U soudu ožívají příběhy uprchlíků z Německé demokratické republiky

  15:30aktualizováno  15:30
Více než pět desítek let je starý případ, který začal řešit Okresní soud v Chebu. Nejde v něm o vinu, ani o náhradu škody. Němec Gerd Müller se na Česku domáhá morální rehabilitace.

Obhájce Lubomír Müller u českobudějovického okresního soudu. | foto: Václav Pancer, ČTK

Byl totiž před lety zatčen na základě domněnky, že se jako občan někdejší NDR chystá přes socialistické Československo uprchnout do svobodného Německa.

Následně byl dva dny protiprávně a bez řádného soudu vězněn. Kvůli doplnění podkladů do spisu bude projednávání případu pokračovat v říjnu. Soudce by v tomto termínu také rád vyslechl Gerda Müllera osobně.

Příběh dnes osmašedesátiletého Müllera se začal psát 27. května 1967. Bylo mu sedmnáct let, když se rozhodl, že v demokratickém Německu už žít nechce. Jeho cesta za svobodou vedla přes Československo.

Cesta ke svobodě skončila 300 metrů od hranice

Hranice do Čech přešel u Hohendorfu a pokračoval dál k „západnímu“ Německu. Jenže přibližně tři stovky metrů od cíle jej zastavili pohraničníci.

„Hlídka došla k závěru, že se pokusil o ilegální přechod státní hranice a vyjádřila obavu, že by mohl trestný čin dokonat. Proto jej zadržela. Gerd Müller byl uvězněn a následující den předán do NDR,“ čte ze spisu advokát Lubomír Müller, který Gerda Müllera zastupuje.

„Ne, není to můj příbuzný, je to jen shoda jmen,“ uvádí a pokračuje, že ačkoli tento příběh nebyl až tak dramatický, pro zadrženého znamenal dramatický životní zvrat. Mnoholeté vězení.

Chce zadostiučinění

 „On nyní žádá o morální zadostiučinění, o rehabilitaci, protože byl v Československu na dva dny protiprávně zbaven svobody. Nic neukradl, nikomu neublížil. Jen chtěl žít jinde,“ vysvětluje advokát Müller s tím, že když se podaří dosáhnout u soudu rehabilitace, má jeho klient nárok i na odškodnění.

„Podle zákona o soudní rehabilitaci ten nárok tady je. Ovšem z hlediska německých občanů je směšný, neboť jim přiznává 2,2 euro za den věznění. Z toho vyplývá, že v těchto případech jde především o tu morální satisfakci,“ doplňuje Müller.

Následovat budou další kauzy

Tato soudní pře je v pořadí už sedmým případem utečenců z bývalé NDR, které české soudy řešily nebo řeší. V Chebu se jedná o první veřejné slyšení, následovat by mělo dalších šest kauz. Už v červnu tu však za zavřenými dveřmi podobný příběh zazněl vůbec poprvé.

Tehdy chebský soud v neveřejném jednání uznal nárok Maximiliana Maria Hanse Meurera na soudní rehabilitaci v souvislosti s omezením osobní svobody v někdejší ČSSR.

„Meurer se nejprve pokusil z NDR vystěhovat legálně. Když se mu to nepodařilo, zvolil cestu přes Československo. Jeho cesta za svobodou však skončila u Horní Hraničné,“ vypráví advokát, kterému se podařilo kontaktovat přímo bývalé pohraničníky, kteří tehdy muže zadrželi a sepsali o tom záznam.

„Na Meurera si prý nepamatují. Potvrdili jen, že text záznamu o zadržení odpovídá tehdejší praxi a že každý občan NDR zadržený u nás, byl vydán k potrestání východoněmeckým orgánům. Z razítka je patrné, že i Meurer byl následující den předán na hraničním přechodu ve Vojtanově. Čekal ho soud a vězení,“ dodává Müller. Podle jeho slov byly takových lidí tisíce. Vracet se k této kapitole svého života však chtějí jen někteří.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Další z rubriky

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Staré budovy karlovarské nemocnice zboří, místo pitevny vznikne heliport

Přistání vrtulníku Letecké záchranné služby AČR Plzeň - Líně na heliportu...

Hejtmanství začne s demolicí nepoužívaných budov v areálu karlovarské nemocnice. Jako první má na řadu přijít bývalá...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz