Bečovská botanická zahrada je unikát. Přesto bojuje o přežití

  16:24
Už téměř deset let zachraňují ochránci přírody v Bečově nad Teplou na Karlovarsku místní botanickou zahradu. Letos se za svoji práci dočkali opakovaně veřejného uznání, dlouhodobě se však potýkají s nedostatkem financí na zajištění nejnutnějšího provozu. Podle koordinátora obnovy Jiřího Šindeláře je proto budoucnost zahrady značně nejistá.

Jiří Šindelář je hlavním koordinátorem obnovy botanické zahrady v Bečově a předsedou ZO ČSOP Berkut. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tolik pozornosti jako letos se ještě nikdy Bečovské botanické zahradě nedostalo. Nejvýznamnější byl podle Jiřího Šindeláře vstup do Unie botanických zahrad ČR, která bečovskou zahradu v únoru přijala za svého řádného člena. Následně v soutěži Má vlast získala ocenění Nejkrásnější proměna roku 2013 a před nedávnem dostali zachránci od Památkové komory ČR diplom za péči o bečovskou zahradu s ohledem na historické artefakty.

Osobního ocenění se dočkal i samotný Jiří Šindelář, který koncem června v pražském Národním divadle převzal hlavní cenu Ď - dík mecenášům a dobrodincům - která je považována za jakousi Nobelovu cenu pro aktivisty. Porota přitom vybírala z více než tří stovek mecenášů, dobrovolníků či pořadatelů kulturních a charitativních akcí.

Na vavřínech však jistě neusínáte...
To rozhodně ne. Letošní rok pro nás sice byl skutečně mimořádně úspěšný a motivuje nás to k další práci, když se ovšem podíváte na náklady související s provozem zahrady, kolik měsíčně musíme získat, tak je jasně vidět, že zahrada to bude mít hodně těžké. Jsme vlastně jediná zahrada v unii botanických zahrad, která není dotovaná ať už krajem, městem, státem, univerzitou nebo výzkumným ústavem. Musíme si tedy kompletně vydělat sami na sebe. Na základní provoz bez mzdových nákladů přitom potřebujeme bezmála 800 tisíc korun ročně.

Bečovská radnice nenabídla pomocnou ruku?
Město, které má rozpočet deset milionů a třeba na školu dává milion a půl, bohužel nemůže přispět stovky tisíc na botanickou zahradu. Bečov je malé město, které financuje několik svých příspěvkových organizací a nemá prostředky nazbyt, to si uvědomujeme a chápeme to. Jsem v zastupitelstvu, a tak dobře vím, že ty peníze tam prostě nejsou. Navíc by to mohlo být terčem kritiky z řad opozice, kdyby zastupitel dostal peníze na svoje aktivity. Je to těžké.

Kde tedy berete peníze na provoz?
Jediným naším příjmem je zisk ze vstupného a výnosy z veřejných akcí, které se snažíme pořádat jednou za 14 dní. Nějaké prostředky také máme z vlastní činnosti naší organizace, kdy například budujeme naučné stezky, enviromentální prvky a podobně.

To ale zřejmě nestačí...
Nestačí. Další peníze proto do zahrady dáváme z vlastních prostředků, jsou to osobní vklady. Nic jiného nám ani nezbývá. Vždyť jako předseda spolku jsem podepisoval směnky a v podstatě tedy ručím i vlastním majetkem.

Nedávno jste ovšem jako nezisková organizace zahradu odkoupili do vlastnictví.
Šlo o nejcennější část - Beaufortské alpinum, původní výzkumný les a geofondový sad - které jsme měli od města v nájmu. O koupi této části však projevil zájem jeden podnikatel a zastupitelé s prodejem za tržní cenu - odhad byl téměř milion korun - souhlasili. Za ten milion jsme to tedy koupili my. Museli jsme si však vzít nejen investiční, ale i provozní úvěr. Zavedli jsme sem elektřinu, pitnou vodu a dostali jsme se do poměrně výrazných finančních problémů. Zahrada se však na druhou stranu samozřejmě posunula na vyšší úroveň a také díky tomu jsme se mohli stát členy unie.

Nehledáte třeba partnera v podnikatelské sféře, někoho, kdo by chtěl zahradu podporovat?
Zkoušeli jsme to v nejbližším okolí, ale žádného sponzora jsme nenašli. Samozřejmě by nás nesmírně potěšilo, pokud bychom našli třeba v podnikatelské sféře partnera, který by nám přispíval na provoz. Kdyby začala trochu fungovat taková ta podnikatelská filantropie, tak by to bylo moc fajn.

A co tedy bude dál?
Zatím to tedy vlečeme, jak se dá. Uvidíme, jak to půjde dál. My samozřejmě jednáme například s Karlovarským krajem, který nám každý rok na akce přispívá z grantů na kulturní a volnočasové akce či environmentální výchovu a životní prostředí přibližně 200 tisíc korun, což jsou peníze, za které potom můžeme nakoupit třeba rostliny, můžeme sázet a zlepšovat zahradu či uspořádat kulturní akce. Provozní peníze ale nikde nedostáváme, ty si opravdu musíme sami vydělat.

Jednou z možností, jak do zahrady přilákat více návštěvníků, by mohla být uvažovaná společná vstupenka do bečovského zámku a botanické zahrady. Nenašli byste i další partnery?
Na posledním jednání s ředitelem památkového ústavu jsme se předběžně dohodli, že by skutečně mohlo začít fungovat něco jako společná vstupenka, která by opravňovala ke vstupu na více míst, v našem případě tedy do zámku i zahrady. Poměrnou část výnosů bychom potom dostávali. Mohlo by to být zajímavé, vždyť zámek ročně navštíví 50 tisíc lidí, z nichž někteří by toho jistě využili. O podobném systému vzájemné podpory jsme jednali i s bečovským muzeem motocyklů.

Jediný vstup do zahrady je v současné době úzkou pěšinou na břehu řeky Teplá, kterou se nyní chystáte rozšířit.
Domluvili jsme se s přilehlým výrobním družstvem Elektro, že odkoupíme pruh pozemku podél plotu u přístupové cesty, kterou následně rozšíříme, aby se do areálu dostalo i zásobování. To je pro nás poměrně zásadní novinka, protože zatím je ten vstup do zahrady takový zvláštní a s auty musíme jezdit přes areál podniku Elektro, za což ročně platíme téměř 100 tisíc korun. To jsou pro nás v současné době ty nejzásadnější náklady, které díky tomu odpadnou.

V zahradě se pracuje každý den. Máte nějaké zaměstnance?
Za provoz zahrady a koordinaci práce zodpovídám já a ostatní členové základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut. Fyzickou zahradnickou práci dnes kromě našich víkendových brigád dělají klienti úřadu práce, kteří tady pracují na hlavní pracovní poměr, a mzdu do výše základní mzdy dostávají právě od úřadu práce. V podstatě bez úřadu práce bychom nemohli pokračovat v obnově. Jako neziskovka jsme příležitost získat lidi tímto způsobem měli, a tak jsme toho využili. Bez nich bychom to nezvládli, dělají potřebnou zahradnickou práci, sekají, uklízejí listí, využíváme je při obnově naučných stezek, minerálních pramenů a podobně. Je to paradoxní, ale naším největším sponzorem je tím pádem vlastně úřad práce. Za což mu samozřejmě děkujeme.

Letos jste začali významně rozšiřovat rostlinný fond.
Po našem vstupu do Unie botanických zahrad nám začaly ostatní zahrady pomáhat a bezplatně poskytovat sadební materiál. Do konce roku bude vysazeno přes pět tisíc různých rostlin, druhů, kultivarů, takže se vlastně dostaneme ještě dále, než to bylo za Beaufortů. Snažíme se sázet pohromadě ucelené kolekce druhů, takže tady máme pivoňky nebo kosatce, které sázíme vedle sebe, aby potom návštěvníci viděli širokou škálu druhů, květů a podobně. U dalších rostlin sázíme fytogeograficky, to znamená že dáváme ucelené kolekce třeba Mongolska, východní Číny, Nového Zélandu, Severní Ameriky a tak dále. Potom, až to trochu povyroste, tak lidé uvidí formace, které jsou charakteristické pro dané geografické regiony.

Provoz zahrady je celoroční?
Ano, dokonce si zakládáme na tom, že jsme jedinou zahradou v celé republice, která je otevřena 24 hodin denně a 365 dní v roce. Doslova. Máme tu možnost díky tomu, že prodej vstupenek nám zajišťuje ostraha přilehlého výrobního družstva Elektro, která je tam nonstop, takže prakticky sem opravdu může kdokoliv přijít kdykoliv. Pokud se s nadsázkou někdo probudí uprostřed noci a zatouží posedět mezi stromy v naší zahradě, nic mu nebrání.

Existuje v republice nějaká další zahrada podobná té vaší?
Žádná podobná u nás není. My jsme unikátní v tom, že máme kolekci rostlin, které byly poprvé v Evropě vysazeny právě tady v bečovské zahradě. Zároveň se hodně orientujeme na výuku, programy pro děti a obecně kulturní akce, což není zase tak běžné, protože jinde se zřejmě více obávají poničení fondu, my naopak říkáme - pojďte k nám, vyzkoušejte to, vždyť na trávníku se má ležet...

Můžete jmenovat některé ze zmíněných unikátů, které byly vysazeny právě v Bečově?
Například smrk ajanský, korkovník amurský, zmarličník japonský, smrk Engelmannův nebo také první evropské kiwi. Je toho samozřejmě více.

Blíží se výročí deseti let obnovy Bečovské botanické zahrady. Chystáte nějakou oslavu?
Obnova zahrady začala 30. června 2005. Tehdy jsme poprvé nastartovali motorové pily a začali zpustlý a zarostlý areál zprůchodňovat. To beru jako počátek fyzické obnovy. Já osobně jsem ovšem už od roku 1996 sbíral materiály o zahradě nejdříve jako o jedné z regionálních zajímavostí, protože historie mě zajímá, nakonec to však dospělo až k samotnému zahájení obnovy, na které už tedy skutečně pracujeme téměř deset let. Oslavu pochopitelně chystáme, zřejmě ji v létě příštího roku spojíme s dalším ročníkem festivalu Zázračná planeta Země.

Nejčtenější

Vesnice se vzpamatovává z vraždy novomanželky, mluvilo se o jejím těhotenství

Vražda dvaačtyřicetileté ženy je v posledních hodinách tématem číslo jedna v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku. Místní se shodnou na jednom: „Ten pár jsme prakticky neznali.“ Proslýchalo se, že...

Smrt krátce po svatbě. Manžela zavražděné ženy kriminalisté obvinili z vraždy

Druhý letošní případ vraždy řeší kriminalisté na Karlovarsku. Stala se v Horním Žďáru u Ostrova v pondělí po druhé hodině ráno a obětí je dvaačtyřicetiletá žena. O čtyři roky staršího podezřelého,...

Vlak zastavil 97 metrů od protijedoucí soupravy, strojvedoucímu hrozí pět let

Z obecného ohrožení z nedbalosti obvinili policisté strojvedoucího, který vloni v srpnu málem způsobil železniční neštěstí u stanice Chodov. Přehlédl návěstidlo, které mu zakazovalo vjet na trať. Na...

Nebezpečný jarní úklid. Žena při mytí oken spadla z patnácti metrů na ulici

U případu vážně zraněné ženy zasahovali v úterý dopoledne strážníci karlovarské městské policie. Událost se stala v ulici Tržiště, kde žena spadla při mytí oken z patnáctimetrové výšky. Do nemocnice...

Seniora zmlátil, pak ho svlékl a v zimě nechal zemřít. Recidivista dostal 19 let

Pěstmi a pánví mlátil Petr Zemianek do obličeje 75letého seniora v chatě v Lipové na Chebsku v říjnu 2022. Když starý muž padl na zem, začal do něj kopat. Pak ho vysvlékl do spodního prádla a několik...

Tradice přežila odsun i totalitu. V Šabině vyrazili kluci s rachtačkami

Každoročně vyrážejí kluci ze Šabiny na Sokolovsku na obchůzku mezi domy a lomozí přitom dřevěnými rachtačkami. Nahrazují tak zvony, které podle pověsti odletěly do Říma. S unikátními rachtačkami, jak...

17. dubna 2025  16:23

Pod sesunutý svah ve Slovenské ulici se doprava vrátí nejdříve v květnu

Na začátku května se pravděpodobně do neprůjezdné Slovenské ulice v Karlových Varech vrátí doprava. Zatím ale pouze kyvadlově. Město provizorně zabezpečí svah, který se sesunul letos 17. března....

17. dubna 2025  16:11

Most nemá vlastníka a chátrá. Sokolov kvůli němu podal žalobu na stát

Vedení Sokolova podalo žalobu na Českou republiku kvůli určení vlastnictví historického betonového mostu. Most přes řeku Svatavu z roku 1920, který využívají pouze pěší a cyklisté, nemá podle...

17. dubna 2025  12:55

Oktagon spojil síly s raperem Calinem, na turnaje míří i jeho ledový čaj

K MMA má blízko, trénoval třeba s Attilou Véghem. A pak se pustil do podnikání - rozjel ledové čaje v malých krabičkách s názvem Popstar Tea. Především je ale Calin Panfili hudebníkem. Jedním z...

17. dubna 2025  9:22

Po dálnici se řítil více než dvoustovkou, do cíle se s řidičákem nedostal

O více než 70 kilometrů v hodině překročil na dálnici D6 mezi Karlovými Vary a Chebem maximální povolenou rychlost řidič mercedesu. Radar v policejním voze, který kvapem předjel, ukázal hodnotu 209...

16. dubna 2025  15:55

Zavražděná novomanželka nebyla těhotná, odhalila pitva

Dvaačtyřicetiletá žena zavražděná v noci na pondělí v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku nebyla těhotná. Na základě výsledků nařízené soudní pitvy to v úterý potvrdila policejní mluvčí Kateřina...

15. dubna 2025  16:03,  aktualizováno  16.4 15:06

Radnice v Kraslicích čelí kybernetickému útoku, funguje v omezeném režimu

Městský úřad v Kraslicích na Sokolovsku čelí od úterního dopoledne kybernetickému útoku. Město o tom informovalo na webových stránkách a Facebooku. Přístup k některým online službám může být omezený....

16. dubna 2025  13:57,  aktualizováno  14:26

Podmínka za podpálení Penny marketu platí, mladík musí uhradit milionovou škodu

Za nechtěné zapálení obchodu Penny Market v Chodově na Sokolovsku fakticky potvrdil Krajský soud v Plzni dvacetiletému Máriu Baigerovi podmíněný trest 30 měsíců s odkladem na 36 měsíců a povinnost...

16. dubna 2025  12:11

Z parkoviště ve Varech zmizela obytná dodávka, našla se o 20 kilometrů dál

Když našel místo, kde zaparkoval svou obytnou dodávku prázdné, už už se zahraniční návštěvník Karlových Varů se svým fiatem loučil. Ne ale nadlouho. Díky všímavosti muže z Vojkovic se druhý den...

16. dubna 2025  10:56

Dobrovolníci čistili Ohři. Při úklidu našli erotickou pomůcku i šlapací autíčko

Utopené šlapací autíčko, bicykl, kočárek, náhradní díly k automobilům a množství pneumatik. Ale také spodní prádlo, léky či erotická pomůcka. Takové „poklady“ ukrýval porost na březích Ohře. Řeku se...

16. dubna 2025  9:43

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vesnice se vzpamatovává z vraždy novomanželky, mluvilo se o jejím těhotenství

Vražda dvaačtyřicetileté ženy je v posledních hodinách tématem číslo jedna v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku. Místní se shodnou na jednom: „Ten pár jsme prakticky neznali.“ Proslýchalo se, že...

15. dubna 2025  11:45

Zoufalá situace. Na periferiích regionu chybí nejen lékaři, ale i lékárníci

Nedostatek lékařů trápí Karlovarský kraj. Zejména v okrajových částech jsou praktici pro děti i pro dospělé nedostatkovým zbožím. Bez lékařů a lékárny je aktuálně město Žlutice. S podobnými problémy...

15. dubna 2025  10:15