Opravu Vřídelní kolonády prodraží obnova speciální technologie

  9:05aktualizováno  9:05
První etapa obnovy karlovarské Vřídelní kolonády, jejíž část je v havarijním stavu, jde do finále. Části opozice se nelíbí, že je rekonstrukce drahá. Přibyla totiž úprava krenotechnologie, tedy speciální technologie pod původním vývěrem nejteplejšího karlovarského pramene.

Práce na severozápadní podhledové římse karlovarské Vřídelní kolonády. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Radnice na opravu vyčlenila zhruba 28,5 milionu korun. „Původně jsme předpokládali, že tyto prostředky půjdou čistě na stavební práce. V pracovní skupině pro Vřídlo jsme se domluvili s panem ředitelem Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád, že když už tyto úpravy stavebního charakteru děláme, ať upraví také krenotechnologii,“ zdůvodnil náměstek primátorky pro investice Petr Bursík, který je také členem magistrátní pracovní skupiny pro Vřídlo. 

Podle něj by pak technologie měla být v takovém stavu, jako byla v sedmdesátých letech minulého století, a nikdo by na ni nemusel třeba po dobu dvaceti let vůbec sahat.

„Pan ředitel tento krok udělal a stát to bude zhruba 13 milionů korun. Těchto 13 milionů korun je tedy částka, která bude eventuálně chybět na stavební práce,“ doplnil Bursík. 

Přesné vyúčtování první etapy bude mít radnice koncem týdne. Postup vedení města se ale nelíbí opozičním Pirátům. Kritizují, že pracovní skupina měla komplikace předvídat a rozpočet nedržet líbivě nízko. Zmínili i to, že se jim nedostává informací.

„Od začátku jsme požadovali, aby co nejvíce informací bylo veřejných, abychom měli k dispozici co nejvíce relevantních údajů. To se bohužel nestalo a neděje se to příliš ani nyní. Nezpochybňujeme nutnost opravy Vřídla ani nákup potřebné technologie pro Správu kolonád, jen by se to mělo dít na základě dobře podložených materiálů,“ uvedl předseda karlovarských Pirátů Jindřich Čermák. 

Klub přitom odhadl, že rekonstrukce kolonády bude minimálně dvojnásobná, než vedení města předpokládalo. Petr Bursík se ale proti pirátské kritice ohradil s tím, že skupina pro Vřídlo pořádá pro zastupitele setkání přímo na stavbě, kde všechny otázky týkající se peněz a postupu prací řeší.

Fotogalerie

„To, že tam nikdo z nich nevznesl zásadní otázky k financování, je věc jedna, nicméně se to tam probíralo a oni u té debaty byli,“ řekl náměstek.

Z Vřídla by se podle něj nemělo dělat politikum. „Je alfou a omegou Karlových Varů. Když nebude Vřídlo, tak budeme tuctové padesátitisícové město v České republice,“ podotkl Bursík.

Veškeré práce ve Vřídelní kolonádě se dosud týkaly zajištění havarijního stavu. Šlo o takzvané povinné zabezpečovací práce. Na ně teď naváže stavební řešení, do kterého vstoupí i Kancelář architektury města. Radit bude s materiálem podlahy a podhledu v síni, který se nyní ukázal být ve špatném stavu, i s tím, jak naložit s prostorem před budovou. V současnosti na tomto prostranství provizorně vyvěrá Vřídlo. 

„S pokorou a velkým přáním na srdci a na duši bych strašně rád, aby kompletní obnova technologií byla hotová do zahájení sezony příštího roku. Rezervu si necháváme do příštího mezinárodního filmového festivalu,“ uvedl před časem radní pro kulturu Pavel Bouška, který je rovněž členem skupiny pro Vřídlo.

Současná oprava má prodloužit životnost železobetonové kolonády do doby, než ji nahradí nová. O té by měla v budoucnu rozhodnout architektonická soutěž.

Prohlídka Vřídelní kolonády

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Další z rubriky

Nejdecký Rehos bude útulnější, starou budovu komplexu čeká modernizace

Slavnostní otevření prvního kamenného hospice v Karlovarském kraji v areálu...

Starší budovu Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče v Nejdku čeká potřebná modernizace. Jde o jediné...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

Najdete na iDNES.cz