a odborníka na tuto dobu Gabriela Gössela.

Žánr hudební komedie, stojící kdesi mezi činohrou a operetou, kde (podle textu Oldřicha Kautského z roku 1948, který je otištěn v informačně velmi bohatém bookletu) "zpěv neznatelně nastupuje na místo dokonale zvládnutého dialogu tam, kde slova nestačí k vyjádření citu a atmosféry", samozřejmě působí z dnešního hlediska už poněkud úsměvně a naivně. Díky nezaměnitelné Nového dikci jsou ale i nahrávky, které bychom zřejmě málokomu jinému "odpustili", stále okouzlující.

Dvojalbum chronologicky mapuje vývoj Nového divadla podle jednotlivých premiér. Z některých se nezachovaly žádné nahrávky, z jiných třeba jen poloamatérské snímky, nalezené v Nového pozůstalosti, které dnes mají hodnotu rarit. Kromě hlasu Oldřicha Nového se setkáváme na nahrávkách i s hlasy dalších hvězd té doby, například Zity Kabátové, Hany Vítové, Ljuby Hermanové, Medy Valentové, Trudy Grosslichtové či Elly Šárkové.

Řada z uvedených písní patří - nejen pro pamětníky, ale i mladší fanoušky Oldřicha Nového, kteří mají k dispozici starší vydání jeho nahrávek - mezi to nejznámější z umělcova repertoáru. Třeba takové Mé děvče má svůj doktorát za pultem, Políbit ruku Vám a říci děkuji, Žena když řekne ne..., Proč se píší básně jenom na nevěsty nebo Škoda že nejste kouzelníkem lze s klidným svědomím řadit mezi Nového potenciální "the best of".

Jedním z bonusů dvojalba je Vstupní chanson Celestina z populární operety Florimonda Hervého Mam´zelle Nitouche. Tu Oldřich Nový ve svém divadle inscenoval v roce 1938, k populárnímu kusu se pak vrátil už dávno po zrušení svého divadla (březen 1948), kdy byl jednou z hvězd Hudebního divadla v Karlíně. Opereta měla premiéru v lednu 1954 a ještě téhož roku byla její upravená verze natočena Československým rozhlasem. Tato nahrávka je nyní k dispozici na dalším vzpomínkovém dvojdisku firmy Radioservis.

Oldřich Nový je nejen autorem českého libreta (francouzský originál vytvořili Henri Meilhac a Albert Millaud; světová premiéra proběhla ve Varietním divadle v Paříži v roce 1883), ale také rozhlasové úpravy, v níž mají nepostradatelnou úlohu mluvená průvodní slova. V titulní roli klášterní chovanky Denisy, věnující se "lehké Múze" jako mam´zelle Nitouche, se představila operní pěvkyně Stanislava Součková. Mezi dalšími účinkujícími slyšíme například Ljubu Hermanovou či Františka Černého.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Najdete na iDNES.cz