Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Covid nás naučil spoléhat jen sami na sebe, říká správce botanické zahrady

  9:55
Koronavirus Bečovskou botanickou zahradu sice zadlužil, přesto tu dál probíhají práce na jedné z největších vodních zahrad v republice. „Musíme být kreativní a nabízet to, co lidé jinde neuvidí,“ říká správce zahrady Jiří Šindelář.
Jiří Šindelář, ředitel Bečovské botanické zahrady

Jiří Šindelář, ředitel Bečovské botanické zahrady | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zpustlou zahradu pod bečovským zámkem začal zahradní a krajinářský architekt Jiří Šindelář vracet do života před patnácti lety. Založil spolek, který vykoupil bývalé šlechtické pozemky od města a lesníků a během pár let se mu podařilo vybudovat místo, kam se lidé rádi pravidelně vracejí. Ti samí teď zahradě po roce s covidem pomáhají přežít.

Co vás loňská covidová sezona naučila?
Že se nemůžeme spoléhat na ty nahoře nebo vedle nás, ale jen sami na sebe. Z loňska si ale táhneme dluh čtyři sta tisíc, to je pro nás hodně, a má to ještě jeden háček. Hodně pracovních pozic od pletí až po sekání jsme měli dotovaných z úřadu práce v rámci veřejně prospěšných prací. To od května skončilo, ale my ty lidi potřebujeme dál. Takže si je musíme nechat a doufáme, že na ně nějak vyděláme.

Jak třeba?
Musíme být kreativní a vážit si každé koruny. Třeba i za sazenice, které tu návštěvníkům prodáváme. Díky několika posledním horkým létům nám třeba zasemenil korkovník, náš ikonický strom. Semena dozrála a my je máme napěstovaná, takže v letošním roce si bude moct každý odnést živoucí symbol naší zahrady. Sazenice budou číslované a bude to vlastně taková exkluzivní limitovaná edice.

Rozjeli jste i pomoc přes sociální sítě, pomáhá to?
Jen za tento kalendářní rok už jsme vybrali skoro sto tisíc. To musím říct, že je super. Přispívají nám lidé, kteří znají náš příběh, vědí, jak to tady před lety vypadalo a z čeho jsme začínali. Někteří si dokonce zřídili trvalý příkaz a posílají pravidelně měsíc co měsíc třeba dvě stě nebo tři sta korun. Na druhou stranu si uvědomuji, že v zoologických zahradách teď umírají zvířata, protože je není z čeho krmit. Nikdo teď zkrátka nemá peněz nazbyt.

Budete potřebovat i brigádníky?
Rozhodně, ale i na ně jsou zapotřebí peníze. Hodně dobře nám dřív fungovalo také firemní dobrovolnictví, kdy přijelo na den třeba i patnáct lidí a udělali spoustu práce. Loni to ale nešlo a letos se to taky zatím ještě nerozjelo.

Co třeba svatby, tam už nějaké objednávky máte?
Snoubenců, kteří si u nás přáli mít obřad, rok od roku přibývalo. A tak si, jako by to bylo včera, pamatuji na tu euforii z ledna 2020. Honil jsem svoje lidi, že musíme rychle opravit molo na rybníku, a tak se za čtyřicet tisíc objednal truhlář, aby někdo ze svatebčanů do toho rybníka nespadl. Taky se nakoupily nové plachty na stany pro děti do letního tábora, a když skončila jedna hospoda v Karlových Varech, odkoupili jsme její vybavení, protože jsme vybudovali nové centrum pro přednášky a workshopy. Pak přišel březen a s ním koronavirus. Svatba se tak u nás nekonala ani jediná, letos to vypadá na stejný scénář.

Návštěvnost vám ale navzdory covidu loni stoupla, nebo ne?
Z průměrných jedenácti tisíc návštěvníků jsme skočili na čtrnáct tisíc, i když zavřeno bylo až do května a v polovině října přišla druhá vlna.

Víc lidí čekáte i letos?
Ano, a jsme za to rádi, i když je tu další problém: v krátkém časovém úseku pro nás velká návštěvnost dobrá není. Zahrada na to není stavěná, problém je pak s kapacitou třeba i sociálních zařízení a nezvládáme to ani personálně. Navíc se vytrácí genius loci zahrady, ze které nechceme mít průchoďák podobný tropickému skleníku Fata Morgana v pražské Troji. My tu chceme mít pohodu, aby návštěvník v klidu poseděl a děti nečekaly na žádnou z atrakcí ve frontách.

Co s tím budete dělat?
Rozšiřujeme se. Na konci roku 2019 se nám podařilo podepsat nájemní smlouvu na dvouhektarový areál někdejších rybích sádek. Původně tu ale bývala ještě v 50. letech minulého století alpská louka, my tu teď budujeme vodní zahradu. Vracíme se tak k původní rozloze zahrady, která měla bezmála patnáct hektarů.

Bude už letos v provozu?
Areál vypadá ještě pořád dost technicistně, ale už tu máme připravenou sbírku jírovců a buxusů, ale hlavně tu bude do hlavní sezony hotová pohodlná okružní cesta osázená lavičkami pro seniory a maminky s kočárky. V bývalých sádkách už také máme na šedesát nových kultivarů leknínů různých barev, ty ale budou nejspíš kvést až napřesrok. Taky tu plánujeme vybudovat další molo a hřišťátko pro děti.

Daří se tu i rybám?
Ano, i když tu máme velký atak severoamerického norka, vydry a hejna volavek. Dost nám ty ryby decimují. Norek je skutečně problém. Jde o hodně invazivní druh, který se do volné přírody dostal po rušení kožešinových farem. Za vydry jsme ale moc rádi. Díky nim víme, že je tu čistá příroda i vzduch.

Rozárium splatí dluh známému pěstiteli

Během uplynulých dvou let vysadili pracovníci Bečovské botanické zahrady na dva tisíce růží, část z nich už bude v plném květu v červenci. 

V areálu bývalých rybích sádek už se zároveň buduje nové rozárium. To bude věnované růžím známého českého šlechtitele Jana Böhma z Blatné, který byl ve 30. letech minulého století považován za špičku v oboru. 

„Splácím tím i dluh jeho vnučce, která žije v Karlových Varech. Pokaždé, když sem přijela, litovala, že tu dědovy růže nerostou,“ vypráví správce zahrady Jiří Šindelář a pokračuje: „Nám se ale konečně podařilo sehnat kolekci téměř všech jeho slavných výpěstků. V jihočeské Blatné jsme objevili pána, který očka růží zachránil. Mezi růžaři totiž není - podobně jako třeba u jiřinkářů - o staré kultivary až tak velký zájem, takže to považuji za malý zázrak, že se nám to podařilo.“

Místo, kde bude rozárium vybudováno, se teď ještě musí odplevelit a v půli května už budou zahradníci růže z květináčů do půdy přesazovat. Navezeny už jsou na místo i cihly z bouračky. „My jsme velcí recyklátoři. Nic u nás nepřijde nazmar. Když se v Bečově boural jeden starý dům, cihly jsme zachránili a postavíme z něj altán ve staroanglickém stylu. Bez něj by rozárium nebylo úplné,“ dodává Jiří Šindelář.

Hlavní úpravy nyní pracovníci Bečovské botanické zahrady dělají v areálu bývalých rybích sádek.

  • Nejčtenější

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Dříve převážel jíl, teď malý vláček vozí turisty do českého Yellowstonu

V plném proudu je sezona provozu muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina u přírodní rezervace Soos poblíž Františkových Lázní. Tamní dráha o rozchodu 600 mm je opravdovým unikátem. Je jedním z mála...

20. července 2024  9:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to splněný sen, říká majitel parního bicyklu. Rám udělal ze staré Esky

Parní kolo Miroslava Rudolfa z Bečova na Karlovarsku je hvězdou nejrůznějších veteránských setkání motocyklů. Rokem výroby mezi ně sice nezapadá, ale způsobem pohonu je co do technického řešení strčí...

22. července 2024  13:22

V kraji jsou dva nové vysokoškolské obory, termíny pro přihlášky se blíží

V Karlovarském kraji se otevírají dva nové vysokoškolské obory. Jeden v Chebu, druhý v Karlových Varech. A termíny přihlášek se blíží. Do 9. srpna musí odevzdat přihlášku zájemci o nový obor...

25. července 2024  13:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo náklaďáku tankoval řidič naftu do kanystrů. Firmě zpronevěřil půl milionu

Škodu za půl milionu korun způsobil svému zaměstnavateli řidič nákladního automobilu, který na podnikovou tankovací kartu načerpal celkem 13 tisíc litrů nafty. Pohonné hmoty si do kanystrů tankoval,...

23. července 2024  15:09

Historické sklepy valečské pálenice lákají nejen milovníky pálenek

Poznat výrobu ovocných pálenek a navíc objevit unikátní podzemní prostory mohou nově návštěvníci Valče. Provozovatelé zdejší pálenice totiž zrekonstruovali historická sklepení v budově bývalé lesní...

27. července 2024  9:39

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Siluetu orla už si lidé spojili s naší značkou, říká generální ředitel Mattoni

Už téměř rok a půl figuruje na vizitce generálního ředitele (CEO) společnosti Mattoni 1873 jiné jméno než to z rodiny Pasquale. Od 1. dubna loňského roku v kanceláři šéfa firmy sedí Ondřej...

26. července 2024  12:43

Festival Rock iN Roll se koná už pošestnácté, láká návštěvníky z celé republiky

Poslední červencový víkend patří na západě Čech tradičnímu multižánrovému festivalu Rock iN Roll. Ten se koná v sobotu 27. července na pláži rybníka v Nové Roli. Letos se zde představí kapely jako...

26. července 2024  9:19

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....