Mladí rozrazili šeď klubu

Ostrava - Dva mladí výtvarní umělci - Marek Nenutil z Ostravy a Václav Maléř z Fulneku - vystavují v klubu Černý pavouk v Ostravě. Pestře a uhrančivě barevný svět obou začínajících výtvarníků určuje mimo jiné i elektronická a experimentální taneční hudba. Ostatně sám Václav Maléř, student prvního ročníku katedry výtvarné tvorby v ateliéru malby Daniela Balabána, hraje na desky.

Výtvarník Marek Nenutil zase patří do známého ostravského sdružení dvoika.troika, které se taneční hudbě a jejím odnožím, jako třeba hip-hop, jungle, drum´n´ bass a další výrazně věnuje.

Mladého výtvarníka oslovuje například hodně hudba londýnských ninja-tune, ale už dříve byl nadšen tvorbou dalších Londýňanů, vystupujících ve skupině KLF. "Až teď ve třiadvaceti letech jsem četl o nich v novinách článek. Hudbu vnímali spíše jako koncept a odsuzovali peníze. Přitom se často hrávali na diskotékách, takže vydělávali dost," vzpomenul Marek Nenutil.

Jeho na obrazech ironickou pozici k umění určuje také cesta členů KLF. "Svůj vztah k umění a potažmo k penězům vyslovili v ceně pro nejhoršího umělce, antipodobě prestižního anglického ocenění Turnerovy ceny v hodnotě dvaceti tisíc liber. Tu tehdy vyhrála Rachel Whitereadová. V témže roce vyhlásili, že cenu nejhoršího umělce získala ona. Přidali čtyřicet tisíc liber na desku a chtěli vše spálit, pokud si ji nevyzvedne a nepřihlásí se o ni. Nakonec ji přijala. Líbila se mi jejich ironie vůči uznávaným umělcům," řekl Nenutil, jehož mrzí, jak se těžce prosazují mladí výtvarníci v různých galeriích, přestože se snaží něco dělat.

Malování a kreslení se Nenutil věnuje už od malička. V poslední době soukromě navštěvoval malíře Daniela Balabána, vedoucího ateliéru malby na katedře výtvarné tvorby Ostravské univerzity. "Už když jsem chodil do mateřské školy, toužil jsem být výtvarník," svěřil se.

Vedle obrazů odsuzujících násilí ve světě, obzvláště etnické čistky, vystavuje i silně barevné obrazy lidí posmutnělých či až přísných tváří, v nichž kombinuje malbu olejem, balakrylem s technikou sprejování. "Až do svých sedmnácti let jsem byl sprejerem. Teď už ale ilegálně nemaluji a sám odsuzuji nápisy na zdech. Chci pořád vytvářet výtvarné věci ve veřejném prostoru, a proto mne mrzí, že často kvůli podpisům a nápisům na zdech se nemohou grafitti dělat."

Nenutila, který se věnuje i grafice a instalacím, oslovuje barevnost, protože v ní vidí pozitivní rozměr. "Hodně mne štvou výstavy v šedých barvách. Proč nemalovat barevně, vždyť barva lidí osloví víc," domnívá se. Výstava potrvá do konce srpna.

Marek Nenutil z Ostravy a Václav Maléř z Fulneku vystavují v ostravské galerii a klubu Černý pavouk