Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Souhvězdí Čtvrté hvězdy aneb jeden den v zákulisí Dejvického divadla

  11:15
Díky úspěšnému sitkomu Čtvrtá hvězda, který právě běží v České televizi, na sebe opět upoutalo pozornost Dejvické divadlo. Nyní už téměř legendární scéna, která vychovává známé herecké tváře se stejnou rychlostí, s jakou přidává další úspěšné a oceňované hry. V zákulisí jsem strávil jeden den, od dopolední zkoušky až po večerní představení.

Ivan Trojan v seriálu Čtvrtá hvězda | foto: Česká televize

Nejprve v kavárně s ředitelkou Evou Kejkrtovou Měřičkovou. "To bude tragédie, to už lidi nebudeme moci vůbec uspokojit," bojí se. Sehnat lístky do divadla je totiž téměř nadlidský úkon. "Samozřejmě jsme rádi, že se seriál líbí. Slýchala jsem před vysíláním, jestli máme zapotřebí točit sitkom. Někteří se báli, zda to nebude určitá degradace herectví i herců. Ale myslím, že se jim podařilo posunout ten žánr zase o kousek dál a ukázat, že to jde dělat i jinak."

Ve Čtvrté hvězdě se povedlo propojit tvůrce Okresního přeboru se zdejším uměleckým šéfem Miroslavem Krobotem a tím pádem i celým Dejvickým divadlem. "Měli jsme čas a možnost zkoušet tady v divadle i v televizi. Scénář jsme dopracovávali během zkoušek, což je hodně podobné té divadelní práci," pochvaluje si Ivan Trojan neboli recepční František. Za pravdu mu dává i Václav Neužil, představitel mladého recepčního Štěpána, hlavního hrdiny seriálu: "Je v tom humor Dejvického divadla. Na castingu by něco takového nešlo. Nemuseli jsme si na sebe zvykat, nikdo se před nikým nestyděl," vysvětluje, jak se podařilo přenést specifickou atmosféru divadla i na obrazovku.

Lenka Krobotová a David Novotný během zkoušky hry Kafka'24 (17. února 2014)
Barbora Poláková hostuje v Dejvickém divadle v nové hře Kafka'24 (17. února...

Ze zkoušky nové hry Kafka'24. Vedle Davida Novotného a Lenky Krobotové se objeví i Bára Poláková

Pondělní dopoledne patří zkoušení nové hry Kafka ’24, jež bude mít premiéru v březnu. Krobot přizval úspěšného režiséra Jana Mikuláška, aby tematiku z posledního roku spisovatelova života zpracoval po svém. Mikuláškův styl se od dosavadního repertoáru Dejvic dost liší, což jen dokazuje, že zdejší tým stále zkouší nové věci.

Prázdný pokoj, zrnící obrazovka na zemi, zamžené okno kamsi - tíživá atmosféra ze scény přímo čiší. Kafku dost netradičního vzezření hraje David Novotný. Zrovna stojí za jednostranně průhledným zrcadlem, aby vyzkoušel, zda je přes sklo slyšet do publika. Ale místo normální mluvy začne rozverně měnit hlas, čímž rozesměje Lenku Krobotovou na pódiu. Z kafkovského existencialismu se náhle stává fraška, která pobaví i soustředěné tvůrce v předních řadách. Neuplyne však ani minuta a oba herci opět zkoušejí repliky.

Lenka Krobotová a David Novotný během zkoušky hry Kafka'24 (17. února 2014)
Lenka Krobotová a David Novotný během zkoušky hry Kafka'24 (17. února 2014)
Lenka Krobotová a David Novotný během zkoušky hry Kafka'24 (17. února 2014)

Lenka Krobotová a David Novotný během zkoušky hry Kafka'24 (17. února 2014)

Vidím tak na vlastní oči často zmiňovanou kamarádskou atmosféru, která se během her přenáší do publika a dělá tohle divadlo výjimečným. "Je to téměř osmnáctiletá kontinuální činnost jednoho souboru, ta naše tradice repertoárového divadla má své opodstatnění. Do každé nové inscenace si herci přebírají něco z předchozí a takhle se to na sebe nabaluje," pojmenovává Měřičková důvody úspěchu.

Krobot k nezaplacení

"Tady mezi sebou nebojují ega. Ti lidé si to vzájemně přejí, dělají společnou práci a chtějí společný výsledek. Hodně si o tom povídají, řeší, co při tom cítí. Tím je to pro mne jiné a vzácné," říká mi po zkoušce Barbora Poláková, která bude v Kafkovi hostovat. "Mnohdy nám to nepřipadá jako práce. Vycházíme jeden z druhého," doplňuje ji Krobotová. "Měla jsem nějaké plány, ale všechno jsem to zrušila. Kamarád mi vtipně řekl, že to chápe, že tohle je prostě Sparta Praha," vysvětluje Poláková. "A také jsem ráda, že jsem se potkala s Honzou Mikuláškem, jeho představení ve mně dlouho zůstávají," uzavírá.

Záběr ze seriálu Čtvrtá hvězda

Záběr ze seriálu Čtvrtá hvězda

Citlivý výběr lidí do souboru i pro spolupráci oceňuje i Václav Neužil. "Je to práce Mirka Krobota. Dává nějakým šestým smyslem dohromady lidi, kteří spolu souzní. Není nám jedno, s kým hrajeme, nejsme jen nájemná síla," vyzdvihuje instinkt uměleckého šéfa. Krobot však s koncem sezony na tomto postu končí. "Trošku jsme měli obavy, ale když tady Michal Vajdička udělal Ucpanej systém, ukázalo se, že jako režisér i člověk do souboru naprosto zapadá. I práce na Rackovi to potvrdila. Michal v září nastupuje jako umělecký šéf, Mirek zůstává jako herec," vysvětluje ředitelka.

Miroslav Krobot je přitom po Ivanu Trojanovi nyní asi nejvýraznější hereckou tváří. Dokládá to nejen nominace na Cenu Alfréda Radoka za roli Sorina v Rackovi. Krobotovi totiž stačí ve hře minimum slov i gest, a stejně při jakékoli jeho pasáži publikum potěšeně zašumí.

Čtvrtá hvězda

"I přes nějakou tu prohlubující se únavu vím, že je to tady pro mne důležité zázemí," říká Ivan Trojan, který vedle divadelního zápřahu patří k nejobsazovanějším filmovým hercům. "Když už hrozily stereotypy, přišel Mirek s tím, že by oslovil nějakého filmaře. Je tady určitá paralela s Činoherákem 60. let. Divadlo, které děláme, začalo zajímat mladší režiséry, jako je Petr Zelenka, Honza Hřebejk, David Ondříček," vrací se Trojan k zásadnímu vlivu Krobota. Výzvou byl pro herce i projekt Čtvrté hvězdy.

Nechtěná dobrá reklama

Za novým sitkomem si herci stojí. Hlavně poté, co minulý týden napadl jednu z epizod poslanec Martin Komárek pro šíření nevhodného obsahu (více zde). Vadil mu moment, kdy se Trojan s Krobotovou snaží v komediálním duchu natočit scénu do levného pornofilmu. "Myslím, že nám udělal dobrou reklamu. A postaral se o další zábavu," komentuje to suše Krobotová, která v seriálu představuje dominantní a náruživou hotelovou manažerku Terezu.

Trojan se Komárkovu názoru nejdříve také smál. "Musím říct, že jsem jeho články vyhledával. Vždy mě u nějaké politické kauzy zajímalo, co si o tom myslí, a velmi mi to konvenovalo. Bylo to na jednu stranu pragmatické, na druhou psáno s nadhledem a vtipně," říká. "Tenhle příspěvek mi proto k němu vůbec nejde. Je to hloupě, 'nekomárkovsky' napsané. Pojal jsem podezření, jestli to není nějaké politické zadání, aby se nabourali do Rady ČT. Říkám si, že by pro pana Babiše mohlo být třeba důležité mít větší vliv v České televizi…" uvažuje.

Kontroverzní scéna v šestém díle seriálu:

12. února 2014

Večer mohu nahlížet na představení Racek z inspice, hned v zákulisí. Pokud herci neodpočívají v šatně, míří sem. Místnůstka plná nejrůznějších rekvizit od skleněných dóz přes motorkářskou helmu, modely havranů a racků až po dámské brusle či gumové rybičky víří pohybem, jak se herci střídají na scéně. Jaroslav Plesl si pochvaluje hrachovou polévku, Veronika Kubařová probírá s inspicientkami šaty i koncerty, Klára Melíšková ochutnává šrílanský čaj, Miroslav Krobot nemluvně prochází. Dveře do inspice zdobí fotografie mužského osazenstva, které děvčata ozdobila otisky rtěnky. "Dřív jsme tu měli Kaisera, ale pánům se to nelíbilo," vysvětlují.

A když tříhodinová hra vrcholí Kosťovou sebevraždou, David Novotný zrovna v zákulisí okázale protáčí Zdeňku Žádníkovou na závěrečnou hudbu. Čechovův Racek v podání Dejvického zaujme i tímhle - herci dokážou publikum pobavit, ale tak, aby náročná hra neztratila nic ze své výmluvnosti.

Fotogalerie

Dlouhodobý úspěch může mít i stinné stránky. "Poslední dobou se z toho stává až snobská záležitost. Zejména u inscenace Ucpanej systém. Ozývají se diváci, kteří tady nic neviděli, ale chtějí vidět Ucpanej systém," upozorňuje Měřičková. Hra na motivy knihy Acid House Irvina Welshe se hemží sprostými výrazy stejně často, jako loni figurovala v nominacích na ceny. Někteří diváci totiž nechtějí ani tak do divadla, jdou prostě do Dejvického, protože je to zrovna v módě.

"Občas se tu sejde divné publikum, které vůbec nereaguje," mrzí Krobotovou, když mi v zákulisí popisuje hru Brian, v níž Miroslav Krobot vtipně propojil osud legendárního člena Rolling Stones Briana Jonese s postavami z Medvídka Pú. Hra je plná narážek na kulturu 60. let, ke které musí mít divák trochu blízko. Tým divadla to řeší třeba tím, že nepřijímá hromadné objednávky, aby se dařilo publikum alespoň trochu namixovat.

A nehrozí po úspěchu Čtvrté hvězdy, že budou diváci od souboru vyžadovat právě takový sitkom a lehčí zábavu? "No, to vyžadovat můžou, ale divadlo jde nějakým směrem a má svoji představu. Třeba Kafka ’24 nebude zrovna popukanda," uzavírá ředitelka. Dejvické si prostě laťku drží po svém, a když ho dosud nezměnil úspěch Zelenkových filmů či neustále narůstající popularita jednotlivých tváří souboru, nestane se tak ani teď vlivem jednoho úspěšného seriálu.

  • Nejčtenější

RECENZE: Jeden z nejzbytečnějších filmů roku. Zbožňovaný se zřekl smíchu

Příběhy o vytrestaných záletnících se už natolik obehrály, že mohou uspět pouze v podobě komedie. Jenže novinka kin...

Zemřela herečka Libuše Billová, Maruška ze seriálu Četnické humoresky

Ve věku 87 let zemřela herečka Libuše Billová, která svůj divadelní život spojila s rodným Brnem. Hrála ve filmu...

Jsem Bond. James Bond. A teď se mohu konečně v kinech rozloučit

Bondovka Není čas zemřít se stala prvním z velkofilmů, které start odsunuly kvůli pandemii. Nakonec nabrala devatenáct...

Seriál Koruna kraloval cenám Emmy, bodovala i Gillian Andersonová

Seriál o anglické královské rodině Koruna ovládl v noci na pondělí udílení televizních cen Emmy. Vedle trofejí za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křepčící stařík Jagger se nemůže dočkat, Stouni se vrací na turné

Kapela Rolling Stones zahájí v noci na pondělí své americké turné. Zesnulého bubeníka Charlieho Wattse nahradil podle...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

RECENZE: Režisér Ivan Trojan se má v Dejvickém divadle o co opřít

Druhá režie Ivana Trojana v Dejvickém divadle nabízí vážné téma a překvapivě silný zážitek. Ani Vina? však nerezignuje...

V Národním divadle jsem byl na obtíž. Daniel Špinar o svém odchodu i osobních mstách

Premium Myslel jsem si, že budu stojaté prostředí českého divadla bagrovat, ale nějak jsem se vyčerpal, komentuje režisér a...

RECENZE: Muzikálový Kouř bohužel jen napodobuje Vorlův kultovní film

Asi až s přílišnou úctou přistupovali tvůrci muzikálu Kouř k filmové předloze Tomáše Vorla. Divadelní zpracování s...

RECENZE: Na Višňový sad lákají herci v čele s Míčovou, Vaculou a Novým

Téměř rok prý na jevišti pražského Divadla pod Palmovkou ležel umělý trávník. Do svého zpracování Višňového sadu si jej...

Kongresové centrum Praha, a.s.
TECHNIK ÚDRŽBY KLIMATIZACE

Kongresové centrum Praha, a.s.
Praha
nabízený plat: 38 000 - 38 000 Kč

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...