Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Opozici vadí pozastavení oprav Císařských lázní. Ušetříme, tvrdí hejtman

  16:29
Kvůli rekonstrukci Císařských lázní se v Karlových Varech rozhořel spor. Vlastník památky, Karlovarský kraj, nechal stavbu pozastavit kvůli změně střechy. Bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová to považuje za nezodpovědné. Současný hejtman Petr Kulhánek oponuje, že se tím ušetří nemalé finanční prostředky města.

Císařské lázně v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když na konci roku 2019 konečně začala rekonstrukce historické budovy Císařských lázní v Karlových Varech, vypadalo to, že na památku se konečně usmálo štěstí a dočká se důkladné opravy.

Jenže dnes je podle exhejtmanky a krajské opoziční zastupitelky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) všechno jinak a objektu hrozí další problémy – prodloužení doby rekonstrukce a vrácení dotace. Podle ní vedení kraje bezhlavě rozhodlo o pozastavení stavby.

„Zastavovat probíhající rekonstrukci vnímáme jako velmi nezodpovědný postup a připomínám, že Karlovarský kraj má s městem Karlovy Vary uzavřené memorandum, které je závazné, a případné změny týkající se rekonstrukce musí schvalovat zastupitelstvo,” říká exhejtmanka.

Podle ní navíc krajské zastupitelstvo, ve kterém většina dnešních radních seděla, o žádných změnách nemluvilo.

Jana Mračková Vildumetzová je přesvědčená, že Karlovarskému kraji, jako majiteli Císařských lázní a zadavateli zakázky, jejíž hodnota je zhruba 830 milionů korun, hrozí porušení zákona o veřejných zakázkách i vrácení dotace 400 milionů korun, a to včetně stoprocentního penále. „Zároveň jako kraj riskujeme velké vícenáklady, které si bude účtovat zhotovitel,“ dodává.

Po vedení kraje proto požaduje revokaci jeho usnesení z konce letošního března o pozastavení stavby. „To je s největší pravděpodobností v rozporu se zákonem o krajích, protože o této věci musí dle našeho názoru rozhodnout zastupitelstvo,“ je přesvědčená Mračková Vildumetzová.

Kraj nechal stavbu pozastavit kvůli změně střechy, ta je v současnosti koncipována tak, že prostor atria, kde má být multifunkční sál, je vnímán jako exteriér. Kraj chce projekt předělat tak, aby atrium bylo vlastně interiérem.

Ušetří to nemalé peníze, říká hejtman

„Během realizace staveb, a zejména pak na takto náročné revitalizaci národní kulturní památky, běžně dochází k mnoha dílčím změnám a zpřesněním projektu, jejichž cílem je maximálně hospodárné, efektivní a účelné provedení stavby,“ tvrdí hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). 

Podle jeho vyjádření se ke změně projektu kraj rozhodl po dohodě s městem Karlovy Vary a v mezích daných uzavřeným memorandem.

Změna zastřešení atria má přinést zvýšení tepelného komfortu, lepší odhlučnění okolí a snížení ekonomické náročnosti provozu. Současně se kraj rozhodl implementovat projekt sálu do stávající dokumentace a probíhající stavby, a vestavba atria se tak bude moci kontinuálně napojit do objektu Císařských lázní.

„Budou tím ušetřeny nemalé finanční prostředky statutárního města Karlovy Vary. V případě původně uvažovaného provádění vestavby po dokončení revitalizace by totiž došlo k nutnosti vybourání některých nově zbudovaných konstrukcí, dočasnému odstranění střechy a mnoha dalším nákladným akcím a zbytečným obtížím, například narušení záruk v případě zásahu do zhotovených částí,” zdůrazňuje hejtman Kulhánek.

Podle něj jsou informace o zastavení stavby nepravdivé. „V současné době byly pozastaveny jen činnosti na těch částech, které se budou v rámci vestavby sálu měnit. Bylo by nehospodárné tyto segmenty realizovat a následně je odstraňovat. Stavba jako celek ve všech dalších částech Císařských lázní pokračuje dál a při srovnání vůči všem pracím prováděným v současné době se pozastavení týká zcela marginální části stavebních činností,“ tvrdí. 

Kraj podle něj všechny změny činí až po konzultacích s odborníky i právníky. „Změna střechy, stejně jako například změna podchycení stavební jámy schválené za předchozího vedení kraje, jsou změnami nepodstatnými a jsou zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl hejtman ve své reakci.

Navíc přislíbil, že kraj poskytne ministerstvu kultury jako poskytovateli dotace plnou součinnost, pokud to bude exhejtmanka požadovat.

Město tvrdí, že o pozastavení prací nežádalo

Proti vyjádření hejtmana Kulhánka ale stojí prohlášení karlovarské primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO). Podle ní město na avizovaných úpravách netrvá.

„Na možnosti změny projektu jsme se sice krajského úřadu dotazovali, ale v žádném případě na nich netrváme. Zvláště když jde o možné komplikace týkající se ohrožení státní dotace a zpoždění stavby,“ vysvětluje Pfeffer Ferklová, která se o složitém procesu změny projektové dokumentace dozvěděla až po rozhodnutí rady kraje.

„Nikdy jsme se o pozastavení prací nebavili a v žádném případě jsme je nepožadovali,“ upozorňuje primátorka.

Jednání, které proběhlo na krajském úřadě, se týkalo pouze návrhu na změnu střechy. Na schůzce se obě strany měly shodnout, že kraj prověří možnosti v dané fázi rekonstrukce, a poté se znovu sejdou. Město žádný oficiální požadavek na změny v projektech neodeslalo, neschválilo ani nepožaduje. Krok kraje ho proto překvapil. 

„Na eventuální změny týkající se střechy jsme se pouze dotazovali v rámci pracovního setkání. A kraj jako majitel budovy, zadavatel rekonstrukce a nositel dotace nám měl sdělit své stanovisko, nikoliv tvrdit, že to chceme my jako město,“ doplňuje náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO), který si uvědomuje, že provést projektovou změnu v době běžící rekonstrukce stavby není nic jednoduchého a rychle proveditelného. 

„Nemáme problém, aby projekt rekonstrukce Císařských lázní zůstal v původní podobě. Ale opět připomínáme, že lázně jsou majetkem kraje a ten je za rekonstrukci zodpovědný,“ dodává.

„Změna střechy přece není nepodstatnou změnou projektu,“ je přesvědčená exhejtmanka. Změna má stát zhruba sedm milionů korun projekční ceny. „Navíc nikdo z vedení kraje neví, zda bude následná změna na vybudování vestavby sálu podpořena kladným závazným stanoviskem od orgánů památkové péče a dalších zainteresovaných,“ upozorňuje Mračková Vildumetzová. 

Vedení kraje podle ní mělo svůj krok nejprve projednat s ministerstvem kultury, což podle jejích informací neudělalo. „Hrozně mě bolí, že rekonstrukce Císařských lázní je ohrožena, navíc za situace, kdy všechno běží, či spíše běželo podle plánu,“ shrnula exhejtmanka své pocity.

30. července 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Syn hodoval s kamarády u nic netušících rodičů, po návratu zavolali policii

Nepříjemnou dohru bude mít pro šestatřicetiletého muže z Chebska setkání s kamarády, které uspořádal v bytě svých...

Je absurdní, že k nám smějí lidé po covidu a očkovaní ne, míní šéf lázní

Premium Pacienti, kteří prodělali onemocnění covid-19 před méně než 90 dny, mohou jako samoplátci přijet do lázní, očkovaní...

Nejzápadnější bod Česka leží na dně potoka, už k němu vede cesta

Nejzápadnější bod České republiky se nachází mezi historickými hraničními kameny datovanými rokem 1844. Leží na dně...

Nová podoba dopravního terminálu vyjde levněji, než Karlovy Vary čekaly

Téměř tři a půl milionu korun ušetří Karlovy Vary za obnovu centrálního terminálu městské hromadné dopravy u Městské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapce jsem jednou odkopla, přiznala chůva souzená za smrt dítěte

Před Krajským soudem v Plzni stanula osmašedesátiletá Hana Rettová z Chebu, která je dvacet let chůvou dětí. Obžaloba...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Chytrý průvodce nasměruje turisty na ta nejzajímavější karlovarská místa

Karlovarské infocentrum spustilo nový projekt s netradičním názvem VARY°METRO. Jeho součástí je nový chytrý průvodce...

Syn hodoval s kamarády u nic netušících rodičů, po návratu zavolali policii

Nepříjemnou dohru bude mít pro šestatřicetiletého muže z Chebska setkání s kamarády, které uspořádal v bytě svých...

Ve Varech roste nový most přes Ohři, lidé na stavbu mohou dohlížet z lávky

Až do osmnáctimetrové hloubky musejí vrtat specialisté společnosti Eurovia při zakládání pilířů nového mostu přes Ohři...

Chlapce jsem jednou odkopla, přiznala chůva souzená za smrt dítěte

Před Krajským soudem v Plzni stanula osmašedesátiletá Hana Rettová z Chebu, která je dvacet let chůvou dětí. Obžaloba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...