Mucha v barabizně? Starosta s radním se přeli o vhodné místo pro epopej

  15:00aktualizováno  30. července 12:46
Je zámek v Moravském Krumlově vhodným místem pro Muchovu Slovanskou epopej? Podle starosty Krumlova Jaroslava Mokrého je zámek v dobrém stavu od střechy až po sklep. Pražský radní Ondřej Pecha má ale odlišný názor: Podmínky v prostorách zámku jsou nevhodné. Mokrý a Pecha se utkali v on-line duelu na iDNES.cz.

DUEL: Jaroslav Mokrý a Ondřej Pecha | foto: Koláž - iDNES.cz

Ekonomická stránka hraje vedle té kulturní ve sporu o epopej důležitou roli pro starostu Moravského Krumlova Mokrého. Podle něj se přestěhování epopeje citelně podepíše na odlivu turistů z regionu.

"Rozvoj regionů přímo souvisí s tímto problémem. Dar-nedar, vlastník-nevlastník, dovedu si docela dobře představit, že majetek kohokoliv může být prezentován tam, kde pomůže regionálnímu rozvoji," řekl v on-line duelu Mokrý.

odpovĚDI DUELANTŮ NAJDETE zde

Položené otázky zodpovídali oba hosté nezávisle na sobě

Moravského Krumlova se zastal i prezident Václav Klaus, podle něhož má Praha památek dost. (viz Klaus chce, aby epopej zůstala na Moravě)

"Nad tímto výrokem mohu jenom žasnout. Já vím, že je velmi módní, romantické a sexy, zastávat se ‘slabšího’ proti ‘silnějšímu’, ale pan prezident nemá přesné informace o stavu zámku v Moravském Krumlově a i když má určitě Pražský hrad dost památek - do prostor zámku v Moravském Krumlově by žádnou z nich jistě nepůjčil," uvedl Pecha.

Odpovědi duelantů se rozcházejí u otázky, v jakém stavu je zámek, v němž se epopej nachází. "Výstavní prostory krumlovského zámku jsou od roku 1960 ve stabilním a velmi dobrém stavu od střechy po sklep, což potvrdí všichni návštěvníci Slovanské epopeje a opakovaně to doložili odborníci," tvrdí Mokrý.

"Podmínky v prostorách zámku jsou natolik nevhodné, že ani neumožňují celoroční provoz expozice. Teplota uvnitř těchto prostor kolísá v průběhu roku od -2 stupňů Celsia do +25 stupňů," oponuje Pecha s tím, že jenom genialita a poctivost autora při práci na tomto díle je příčinou, že jsou plátna ještě celá.

Podle Pechy by prozatím zůstalo dílo ve Veletržním paláci. Tam je domluven pronájem na osm měsíců za dva miliony korun. Finálním místem by podle něj mohl být Vítkov nebo Letná.

Praha připravuje dopis, jehož prostřednictvím se chce s Moravským Krumlovem na stěhování Slovanské epopeje domluvit. "Dohodu (...) upřednostňuji, ale za současného rozjitřeného stavu je asi malá," míní Mokrý.

"Já doufám, že k dohodě dojde co nejdřív. Tento bezprecedentní a bezprávní vztah může přinést epopeji mnohá rizika, není žádným způsobem zajištěna řádná ochrana tohoto unikátního díla," odpověděl Pecha.

SPOR O SLOVANSKOU EPOPEJ

Slovanská epopej, která byla dosud vystavena v moravskokrumlovském zámku, se měla v pondělí stěhovat do Prahy. Po 45 letech se tak měla vrátit do místa, kam ji na základě darovací smlouvy předal městu její autor Alfons Mucha spolu se sponzorem Charlesem Cranem. Moravský Krumlov měl obrazy pouze vypůjčené, poslední nájemní smlouva vypršela letos v červnu. (více o významu díla čtěte zde)

Místní radní si však vymohli soudní odklad. Vyhověli tak žádosti o předběžné opatření, které podali advokáti rodiny Alfonse Muchy v neděli večer. Epopej zůstane na zámku do rozhodnutí soudu. Podle Krumlova je v darovací smlouvě uvedeno, že epopej má být v Praze umístěna v odpovídajících prostorech.

"Darovací smlouva, kterou Alfons Mucha věnuje epopej Praze, je sice platná, ale ne účinná. Nebyla totiž splněna podmínka důstojného a pro epopej výlučně určeného vystavovacího stánku," uvedl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Praha oponuje, v darovací smlouvě podle Pechy není zakotvena podmínka, že hlavní město má vystavět pro obrazy speciální pavilon.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Starosta Řeporyjí Petr Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Najdete na iDNES.cz