Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už žádná kolínka. Psi a kočky jsou v třebíčském útulku v lepší kondici

  9:02
Třebíčský psí útulek sice dříve provozovala Liga na ochranu zvířat, ale poté, co zmizel její jediný zdejší člen a bývalý šéf celé organizace, je o opuštěné mazlíčky postaráno paradoxně lépe.

Opuštění psi se mají nyní v třebíčském útulku už mnohem lépe. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Finanční a osobní problémy Petra Ondráčka, bývalého šéfa útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči, nakonec znamenají lepší život pro zdejší psy a kočky. Ondráček před pár měsíci zmizel a s ním podle informací Ligy na ochranu zvířat a třebíčského městského úřadu i více než milion korun. Celou věc už si převzala kriminálka.

Psí útulek začalo v létě provozovat město samo a v zařízení to znamenalo rychlý obrat k lepšímu.

„Zásadní změnou je princip krmení. Původní stravu, tvořenou drůbežím separátem a vařenými kolínky, jsme nahradili granulovanými komplexními krmivy. Psi a kočky jsou v lepší kondici,“ uvedl třebíčský radní Pavel Heřman, do jehož kompetence útulek spadá.

Dřív byla zvířata podle něj šizená, protože peníze určené na provoz podle všeho zřejmě nešly na potravu, ale z velké části „jinam“. Ani zaměstnanci nedostávali výplaty, jak měli, a státu za ně nešly platby, které ze zákona jít měly.

Samotná liga, jejímž byl ještě na jaře Ondráček celorepublikovým předsedou, na něj podle Heřmana podala trestní oznámení. Město Třebíč se připojilo, protože Ondráček nezdokladoval, za co se utratilo 280 tisíc korun z městem poskytnutého provozního příspěvku.

„Ondráček je vyšetřován brněnskou kriminálkou, jelikož výběr z účtu se uskutečnil na území Brna. Tam tedy zřejmě páchal trestnou činnost, ze které je podezřelý,“ prozradil Heřman. Podle informací od zdroje blízkého policii se bývalý šéf třebíčského psího útulku stále pohybuje v Brně nebo jeho okolí.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková to ovšem nechtěla jakkoli komentovat. „Ke konkrétním osobám nemůžu ze zákona poskytnout v průběhu vyšetřování žádné informace,“ konstatovala.

Tradiční potravinová sbírka se letos nekoná

Ale zpátky ke krmení v útulku. Pro psy i kočky je lepší, když jsou dlouhodobě živené jedním typem kvalitních granulí.

„Přijdou do útulku vystresovaní, často je majitel týral. Když ještě dostanou mizernou stravu, ze které mají průjmy, moc je to do života nepovzbudí. Jsou v nepohodě,“ popsal Heřman, původní profesí veterinář. Separát podle něj obsahuje minimum bílkovin, které zvířata potřebují. Když je dostanou, nejsou zbytečně podrážděná. A život v nesourodé skupině v útulku snášejí líp.

Heřman také vysvětlil, proč se letos před Vánocemi nekoná ve městě potravinová sbírka pro psí útulek, jak to bývalo dřív pod hlavičkou ligy. Město nyní spíš uvítá, když lidé darují pamlsky, hračky, přikrývky nebo přímo peníze do pokladniček u veterinářů nebo v časově neomezené sbírce na účet 107-8023050277/0100.

O přerušení tradice už se diskutuje i na rodičovských sdruženích ve školách, protože třebíčští školáci bývali tradičními předvánočními dárci granulí a konzerv.

„Nechci, aby to vypadalo jako nevděk, to by mě mrzelo. Prostě levnější druhy granulí zvířatům moc nepomohou. To ví každý chovatel. Konzerva se snad ještě dá po malých dávkách ke krmné dávce přidat, ale taky ne moc,“ poznamenal Heřman.

V třebíčském útulku se teď zvířata víc „točí“, je tam větší pořádek a stálý veterinární dozor. Vypomáhají dva lidé na veřejně prospěšných pracích, takže je prodloužená pracovní doba od 7 do 21 hodin.

„Budeme rádi, když se veřejnost víc zapojí. Zájemci například můžou chodit zvířata venčit,“ říkají pracovníci útulku. Už za rok má být v Hrotovické ulici útulek nový, město na něj dá 8,5 milionu korun.

  • Nejčtenější

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

Zeman dodržel tradici, vyplul ve svém žlutém člunu. Moc vás zdravím, vzkázal

Exprezident Miloš Zeman v úterý za horkého červencového počasí vyrazil na vodu ve svém ikonickém žlutém nafukovacím člunu. Podle bývalého hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka stráví exprezident na...

9. července 2024  14:26

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Kamion druhého předjížděl i dvě minuty. Policie ukázala záběry hříšníků z D1

V souvislosti se startem letních prázdnin nachystali policisté na Vysočině dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Zkontrolovali při ní bezmála dva tisíce aut na frekventovaných silnicích prvních tříd,...

9. července 2024  15:19

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky, táto, že jsi mi ji plácnul. Jubilant Jiří Holík o hokeji, Rusech i politice

Premium

Svoje osmdesátiny nijak zvlášť neprožívá, vlastně by je nejraději vůbec neslavil. „V mém věku už je jedno, jestli je člověku sedmdesát devět, nebo osmdesát,“ říká havlíčkobrodský rodák a legendární...

9. července 2024

Humpolec opravuje tribuny na fotbalovém stadionu, připravuje tam i nové zázemí

Na necelých šest milionů korun vyšla rekonstrukce tribun na humpoleckém fotbalovém stadionu, přesněji jejich části umístěné za jižní bránou. Město však touto opravou, která byla podle radnice již...

16. července 2024  12:38

Se sdílenými koly Brod vyčkává, na šlapání do pedálů je město kopcovité

Sdílená kola už na Vysočině využívají obyvatelé Jihlavy, Třebíče, Pelhřimova i Žďáru nad Sázavou. Jsou lidmi hodně využívaná, pochvalují si zástupci zmíněných měst. V Havlíčkově Brodě ale zatím tato...

16. července 2024  8:56

Musíme přijít na to, kde děláme chybu, drbe si hlavu jihlavský matador Lacko

Pět sezon – všechny ve druhé fotbalové lize – zatím strávil v dresu FC Vysočina slovenský záložník Matúš Lacko. Sedmatřicetiletý odchovanec ŠK Malacky, který v barvách Znojma a Brna za tři ročníky v...

16. července 2024  8:49

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...