Čtyři stovky dětí zůstanou bez lékaře. Za pediatrem budou muset dojíždět

  9:05aktualizováno  9:05
Černý scénář s nedostatkem lékařů v regionu, před kterým odborníci varovali, se začíná naplňovat. Po devítiměsíčním marném hledání pediatra musí zavřít ostrovská dětská ordinace Nemos Ambulance. Starala se o více než 400 místních dětí, jejichž rodiče teď musí pracně hledat náhradu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„V Ostrově praktičtí lékaři pro děti už nenabírají. Na výběr tak máme z ordinací v Karlových Varech nebo Nejdku. A to je dost z ruky. Jsem z toho nešťastná, nemám kam své dítě dát,“ svěřila se Eva z Ostrova, jedna ze zoufalých matek. Nelíbí se jí, že společnost Nemos Ambulance ordinaci zcela uzavřela.

„Nejedná se o žádné šokové uzavření. O problému jsme informovali rodiče již od října minulého roku. Navíc hned nezavřeme, k dispozici bude sestřička, která se postará o předání výpisu ze zdravotní karty pacienta,“ uvedla jednatelka společnosti Jana Šperlová.

Starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD) tvrdí, že město je připraveno dalším problémům s nedostatkem lékařů předcházet.

„Není to problém Ostrova, ale celé republiky. Pediatři nejsou. I proto bych nyní chtěl udělat průzkum, kolik lékařských specializací u nás máme a které budou do budoucna chybět. Poté se dá vše řešit dopředu. Nevylučuji ani možnou pomoc města při hledání bytu či vybavení ordinace pro nově příchozí lékaře,“ uvedl Čekan.

Kromě pediatrů chybí v kraji i praktičtí lékaři

Dlouhodobý nedostatek lékařů v kraji je známý, přesto situace především u specialistů začíná být složitější.

„Situace je hrozivá především v oboru pediatrů v celém kraji a poté v oboru praktických lékařů pro dospělé na Chebsku a Sokolovsku. Karlovarsko se zdá být zajištěné nejlépe, ale část obvodů obstarávají šedesátníci a sedmdesátníci,“ zvedla už dříve výstražně prst zástupkyně krajské České lékařské komory Jaroslava Švandrlíková.

A právě tento důvod vedl podle Šperlové i k uzavření ostrovské ordinace. „Vláda uvažuje o zrušení programu specializačního vzdělávání Praktické lékařství pro děti a dorost. To je jeden z důvodů, proč to nikdo nechce dělat, ostatně i proto je věkový průměr dětského lékaře 62 let,“ souhlasí jednatelka společnosti, která náhradu za odcházejícího lékaře hledala od loňského října.

„Ale marně. Oslovili jsme s prosbou o pomoc i Českou lékařskou komoru, několik fakult, podali jsme řadu inzerátů s nadstandardními nabídkami, ale vše bohužel bez úspěchu,“ krčí rameny Šperlová.

Městem se nesou zvěsti o zavírání nemocničních oddělení

Pomoci nemohli ani lékaři z ostrovské nemocnice, s níž ordinaci pojí pouze společný název.

„Využít lékaře z ostrovské nemocnice nelze, protože je rozdíl mezi prací na dětském oddělení v nemocnici a v pediatrické ordinaci praktického lékaře. I toto odráží skutečnost, jak dlouhodobě vláda a ministerstvo zdravotnictví přehlíží obor pediatrie,“ zmínila Šperlová.

Ostrov už se musel v minulosti potýkat s tím, že místní Nemocnice Ostrov zrušila odpolední chirurgickou ambulanci.

„Město dává nemocnici každý rok 1,5 milionu korun, proto bychom za to měli něco chtít. Uzavření odpolední ambulance je problém. Navíc se po celém městě povídá, že se kompletně uzavře celé dětské a s tím spojené gynekologicko porodnické oddělení,“ podotýká zastupitel města Jan Bureš (ODS).

Vedení Nemocnice Ostrov ale tyto informace dementuje. „Žádné z oddělení nezavíráme. V letních měsících dochází pouze k dočasnému uzavření dětského a gynekologicko porodnického oddělení, stejně jako v nemocnici v Karlových Varech či v Chebu. Termíny se však nekryjí a péče o pacienty je zajištěna,“ uvedla mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Nedostatek pediatrů a praktických lékařů chce změnit i Karlovarský kraj, který nyní nově začal nabízet finanční příspěvky pro akreditovaná zařízení v regionu, kde se lékaři učí svou budoucí specializaci.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

VIDEO: Dron pomůže hasičům při pátrání po lidech nebo ohniscích požárů

Slavnostní představení nové hasičské techniky v Karlovarském kraji. Nechybí...

Nové vybavení za téměř 10 milionů korun převzali profesionální hasiči Karlovarského kraje. Získali speciální...

Nadšenci zachránili zchátralý kostel u Varů, teď v něm pořádají prohlídky

Kostel svaté Anny v Sedleci se kromě oprav zvětralé omítky a nového nátěru...

Svou původní podobu získal po čtrnáctiletém úsilí zpět kostel sv. Anny v Sedlci u Karlových Varů. Obnovuje jej sdružení...

Centrum Varů rozzáří festival světla, tvůrci mají tentokrát volnou ruku

Videomapping na budovu Císařských lázní v Karlových Varech u příležitosti oslav...

Už počtvrté se Karlovy Vary rozzáří při festivalu světla. V pátek a sobotu čeká na návštěvníky v lázeňském centru sedm...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz