Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opatření nejvíc odnesl sborový zpěv i taneční výuka, zní z uměleckých škol

  17:09
Učitelé základních uměleckých škol v Karlovarském kraji hledají cesty, jak z distanční výuky udělat plnohodnotnou alternativu prezenčního vzdělávání a udržet tak zájem dětí. Ne všechny obory lze totiž snadno převést do on-line vzdělávání.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zatímco individuální výuka hudebních nástrojů tak citelný zásah necítí, vládní omezení se nejvíce dotkla oborů kolektivních, a to hlavně sborového zpěvu, taneční výchovy nebo dramatických kroužků. Velkou roli tedy nyní hraje fantazie konkrétního pedagoga i angažovanost rodičů.

Hra na všechny možné hudební nástroje od houslí, přes klarinet až po elektronické klávesy, výtvarná tvorba, taneční obor i literárně dramatický obor - vzdělání ve všech těchto oblastech nabízí například ZUŠ Horní Slavkov. A studenti všech těchto oborů bez výjimek jsou stále odkázáni pouze na on-line prostředí. I přes dlouhotrvající omezení ale žáci ve studiu uměleckých oborů pokračují.

„Odhlásilo se asi deset dětí z naší celkové kapacity 550 žáků, což se stává i v jiných letech, děti často v průběhu roku zjistí, že mají vlohy spíše na něco jiného. Většinu volných míst se dokonce podařilo znovu zaplnit. Žákům, kteří nyní studium vzdali, se navíc může stát, že se v září nebudou moci znovu přihlásit, protože naše kapacita bude plně zaplněna,” popsal situaci ředitel ZUŠ Horní Slavkov Jan Zapf.

Sbor přišel o rok práce

Hudební obor podle něj nepocítil výpadek vůbec, nejtěžší souboj naopak svádí kolektivní umělecké obory, jako jsou sbory, orchestry či výtvarná výchova.

„V tom krátkém podzimním rozvolnění, kdy byla umožněna individuální výchova, chodili žáci těchto kolektivních oborů na výuku po jednom, byť v trochu kratším čase. Až bude individuální výuka opět umožněna, což, doufáme, bude od 4. stupně PESa, pokud se nic nezmění, budeme v tom určitě pokračovat nadále. Snažíme se ale i nyní, pořádáme různé streamy, online koncerty hudební i taneční, navíc přenášené dokonce různými krajskými médii, rodiče to velmi oslovilo,” dodal Zapf. 

Pedagogové se nyní prý ze všech sil snaží udržet pohromadě jednotlivé kolektivy i v online prostředí. Když se totiž takový kolektiv jednou rozpadne, velmi těžko se se skupinou začíná od úplného začátku.

To potvrzuje i Miroslava Lendělová z karlovarské ZUŠ Šmeralova, která vyučuje zpěv a hudební nauku.

„Sólový zpěv i hudební nauky jedou bez problémů, našli jsme si svou cestu, skypujeme, voláme si, posíláme si videa, tvoříme prezentace. To, co nám bude nejvíce chybět, je sborový zpěv. Náš sbor měl totiž kolem 150 členů a nyní je jeho činnost pozastavena. A ten téměř rok nám bude velice chybět. Těleso mělo svou kontinuitu - nejstarší vždy zaučovali nové nejmladší členy. Takto se tyto dvě skupiny vůbec nepotkají a to je obrovská škoda,“ popsala zpěvačka a učitelka.

Hodně záleží na rodičích

Pozastavení kolektivního uměleckého oboru, jako je třeba tanec, popisuje i maminka dvou dětí žijící na Chebsku.

„Učitelé ale rovnou vytvořili plány, jak po rozvolnění hodiny nahradí. A co jde, to běží online či s konzultacemi. Myslím si, že je důležité děti neodhlašovat - chci podpořit školu, kterou jsem svým dětem vybrala a to i přes to, že je pro mě zaplacení školného náročnější než dříve. A stejně to vnímají i všichni rodiče v mém okolí,“ popsala situaci v Chebu Vladimíra Vítová.

Velmi pozitivně se snaží situaci vnímat ředitelka ZUŠ Ostrov Irena Konývková, která zároveň vyučuje dramatickou výchovu.

„Jedeme na plný plyn, výuka je sice jiná, ale děti se naučí spoustu dovedností, na které by při klasické výuce nebyl čas. V rámci LDO se nyní například zaměřujeme na moderování, natáčíme krátké filmy, děti píšou vlastní texty, věnujeme se stínovému divadlu, připravujeme různé video materiály pro místní knihovnu. Prázdné prostory na městských plakátových plochách plánujeme zaplnit vlastními texty či obrazy z dílny našeho výtvarného oboru,” popsala Konývková. 

Žáků se zde v pololetí odhlásilo jen pár - prakticky stejně jako každý rok, a také zde často na volná místa čeká několik náhradníků. Podle Konývkové se se situací zvládl vypořádat i místní taneční obor.

„Vedoucí našeho tanečního oboru se nyní s dětmi připojuje do tanečních lekcí z celého světa, takže si děti vyzkouší mnoho tanečních stylů, byť pouze z domova. Stala se tu také úžasná věc, že si hned několik žáků koupilo domů taneční baletizol a ten nyní mají třeba v pokojíčku či v garáži, a mohou se tak tanci z domova věnovat naplno. Hodně záleží na fantazii daného pedagoga, podpoře a nadšení rodičů a na tom, jestli byl kolektiv soudržný už před krizí,” vysvětlila ředitelka.

Školy to dětem vynahradí

Celou věc je však zapotřebí vidět také z druhé strany - i přes nadšení pedagogů může rodičům kromě trpělivosti s neustálým připojením dětí k internetu docházet jiná podstatná věc - peníze. 

„Hodně rodičů se ocitlo ve finanční tísni. Když mají například jeden počítač a několik dětí, tak je pro ně situace opravdu složitá. Snažíme se jim jít co nejvíce vstříc. Máme pocit, že nás stát vnímá trochu jako na vedlejší koleji - je pochopitelné, že nejprve je zapotřebí vyřešit základní, střední a vysoké vzdělávání, ale nemělo by se zapomínat ani na nás, obzvláště když můžeme většinu studentů vyučovat v modelu jeden na jednoho,“ vysvětluje Ingrid Ahneová, ředitelka karlovarské ZUŠ Antonína Dvořáka.

„Koncept ZUŠ, který v České republice máme je v Evropě jedinečný. Distanční výuka je sice náročná, ale stále je to druh oddechové činnosti, děti k ní většinou nepotřebují přítomnost rodičů, je to pro ně další kontakt s vrstevníky. Nabádáme všechny, aby vytrvali. V září už by se znovu nemuseli do školy dostat, anebo ne ke stejnému učiteli a do stejného kolektivu. Navíc všichni mí pedagogové již nadšeně plánují, jak po ukončení opatření dětem další výuku vynahradí - v plánu jsou návštěvy lanového centra, dramaťáci mají v plánu chodit do divadla na představení i mimo klasickou učební dobu, vymýšlíme projektové dny mimo školu, výtvarné plenéry. Všechny tyto aktivity bude hradit ZUŠ, určitě se je na co těšit. Vydržte a vaše děti to určitě ocení,“ zakončila ředitelka.

Autor:
  • Nejčtenější

Advokátovi Jelínkovi zapálili dvě auta a přívěs. Byla to odpověď mafie, říká

12. května 2024  19:42

Požár dvou aut a přívěsu pro koně vyšetřují karlovarští policisté. Žhář zapálil vozidla v...

Při hromadné nehodě na Karlovarsku zemřel člověk, další čtyři se zranili

13. května 2024  16:13,  aktualizováno  21:35

Vážná dopravní nehoda dvou osobních a nákladního vozidla uzavřela silnici I/6 u Čichalova na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záchranná stanice je opět plná mláďat, někdy je pomoc spíše na škodu

14. května 2024  12:34

Drozdi, kosi, káčata i ježci. Začala sezona mláďat a zvířecí záchranáři mají napilno. Také v...

Klášter Teplá výjimečně otevřel podzemní chodby, jedna možná sloužila k útěku

13. května 2024  13:21

Zklamu vás hned na začátku, je tady spousta chodeb, ale nejsou to chodby tajné. Těmito slovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splašky z Ašska vytékají do přírody a plynou do Německa. Ostuda, uznává starosta

14. května 2024  9:14

Alarmující výsledky přinesl více než rok trvající hydrogeologický průzkum, který na Ašsku prováděla...

Radostné novinky z Ašska. Stádo divokých koní je o dvě hříbata bohatší

20. května 2024  13:20

Hned dvě velká překvapení a dvojitou radost připravili svým chovatelům divocí koně v Krásné na...

Na abertamské křižovatce během pár dní hořelo další auto, všichni stihli utéct

20. května 2024

Druhý požár osobního automobilu na v podstatě totožném místě v rozmezí pouhých několika dní...

Nejsem Adam, ale Šimon, musí občas Mišíkův bubeník vysvětlovat fanouškům

19. května 2024  9:03

Od koncertů pro pár kamarádů a spolužáků až do vyprodaných sálů a na pódia velkých festivalů....

Dycky Most! Dycky v srdci! Házenkářky Baníku i po porážce slaví desátý titul

18. května 2024  18:37,  aktualizováno  19:47

Populárnímu seriálovému heslu Dycky Most!, napsanému v hale na obří plachtě, vrátily házenkářky...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...