Čekat na Václava? S Bolkem i Cimrmany

  10:51aktualizováno  10:51
Ke všem komplimentům, kterých se hradeckému Klicperovu divadlu už léta dostává od kritiky i diváků, lze přidat ještě jeden - umění z nouze dělat ne ctnost, ale událost.
Garderobiér

Garderobiér - Milan Lasica a Bolek Polívka ve hře Garderobiér, která se bude hrát v Brně a Bratislavě. (19. ledna 2005) | foto: Radek MičaMF DNES

Když bylo loni na podzim rozestavěno hlediště hlavní scény, čtyřnásobné divadlo roku vyrukovalo s prvním festivalem velkých malých divadel Čekání na Václava. Byl to umělecký i divácký sukces a nová tradice.

Druhé Čekání na Václava, tentokrát už na hlavní scéně Klicperova divadla, začne ve středu Harwoodovým Garderobiérem s Milanem Lasicou a Boleslavem Polívkou. Skoro by se slušelo, aby před divadlem byl neustále červený koberec, neboť přes třicet představení až do 29. října bude nepřetržitou přehlídkou hereckých a režisérských osobností.

Kromě Polívky a Lasici se v Hradci objeví Ladislav Smoljak, bratři Vladimír a Michal Dlouzí, Eliška Balzerová, Miroslav Etzler, Vilma Cibulková, Ladislav Lakomý, Emília Vašáryová, Soňa Červená, Hana Hegerová, Jaroslav Dušek či Jan Vodňanský.

"Chceme, aby začátek nové sezony byl strhující, a jde nám o to nabídnout především maximální kvalitu pro všechny kategorie diváků. Vždycky tu budou divadla z Prahy a domácí Klicperovo divadlo, loni na přehlídce hrálo i amatérské DNO, příště to může být Drak. Na prvním ročníku dominovala Ostrava a k tomu zde měly své zastoupení Pardubice, Ústí nad Labem či Kostelec nad Orlicí. Letos tu máme více věcí z Brna, představí se také Mladá Boleslav, Český Těšín a Bratislava,"  říká ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman.

Na prvním "Václavovi" se v sólových recitálech představili Jan Kačer, Zuzana Bydžovská či Václav Koubek, letos to budou šansoniérka Hana Hegerová, písničkář Jan Burian a Jan Vodňanský.

Showman, literát, zpěvák a autor nesmrtelných veršů typu "Mentálně se ukázni, jazyk na mě vyplázni..." bude vyprávět V podkroví. Opět se vrátí herec Miroslav Částek, tentokrát s Cestou k pokoji z knihy Následování Krista od Tomáše Kempenského.

"Často kolem sebe slyšíme: Proč se mi v životě nic nedaří? Co mám dělat, aby se můj život zlepšil? Proč nemohu najít štěstí ve svých vztazích k druhým lidem? Co jsem udělal, že si zasluhuji tak těžký život? Odpovědí může být poselství Tomáše Kempenského, který zemřel roku 1471," říká legendární protagonista divadla jednoho herce.

Festival nabízí i možnost srovnávání. Durychovu Boží duhu nastudoval před časem v Hradci J. A. Pitínský, nyní ji uvede brněnské Divadlo U stolu. "Garderobiéra jsme nedávno viděli s Martinem Hubou a Miroslavem Táborským, nyní to bude s Bolkem Polívkou a Milanem Lasicou.

Večer tříkrálový jsme na našich festivalech měli nejméně třikrát: náš, pak z Plzně a nyní z Mladé Boleslavi. Také plníme sliby, když jsme nemohli v červnu vyhovět všem zájemcům. Pro velký zájem opakujeme Těšínské nebe a Můj báječný rozvod," říká ředitel.

Vedle Cimrmanů či brněnské Husy Na provázku, která uvede druhý díl cyklu Vladimíra Morávka Sto roků kobry - Kníže Myškin je idiot, se neztratí ani Klicperovo divadlo. To kromě Pekaře Jana Marhoula uvede všechny své úspěšné inscenace od Akvabel a Vyrozumění přes Hru vášní a Hoří, má panenko! až po nostalgické retro Hostinec U Kamenného stolu.

K tomu přidá ještě první premiéru 121. „proklatě české sezony“, dramatizaci románu Michala Viewegha Báječná léta pod psa. Tu připravuje budoucí umělecký šéf hradecké scény, režisér Ivo Krobot.

Festival navazuje na hradecké přehlídky studiových divadel z konce 80. let. K názvu přehlídky přivedl Ladislava Zemana článek historika Dušana Třeštíka v MF DNES, v němž píše: "Kníže Václav je stále s námi. Jeho vláda nad Čechy je skutečnější než vláda každé zdejší politické moci."

A Zeman to vysvětluje: „To je strašně důležitá věta. Národ se opět upíná k blanickým rytířům a ke svatému Václavu, že až bude nejhůř, tak přijedou. Dobře víme, že nepřijedou. Je nám dávno jasné, že pomoci si musíme především sami, ostatně to česká divadla prokazují od nepaměti každý den. Malá divadla bývají vždy o kousek napřed a přinášejí hlubší, soustředěnější a intimnější myšlenky.“

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

VIDEO: Avatar na pět imaxových pláten? Cirque du Soleil zve na Pandoru

Záběr z představení Toruk, které do Prahy přivezl soubor Cirque du Soleil (29....

Novocirkusová legenda Cirque du Soleil přivezla do Prahy příběh navazující na Cameronův filmový hit Avatar. Diváci jej...

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

RECENZE: K milostnému trojúhelníku od Havlíčka opravdu stačí tři

Denisa Pfauserová, Lukáš Jurek a Stanislava Jachnická v inscenaci Ta třetí

Podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka připravili ve Vršovickém divadle Mana inscenaci Ta třetí se Stanislavou...

Najdete na iDNES.cz