Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

  16:01aktualizováno  16:01
Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří kamarádů skončila na československé hranici, jednoho pokousal pes pohraničníků a později následoval trest. Nyní se domáhají rehabilitace. Uspěl zatím jeden z mužů.

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tři kamarádi z Berlína platili v někdejší Německé demokratické republice za nepřátele režimu. Tak trochu výstřední mladíci nedokázali splynout s davem a pokusili se utéct.

Jejich dobrodružná cesta trabantem skončila u hraničního přechodu v Chebu. Před soudem vyprávěl svůj příběh první z nich, čtyřiašedesátiletý Joachim Ernst. 

„V listopadu 1983 jsme se rozhodli, že se pokusíme utéct na Západ. Mysleli jsme, že to přes Československo bude nejlepší. Chtěli jsme na druhou stranu projet v trabantu. Jenže jsme zjistili, že auta čeští pohraničníci kontrolují. Tak jsme zajeli do příkopu a vyběhli směrem k hranici. Každý na vlastní pěst. Doufali jsme, že někomu z nás se projít podaří,“ vyprávěl před Okresním soudem v Chebu Joachim Ernst, kterému bylo v té době osmadvacet let.

Jenže všechny tři zadržela pohraniční hlídka. V cele tak skončil nejen Ernst, ale i v té době jednatřicetiletý Peter Pietruschinski a o rok starší Jürgen Seifert. Ten si ze zásahu pohraničníků navíc odnesl vážné zranění. Služební pes jej totiž pokousal na stehně a zranil na genitáliích.

Přestože byl po napadení ošetřen na chirurgickém oddělení chebské nemocnice a po vydání do Německa se podrobil operaci, následky má Seifert dodnes.

Rehabilitovat chtějí všichni, zatím uspěl jen jeden

Chebský soud se ale jeho případem nezabýval. S návrhem na soudní rehabilitaci totiž před senátem stanul jen Joachim Ernst, jeho dva přátelé jej přijeli podpořit v roli svědků. 

„Po zadržení 7. listopadu nás drželi na oddělení. Druhý den jsem byl transportován do nějaké věznice. Nevěděl jsem kam, ani co je s kamarády. Po deseti dnech, tedy 17. listopadu jsem byl oficiálně vyhoštěn a předán německým orgánům. Odsouzen jsem byl na 16 měsíců, rozsudek jsem si vyslechl až 27. února 1985,“ řekl Ernst, který dnes pracuje jako pomocník v kuchyni.

„Byl zadržen, uvězněn, vyslýchán, následně vyhoštěn a předán do NDR, kde poté dostal trest vězení. A to přestože nic neukradl, nic neprovedl, nikomu neublížil. Jen chtěl žít jinde,“ popsal případ advokát Lubomír Müller, který Ernsta zastupoval a chebský soud žádal o spravedlnost.

To se mu také podařilo. Chebský okresní soud v případu Joachima Ernsta vydal usnesení o soudní rehabilitaci.

Podobných případů přibývá, říká advokát

Jeho kamarádi, kteří o rehabilitaci také usilují, si budou muset na výrok soudu ještě nějaký čas počkat. Jejich případy se budou v Chebu projednávat v samostatných jednáních.

„Konkrétně v případě Jürgena Seiferta, který si ze zadržení v Chebu odnesl vážná zranění, by měl být postup následující. Nejprve by měl být rehabilitován a poté je možné pořádat o odškodnění, jehož součástí je náhrada zdravotní újmy. K tomu však bude nutné předložit aktuální znalecký posudek českého soudního znalce. Čeká jej dlouhá cesta, na jejím začátku ovšem musí být soudem vyslovena účast na soudní rehabilitaci,“ vysvětlil advokát Müller s tím, že soudní řízení zatím nebylo nařízeno.

Dodal, že zájem o soudní rehabilitace mezi perzekuovanými Němci roste. S žádostí o zastupování jej prý osloví průměrně dva zájemci do měsíce. Případy, kdy byli němečtí občané v Československu bez soudu zadržováni a vězněni, hýbou i německou veřejností. Svědčí o tom skutečnost, že například noviny Der Neue Tag vyslaly na soudní jednání do Chebu svůj tým. 

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mariánskolázeňský miniaturpark má další přírůstek, zmenšený zámek Lednice

Park Boheminium v Mariánských Lázních představil novou miniaturu. Tou je model zámku Lednice včetně skleníku, zmenšený...

Stavba lávky pro cyklisty ve Svatošských skalách má začít ještě letos

Řeku Ohři překlene ve Svatošských skalách nová lávka, která se stane součástí krajské páteřní cyklostezky. Stavba by...

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz