Jak v opeře honí Jágra, slavného reka

aktualizováno 
Takové pokyny ještě Stavovské divadlo ve své více než dvousetleté historii nezažilo. „Páni a dámy z baletu, připravte se, budeme hrát proti Rusku!“ ozývá se z jeviště. A brzy nato: „Teď vyskočíte na střídačku!“ „Sesypte se na vítězného střelce!“

Ne, nejde o pronájem divadla sportovnímu klubu, to režisér Ondřej Havelka zkouší operu Nagano skladatele Martina Smolky a libretisty Jaroslava Duška, jejíž světová premiéra se uskuteční 8. dubna.

Však také na jevišti v těchto dnech nestojí obvyklé operní dekorace. Na točně je upevněná hokejová branka a část mantinelu. V těchto (ale i v dalších) kulisách se odehraje připomínka událostí, které před šesti lety u televizorů prožívala značná část národa: vítězné tažení hokejistů na olympijských hrách v japonském Naganu. Zatím se zkouší bez kostýmů i bez orchestru, dění na jevišti působí ještě neuspořádaně, scény se probírají na přeskáčku, nicméně cosi se už klube.

Tak třeba finálový zápas proti Rusku - tahle opera se hraje ne na tři dějství, nýbrž na tři třetiny a jedno prodloužení. V popředí jeviště stojí pěvec Václav Sibera alias Milan Hnilička, náhradní brankář, jenž si v Naganu nezachytal. Tady je naopak hlavním hrdinou, nebo spíš antihrdinou a glosátorem opery. „Ach Rusko, obr, kolos - a malý český lev. Krotký, leč dvouocasý,“ zpívá naříkavě. „Rival, křivdy, léta jha a potupné poroby,“ dodává dotčeně. A je tu zápas.

„Fuj, mámí mne zrak, hon na Jágra, Rusové rubou reka? Jako supi, jako hyeny, jako termiti, jako švábi - jako rusi!“ komentuje Hnilička vzrušeně průběh zápasu. Ale situace se začíná obracet. „Navzdory úkladům Jaromír zas plochu opanuje,“ vykřikne. Pak však do hry vstupuje rozhodčí. „Naši padají na trestnou lavici jako hrušky, jako ořechy, jako sníh!“ vydechne zděšeně Hnilička. Slovo sníh doprovází kudrlinková hudební pasáž jako od Mozarta.

Střih, a cvičí se scénka hokejové bitvy s Američany. Čeští hokejisté semknuti v jednom šiku pochodují jako berani po jevišti. Nepřítel, představovaný tanečníky stylu break dance, na jejich hradbu naskakuje - leč odráží se a odpadává. Další výstup: penaltové nájezdy s Kanadou. A už je tu on, mocný, nepřemožitelný Jaromír Jágr alias tenorista Aleš Briscein. Buší se do prsou, suverénně se „rozjíždí“, zatímco v bráně se krčí a třese nebohý brankář. „Já jsem Jágr, já jsem Jágr, já-á jsem Já-ágr!“ zpívá výhrůžně stále výš a výš. Leč ouha! Trefí tyčku - tělem. Triumfální zpěv gladiátora se zlomí. „Jááááááá-ú!!!!“ vřeští superman.

Kdo by však čekal, že se na jevišti bude běhat s hokejkami, nedočká se. Bude pouze jedna. Symbolická. Zato poslouží jako kladivo, jež hokejista Svoboda roztočí nad hlavou a napálí jím puk, který se vzápětí zatřepotá v síti - rozhodující gól. Víc by se asi z nové opery neslušelo prozrazovat. Snad jen tolik, že vedle Hniličky sledují a komentují dění i jeho rodiče. A objeví se i prezident Havel. A nakonec vyhrajeme! „Malý český lev má zlatou!“ zvolá brankář Hnilička. Stavovským divadlem se rozléhá závěrečný děkovný chorál…

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Jestli si chcete poplakat, musíte jinam, popisuje Čtvrtníček Hvězdné léto

Petr Čtvrtníček v představení Láska v přímém přenosu

Na nezvyklém místě se letos hlásí o slovo nová letní scéna. V srdci pražského Žižkova, přímo pod televizní věží, totiž...

PRVNÍ DOJMY: Vilhelmová se Medou protančila vervou, s jakou ona žila

Záběr z představení Meda

To výmluvné gesto viděli jen diváci v bočních řadách. Vteřinku po konci představení se Tatiana Vilhelmová (Dyková)...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz