Ani Praha, ani Krumlov: Epopej od Muchy rozhýbe Caban na scéně v Brně

  7:51aktualizováno  7:51
Osudy Alfonse Muchy inspirovaly divadelníky, v Brně chystají hudební inscenaci o jeho životě a o tom, jak maloval kontroverzní Epopej.

Michal Isteník ztvární v představení o Muchovi titulního hrdinu. | foto: J. Kratochvíl

Rozruch kolem Muchovy Slovanské epopeje může sloužit jako dobrá reklama – ne ovšem jen pro výstavní instituce, ale i pro divadlo. Tři roky připravuje Šimon Caban autorské představení o životě slavného českého malíře a jeho premiéra v polovině září v brněnském Městském divadle se trefí přímo doprostřed sporu o umístění Epopeje.

Komorní i velkolepý Mucha

Alfons Mucha"Původně jsme měli v plánu udělat Muchovu epopej jako muzikál, ale velmi brzy jsem si uvědomil, že to není možné. Mucha byl nekonfliktní člověk a jeho život postrádá zvraty, na nichž by klasické muzikálové představení mohlo stát," vysvětluje Caban, který zde funguje nejenom jako režisér, libretista a autor scény, ale také jako choreograf. "I když s tou choreografií je to složitější, inscenuju spíš určitý pohyb na scéně, nejde ani o balet, ani o tanec," dodává Caban.

V Městském divadle tak vznikne nový útvar nazvaný oficiálně Vizuálně hudební divadelní zážitek. Nebude striktně životopisný, podle režiséra mohou diváci počítat s komorností i velkolepým představením zároveň.
"Příběh se vine a proplétá podobně jako secesně dekorativní motivy na Muchových obrazech," dodává mluvčí divadla Lucie Broučková.

Slovanská epopej: Apotheosa z dějin Slovanstva

Rozvíjí téma lásky k vlasti, k umění, k milované ženě a pomyslně vrcholí stejně jako celé Muchovo dílo vznikem Slovanské epopeje. "Mucha byl velký duch, který pracoval jinde, pro jiné a na něčem jiném, než chtěl. Ti, pro které chtěl celý život tvořit, se o něj vlastně dodnes nezajímají," vysvětluje režisér.

V roli Alfonse Muchy se v Městském divadle představí Michal Isteník, jeho parťáka Luďka Marolda, s nímž se Mucha přátelil při svém pobytu v Paříži v devadesátých letech 19. století, ztvární Jaroslav Matějka. Oba společně hráli už ve Třech mušketýrech.

Osobnost, ne obrazy

Duo doplní Dušan Vitázek jako mefistovský nakladatel, který malíři dělá další a další nabídky a odvádí tak jeho pozornost od práce na Epopeji. Muchovy osudové ženy – herečku Sarah Bernhardtovou a manželku Marii – bude hrát Markéta Sedláčková.

"Představení není Muchovou adorací ani přehledem letopočtů či jeho díla. Jde mi o něj jako osobnost, ne o jeho obrazy," vysvětluje režisér Caban. Podobně svoji roli v představení vnímá i představitel Muchy Michal Isteník.

Jaroslav Matějka ztvární v představení o Muchovi Luďka MaroldaStano Slovák bude v představení o Muchovi GauguinMichal Isteník ztvární v představení o Muchovi titulního hrdinu

J. Matějka, S. Slovák a M. Isteník aneb Marold, Gauguin a Mucha

"Nesnažím se sehrát mladého či stárnoucího umělce, ale předat divákům vztah člověka k jeho práci, k dílu, které tvoří. Mucha byl obyčejný člověk s neobyčejnými schopnostmi. Podobní lidé žijí kolem nás, jen dnešní doba je úplně jiná. Třeba vlastenectví, tak jak ho viděl Mucha, je pro nás úplně nepochopitelné," vysvětluje Isteník.

Představení Muchova epopej bude mít premiéru 16. září na hudební scéně Městského divadla. Tou dobou už by mělo být známo, zda bude Muchovo dílo prohlášené za kulturní památku, což minulý týden navrhlo ministerstvo kultury. Do sporu o umístění Epopeje to však pravděpodobně zásadní zlom nepřinese.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Vášáryová, Lasica, Huba i Kňažko. Léto velké slovenské hvězdy nevynechá

Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Milan Lasica ve hře Rybárik kráľovský

Hned v prvním představení, které v úterý večer zahajuje v pražském divadle Studio DVA tradiční přehlídku Léto...

A přece se točí. Českokrumlovské hlediště přežije, možná přijde o operu

Zaplněné otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku

Populární Otáčivé hlediště vydrží v zahradě českokrumlovského zámku dalších šest sezon. Otázkou však zůstává, co zde...

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz