Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez upřímné modlitby je každý chrám jen nabíleným hrobem, říká duchovní

  10:08
Chrám sv. kněžny Olgy ve Františkových Lázních, nejstarší pravoslavný svatostánek v České republice, slaví 130 let od vysvěcení. Duchovním správcem chrámu je otec Metoděj Vít Kout, který je kromě toho také kaplanem chebské nemocnice a duchovním Hospice sv. Jiří v Chebu.
Otec Vít Metoděj Kout slouží v pravoslavném kostele sv. Olgy ve Františkových...

Otec Vít Metoděj Kout slouží v pravoslavném kostele sv. Olgy ve Františkových Lázních od roku 2011. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jaká je historie chrámu?
Kostel byl postaven roku 1889 nejvýznamnějším františkolázeňským architektem a stavitelem Gustavem Wiedermannem. Zpočátku sloužil jen lázeňským hostům z tradičně pravoslavných zemí, a to pouze v době lázeňské sezony, tedy od května do září. Po skončení druhé světové války se do vysídleného pohraničí díky pracovním náborům přestěhovalo velké množství pravoslavných volyňských Čechů, ale zároveň i dalších pracovníků ze zahraničí, například z Bulharska a Rumunska. U pravoslavných chrámů se navíc často zdržovali také potomci ruské emigrace z dob první republiky. Právě tehdy se náš chrám stal poprvé skutečným farním chrámem, ve kterém již sloužil stálý duchovní bohoslužby v průběhu celého roku.

Metoděj Vít Kout

Vystudoval magisterský program pravoslavné teologie a dále management řízení sociálních a zdravotnických organizací na Karlově univerzitě. Od roku 2011 působí jako duchovní správce pravoslavného chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních. Ve svém volném čase se zabývá kaplanskou duchovní službou v nemocnici, hospici a ve vězení. Je ženatý, má tři děti.

Proč byl postaven právě ve Františkových Lázních?
Aby pravoslavným hostům z celého světa poskytl duchovní zázemí. Do Františkových Lázní, které měly tehdy skutečně přízvisko světové, se jezdilo minimálně na tři týdny a bylo nepředstavitelné, aby hosté po tak dlouhou dobu zůstávali bez duchovního života, na který byli zvyklí z domova. Brzy po františkolázeňském chrámu byly postaveny Gustavem Wiedermannem i pravoslavné chrámy v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Kdo zde byl prvním stálým duchovním?
Otec German Žegalov, který byl však v čase politických čistek roku 1949, jako mnoho jiných ruských emigrantů, vyvezen z Československa a odsouzen za vlastizradu v zahraničí. Později byl rehabilitován. Na uvolněné místo byl téhož roku ustanoven válečný hrdina, otec Jan Křivka, který v chrámu svaté Olgy strávil dlouhých 64 let svého života. Já jsem se tak stal v roce 2011 v pořadí teprve třetím zdejším duchovním od konce 2. světové války.

Odkud jste do Františkových Lázní přišel?
Spolu se ženou jsme se definitivně přestěhovali z Prahy v únoru 2011. Do chrámu jsme ale dojížděli o víkendech už od prosince 2009, kdy jsem byl přímo v chrámu svaté Olgy vysvěcen na diákona. Mým úkolem bylo pomáhat otci Janu Křivkovi, který byl už tehdy nejdéle sloužícím knězem v aktivní službě. Měl za sebou dlouhých 60 let farářování. Sžíval jsem se s místní církevní obcí a postupně přebíral její správu.

Jak takové předání církevní obce vypadá?
Otce Jana si všichni v církvi nesmírně vážili a chovali k němu veliký respekt. I díky tomu měl plnou důvěru biskupa v otázce volby svého nástupce. Byl jsem rád, že vše probíhalo pozvolna, že tu s námi otec Jan byl ještě další čtyři roky, do své smrti v říjnu 2013. Díky tomu jsem mohl celou administrativní a správní agendu přebírat plynule. Dodnes to beru jako veliký dar od Pána Boha. Mnoho mých kolegů takové štěstí nemělo a do služby nastupovali ze dne na den, bez jakéhokoliv povědomí o tom, jak se věci dělaly dříve. Je přitom nesmírně důležité udržet nějakou kontinuitu, mít povědomí, jak věci uvnitř farnosti fungují, čím věřící společně žijí, jaké mají priority.

Vzpomeňte na úplné začátky ve svém novém působišti. Dal jste si nějaký úkol, předsevzetí?
Dodnes mi přijde, že každý den je tak trochu nový začátek, příležitost udělat něco nově a lépe. S manželkou jsme se zprvu zaměřili na chrámový sbor, aby byl více profesionální a mohl občas uspořádat i koncert. Naším velkým přáním a prioritou také bylo zpřístupnit chrám v průběhu celého týdne a navýšit počet pravidelných i svátečních bohoslužeb. Chtěli jsme co největší měrou využít potenciál této výjimečné stavby.

Co z toho se povedlo?
Každý rok pořádáme několik charitativních koncertů, jejichž výtěžek jde na chebský Hospic sv. Jiří. Jednou týdně v chrámu probíhají komentované prohlídky. Pro veřejnost je chrám otevřen každý den. Pouze nyní, když na chrámu probíhají stavební práce, je tato služba k dispozici jen o víkendu. Povedly se i další drobnosti, které však mají velký dopad. Hotový je vjezd na chrámovou zahradu, ve věži vznikl dětský koutek, je zrekonstruované sociální zařízení. Také jsme spustili celou řadu drobných oprav a úprav v interiéru chrámu. Dodnes se inspiruji na návštěvách u svých kolegů – mám neustále před očima dlouhý list položek, díky kterým by mohl být chrám ještě krásnějším místem. Realizace je ovšem limitovaná mým volným časem a velmi omezeným rozpočtem. Řadu věcí děláme svépomocí.

Je náročné skloubit péči o svatostánek s prací duchovního?
Starat se o chrám i o faru je krásné, ale zároveň i nesmírně zavazující a zodpovědné. Znám každou drobnost, prasklinu ve zdi, nerovnost, každou slabinu chrámu i fary. Domnívám se ale, že i při vší dobré vůli si duchovní musí v určité fázi říci dost. Kněz nesmí zapomenout, že byl vysvěcen k tomu, aby sloužil Bohu a lidem, nikoliv k tomu, aby byl neustále zaměstnán rekonstrukcemi a opravami objektů – to je takový farářův konec. Chrám se bude opravovat neustále, protože na jeho generální opravu se nikdy nesežene dost peněz.

Já jako duchovní však musím být předně s lidmi, s nemocnými, truchlícími, osamocenými, s dětmi, s lidmi ve vězení, se všemi, kteří potřebují duchovně povzbudit. Starost o nemovitost nebo materiální věci by neměla u žádného křesťana převážit nad starostí o věci duchovní. Vždyť i o jeruzalémském chrámu se Kristus vyjádřil ve smyslu: „Klidně ho zbořte, protože já jsem nový chrám, ne z kamene, ale chrám ducha.“ Bez duchovního života a upřímné modlitby věřících je každý chrám jen nabíleným hrobem…

31. března 2019

  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neprodávejte je, apeluje petice za zachování posledních městských lázní

19. dubna 2024  9:18

Zachránit poslední výspu tradičního lázeňství v Karlových Varech. Takový je apel iniciátorů petice...

Putovní socha ozdobila lázně, dříve už ji obdivovali třeba na Harvardu

26. dubna 2024  14:48

Dílo světoznámého umělce Tonyho Cragga zdobí od pátečního poledne park Střed v Mariánských Lázních....

Číšník, údržbář i pradlena v jednom. Personál malého kempu musí umět vše

26. dubna 2024  12:53

Číšník, pomocník v kuchyni, údržbář, nákupčí nebo pradlena. To jsou mimo jiné činnosti, které musí...

Nejsou obyčejné, jsou lázeňské. Toulavým kočkám pomáhá nový spolek

26. dubna 2024  9:30

Vykastrovat, ošetřit, vyléčit a případně najít nový domov. V Mariánských Lázních se o toulavé kočky...

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

25. dubna 2024  15:57

Od ledna vracela restaurátorka Helena Jahodová původní krásu terakotové soše Dívka se džbánem,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...