U soudu ožívají příběhy uprchlíků z Německé demokratické republiky

  15:30aktualizováno  15:30
Více než pět desítek let je starý případ, který začal řešit Okresní soud v Chebu. Nejde v něm o vinu, ani o náhradu škody. Němec Gerd Müller se na Česku domáhá morální rehabilitace.

Obhájce Lubomír Müller u českobudějovického okresního soudu. | foto: Václav Pancer, ČTK

Byl totiž před lety zatčen na základě domněnky, že se jako občan někdejší NDR chystá přes socialistické Československo uprchnout do svobodného Německa.

Následně byl dva dny protiprávně a bez řádného soudu vězněn. Kvůli doplnění podkladů do spisu bude projednávání případu pokračovat v říjnu. Soudce by v tomto termínu také rád vyslechl Gerda Müllera osobně.

Příběh dnes osmašedesátiletého Müllera se začal psát 27. května 1967. Bylo mu sedmnáct let, když se rozhodl, že v demokratickém Německu už žít nechce. Jeho cesta za svobodou vedla přes Československo.

Cesta ke svobodě skončila 300 metrů od hranice

Hranice do Čech přešel u Hohendorfu a pokračoval dál k „západnímu“ Německu. Jenže přibližně tři stovky metrů od cíle jej zastavili pohraničníci.

„Hlídka došla k závěru, že se pokusil o ilegální přechod státní hranice a vyjádřila obavu, že by mohl trestný čin dokonat. Proto jej zadržela. Gerd Müller byl uvězněn a následující den předán do NDR,“ čte ze spisu advokát Lubomír Müller, který Gerda Müllera zastupuje.

„Ne, není to můj příbuzný, je to jen shoda jmen,“ uvádí a pokračuje, že ačkoli tento příběh nebyl až tak dramatický, pro zadrženého znamenal dramatický životní zvrat. Mnoholeté vězení.

Chce zadostiučinění

 „On nyní žádá o morální zadostiučinění, o rehabilitaci, protože byl v Československu na dva dny protiprávně zbaven svobody. Nic neukradl, nikomu neublížil. Jen chtěl žít jinde,“ vysvětluje advokát Müller s tím, že když se podaří dosáhnout u soudu rehabilitace, má jeho klient nárok i na odškodnění.

„Podle zákona o soudní rehabilitaci ten nárok tady je. Ovšem z hlediska německých občanů je směšný, neboť jim přiznává 2,2 euro za den věznění. Z toho vyplývá, že v těchto případech jde především o tu morální satisfakci,“ doplňuje Müller.

Následovat budou další kauzy

Tato soudní pře je v pořadí už sedmým případem utečenců z bývalé NDR, které české soudy řešily nebo řeší. V Chebu se jedná o první veřejné slyšení, následovat by mělo dalších šest kauz. Už v červnu tu však za zavřenými dveřmi podobný příběh zazněl vůbec poprvé.

Tehdy chebský soud v neveřejném jednání uznal nárok Maximiliana Maria Hanse Meurera na soudní rehabilitaci v souvislosti s omezením osobní svobody v někdejší ČSSR.

„Meurer se nejprve pokusil z NDR vystěhovat legálně. Když se mu to nepodařilo, zvolil cestu přes Československo. Jeho cesta za svobodou však skončila u Horní Hraničné,“ vypráví advokát, kterému se podařilo kontaktovat přímo bývalé pohraničníky, kteří tehdy muže zadrželi a sepsali o tom záznam.

„Na Meurera si prý nepamatují. Potvrdili jen, že text záznamu o zadržení odpovídá tehdejší praxi a že každý občan NDR zadržený u nás, byl vydán k potrestání východoněmeckým orgánům. Z razítka je patrné, že i Meurer byl následující den předán na hraničním přechodu ve Vojtanově. Čekal ho soud a vězení,“ dodává Müller. Podle jeho slov byly takových lidí tisíce. Vracet se k této kapitole svého života však chtějí jen někteří.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Další z rubriky

Polib a jeď. Nová parkovací místa u škol ochrání děti a zrychlí dopravu

Polib a jeď. Delší setrvání na místě znamená hrozbu zablokování auta.

Fakt, že stále více rodičů vozí každé ráno své ratolesti do školy autem, vede radnice měst v Karlovarském kraji k...

Budoucnost parku miniatur ještě není jasná, rozhodne se do konce roku

Modeláři dokončují model zámku Hluboká v mariánskolázeňském miniaturparku...

Do konce roku chtějí mít v Mariánských Lázních jasno, co bude dál s parkem Boheminium. Jedna z nejnavštěvovanějších...

Aš přestaví chátrající domy na byty, nabídne je lékařům i seniorům

Ilustrační snímek

Ašská radnice plánuje řešit bytovou krizi ve městě. Nebude však stavět nové byty. Zastupitelé se rozhodli, že k bydlení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz