VIDEO: Vřídlo za léta poškodil kysličník uhličitý, chystá se velká oprava

  14:50aktualizováno  14:50
Nový způsob opravy technologií Vřídelní kolonády představilo při dnešní prohlídce vedení karlovarské radnice. Kolonáda, jejíž síň je v havarijním stavu, nyní prochází pravidelnou odstávkou. Podle odborníků je ve špatném stavu kvůli tomu, že se při její stavbě v 70. letech nezohlednila agresivita okolního prostředí.

Zástupci radnice společně s několika odborníky nyní promýšlí postup opravy. Speciální technologii pod kolonádou nebudou stěhovat, jak plánovalo bývalé vedení města, ale pustí se rovnou do rekonstrukce. Stát by se tak mělo do roka.

„Poslední statický posudek definuje, že havarijní stav už neexistuje. Havárie nastala,“ konstatoval statik Vřídelní kolonády Petr Hampl.

Problémy jsou podle něj zejména se stropem, který odděluje podzemní část budovy od síně, ve které původně vyvěralo Vřídlo. „Je v podstatě neopravitelný běžnými sanačními postupy,“ uvedl Petr Hampl.

Špatně jsou na tom ale také tamní skleněné tabule a konstrukce, které je drží. Do této části kolonády návštěvníci nesmějí už od roku 2016.

Primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík před časem uvedl, že nové řešení opravy bude levnější a rychlejší. „Došli jsme k tomu, že budeme na 40 procentech původní uvažované ceny a dostaneme se zhruba na 40 procent uvažovaného času,“ řekl.

Náklady na opravu během čtvrtečního zastupitelstva odhadl na zhruba 34 milionů korun.

Vedení města chce opravit konstrukce i stop, tak aby ve Vřídelní síni vznikla nová podlaha i s novou vřídelní mísou. „Pokud to bude dělat firma, která bude vědět, do jakého rizika jde, pošle na to pracovníky, kteří to opravdu budou umět, což v dnešní době snad ještě někdo umí, tak rizika budou opravdu minimální,“ uvedl Hampl.

Po technické stránce ke špatnému stavu části kolonády došlo tak, že výstavba objektu v sedmdesátých letech nezohlednila agresivitu prostředí, ve kterém se budova a zejména suterén nachází.

Spodní i horní části betonů byly neustále vystavené náročnému prostředí plnému kysličníku uhličitého, až to nevydržely. Tehdy se uskutečnila pouze částečná sanace a špatný stav se začal opět projevovat před několika lety.

Fotogalerie

Do Vřídelní kolonády se lázeňští hosté a turisté znovu podívají 4. února. Do té doby pro ně bude kvůli odstávce uzavřená. „V této době se konají činnosti, které za provozu vykonávat nelze. Jsou spojené s minerální vodou do pitných stojánků, do akumulační nádrže na takzvaném pódiu Vřídelní kolonády, kde jsou rozvody, které jindy rozebrat nemůžeme,“ popsal Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád.

Dále jde podle něj také o konvenční opravy skel či mramorů, součástí je i generální úklid tam, kde se přes rok pohybují lidé.

„Hlavní ovlivnění havarijním stavem je ztížený pohyb pod vlastní vřídelní halou, kde máme systém podpěr, kterým se musíme vyhýbat a respektovat je. V uzavřené hale Vřídla jsou uskladněné dva pitné stojánky, které jsme museli rozebrat v postižené oblasti, takže nás to omezuje spíše prostorově,“ uvedl Milan Trnka.

Karlovarští zastupitelé ve čtvrtek souhlasili s tím, že má vedení radnice společně s odborníky nové řešení opravy kolonády rozpracovat. Radní pro kulturu Pavel Bouška přitom uvedl, že původní řešení nebylo špatné, nicméně se nepodařilo najít firmu, která speciální technologii vystěhuje. Vzhledem k novému statickému posudku, který dorazil v prosinci, se pak podle něj vedení města rozhodlo pro radikální řešení.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

Stavba lávky pro cyklisty ve Svatošských skalách má začít ještě letos

Řeku Ohři překlene ve Svatošských skalách nová lávka, která se stane součástí krajské páteřní cyklostezky. Stavba by...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Okolo Nejdku vede nová naučná stezka. Zavede i k hornickým stopám v krajině

Novou naučnou stezku v sobotu slavnostně otevřeli u Nejdku. Vyrazilo na ni zhruba padesát zájemců. Okruh vede přes...

Najdete na iDNES.cz