Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

Nejstarší pravoslavný kostel v Česku ohrožují vlhkost a houby

  15:24aktualizováno  15:24
Nejstarší pravoslavný kostel v republice, františkolázeňský chrám sv. Olgy, má problém se zatékající vodou. Vlhkost, dřevokazné houby a hmyz zásadně poškodily nosné dřevěné konstrukce věží. Pokud se nezačne s opravami, hrozí zejména hlavní věži vychýlení a zhroucení.

Problémem je i každý silnější vítr. Kovová táhla, která mají konstrukci zevnitř zpevnit, se totiž opírají o ztrouchnivělé patky. Církev plánuje letos opravit alespoň vrcholy věží. Zatím však neví, zda se podaří na projekt získat peníze.

„Odborný průzkum odhalil, že především pozednice a dřevěný věnec, na nichž celá hlavní věž stojí, jsou v havarijním stavu. Obě konstrukce jsou bohužel z velké části ztrouchnivělé, rozpadají se na prach. V místech, kde je znatelné největší zatékání, jsou poškozené i trámy dřevěného bednění, na kterých je položená krytina,“ popsal neutěšený stav svatostánku jeho duchovní správce, otec Vít Metoděj Kout.

Podle jeho slov drtí dřevěná konstrukce svou vahou prohnilé trámy a hrozí, že se horní část věže proboří a zhroutí do prostoru uvnitř. „Nebezpečí představuje i jakýkoli větší vítr. Původním architektem vytvořené kotvicí železné tyče, které měly ve větru věž fixovat, jsou nefunkční. Ke zdivu je poutají jen shnilé patky trámů,“ uvedl duchovní.

Kříž na vrcholku je uvolněný

Technická zpráva a zkušenosti z minulých oprav navíc nasvědčují, že je s největší pravděpodobností poškozeno i dřevěné bednění zdobné cibule. Už od pohledu je totiž zřejmé, že kříž usazený na vrcholku je uvolněný. „Letos bychom chtěli opravit špičku věže, kde dochází vlivem povětrnostních podmínek k zatékání vody.

Bude to však komplikované a náročné. Věž dosahuje výšky zhruba 32 metrů, což vyžaduje skutečně pevné a kvalitní lešení, na kterém se bude pohybovat více odborníků různých profesí. Špičku věže bude nutné zbavit oplechování a navíc podepřít, aby bylo možné shnilé trámy vyměnit,“ upřesnil otec Metoděj, který však zatím neví, zda se podaří získat na projekt peníze.

„Pravoslavná církevní obec ve Františkových Lázních zažádala o dotaci na opravu věže město Františkovy Lázně v rámci Programu regenerace vyhlášeného Ministerstvem kultury. Vedle toho jsme podali žádost o dotace na Karlovarský kraj i Pražskou pravoslavnou eparchii. Připravuji také žádosti k různým nadacím, spolkům a soukromým dárcům. V silách církevní obce není financovat opravu za přibližně půldruhého milionu z vlastních zdrojů,“ řekl otec Metoděj.

Doplnil, že pro chrám je v tuto chvíli nejvyšší prioritou výměna ztrouchnivělých trámů a oprava střešní krytiny tak, aby dovnitř nezatékalo. Chrám sv. Olgy byl v letech 1881 až 1889 postaven pro potřeby lázeňských hostů z pravoslavných zemí. Jeho výstavbu finančně podpořili místní hoteliéři, lázeňští lékaři, vedení města i samotní hosté. Objekt má mimořádnou historickou a kulturní hodnotu.

„Je vlastně takovým malým muzeem a oázou klidu. V průběhu celého roku je bezplatně přístupný veřejnosti, konáme zde pravidelné komentované prohlídky a přednášky pro širokou veřejnost zaměřené na historii chrámu i jeho inventář, organizujeme charitativní koncerty,“ uvedl otec Metoděj.

Zdůraznil, že chrám je neustále otevřený, aby sloužil místním i lázeňským hostům, věřícím, ale i lidem bez vyznání.

Fotogalerie

„Každým rokem se snažíme pořádat minimálně čtyři akce pro děti z místní školy a školky. Seznamujeme je s chrámem i biblickým příběhem velikonočních a vánočních svátků, aby lépe rozuměly původu svátků i křesťanským zvykům s nimi spojenými,“ konstatoval otec Metoděj, který si prý nikdy nedokázal představit, jak významně jej bude jako duchovního v budoucnu zaměstnávat starost o technický stav chrámu a fary.

Odhadl, že více než třetinu času spotřebuje zajišťování oprav a řešení provozních věcí souvisejících s chodem chrámu i fary.

„I tak bych řekl, že jsme udělali veliký kus práce. Pořádáme dvě přednášky týdně, máme celoročně otevřený chrám, kde se konají veřejné i soukromé bohoslužby. Také pokusy o přeshraniční spolupráci či účast na nejrůznějších benefičních akcích a dětských dnech mi dávají smysl, že ta námaha za to stojí,“ dodal otec Metoděj.

  • Nejčtenější

Za vraždu s kopáním a dupáním na obličej dostal 17 let vězení a vyhoštění

Za surovou vraždu bezdomovce v Chebu vyměřil Krajský soud v Plzni sedmadvacetiletému Vietnamci 17 let vězení. Podle...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Vyšvihl se k elitě, Rudý kat z něj udělal dělníka a vězně

Soud s Janem Hejátkem byl v létě 1949 jedním z prvních politických procesů v severních Čechách. Do uranových dolů muže...

Limonády a miliardy. Kofola koupí Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce. Transakci však musí schválit antimonopolní úřad....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidička na Sokolovsku dostala smyk, po srážce s dalším autem zemřela

Tragická dopravní nehoda uzavřela ráno silnici II/181 mezi Královským Poříčím a Sokolovem. Zemřela při ní...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Nová lávka přes Ohři ve Svatošských skalách bude hotová v říjnu

Karlovarský kraj vybral společnost, která postaví novou lávku přes Ohři ve Svatošských skalách. Ta má ulevit...

O dalším osudu karlovarské keramické školy rozhodnou architekti

Karlovarský kraj se rozhoduje, co dál s budovou Střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech – Rybářích. Variant...

Prameny mají ze sbírky téměř tři miliony, chtějí pořídit hlavně osvětlení

Nové veřejné osvětlení, oprava části poruchové kanalizace nebo vysazení komunitního sadu v centru obce Prameny. To je...

Školy dostanou peníze, vybaví díky nim učebny a budou bez bariér

Na modernizaci základních škol v Karlovarském kraji půjdou další peníze z Integrovaného regionálního operačního...

Najdete na iDNES.cz