ilustrační snímek | foto: archiv MAFRA

Žďár od ledna zvýší daň z nemovitosti, pro obytné části zavede dvě různé taxy

  • 0
Majitelé bytů či domů ve Žďáře nad Sázavou od ledna zaplatí vyšší daň z nemovitosti. Změnu takzvaného místního koeficientu minulý týden odhlasovali většinou hlasů koaliční zastupitelé, opozice byla proti. Vlastníci zaplatí zhruba trojnásobně víc peněz oproti současnému stavu. Se zvýšením daně totiž počítá také vládní konsolidační balíček, o němž se jedná ve Sněmovně.

„Lokality pro bydlení mají nově koeficient 1,8 (dosud platí koeficient 1,0 – pozn. red.) s tím, že výjimku mají hustě osídlené části města, což jsou Přednádraží, Žďár 3 alias Stalingrad, centrum města včetně sídlišť Libušín a U průmyslové školy. Tam bude koeficient 1,3,“ představil novinku starosta Martin Mrkos (Žďár – živé město). Vyšší sazba se týká i místních částí Veselíčko, Stržanov, Mělkovice a Radonín.

Průmyslové plochy budou mít koeficient 2, velké obchodní řetězce jako Kaufland či Lidl odvedou nejvyšší možnou sazbu (hodnota 5).

Podle modelového příkladu zaplatí majitel bytu 2+1 na Libušíně místo současných 269 částku 585 korun, tedy o 316 korun za rok více. Za ten samý byt ve Žďáře 2 – Zámku nebo na Vodojemu však odvedou 810 korun.

Jak se ve Žďáře změní daň z nemovitosti

Řadový rodinný dům se zahradou
současný stav: 631 Kč zvýšení státu: 1135 Kč koeficient 1,3: 1476 Kč koeficient 1,8: 2043 Kč

Rodinný dům se zahradou
současný stav: 816 Kč
zvýšení státu: 1428 Kč koeficient 1,3: 1856 Kč koeficient 1,8: 2570 Kč

Byt 3+1 (70 m2)
současný stav: 342 Kč
zvýšení státu: 598 Kč
koeficient 1,3: 777 Kč
koeficient 1,8: 1076 Kč

Byt 2+1 (55 m2)
současný stav: 269 Kč
zvýšení státu: 450 Kč
koeficient 1,3: 585 Kč
koeficient 1,8: 810 Kč

Zdroj: město Žďár nad Sázavou

Kdo si postavil rodinný dům se zahradou na sídlišti Klafar, kde jsou převážně domy pro individuální bydlení, zaplatí od nového roku částku 2 570 korun místo 816 korun, tedy zhruba trojnásobek. „Pokud jde o rodinný dům se zahradou, tam už je navýšení větší. V kontextu hodnoty nemovitosti, která stojí třeba 7 až 12 milionů, však jde o nízké procento,“ hájí nárůst starosta.

Změnu prosadili zástupci hnutí Žďár – živé město společně s ANO a KDU-ČSL, oba zastupitelé koaličního SOS Žďár (ČSSD) tentokrát na jednání chyběli.

Naopak opoziční uskupení Změna 2018 s takovými úpravami nesouhlasí, svůj protinávrh však neprosadilo. „Daňové příjmy města s výjimkou covidového roku 2020 dynamicky rostou. Město je neumí efektivně využívat, chodníky a komunikace nejsou prioritou,“ vyjádřil se na zastupitelstvu opoziční lídr Jan Havlík.

Ten navrhl, aby město nezatěžovalo svoje občany v době poklesu reálných mezd, vysokých cen a inflace dalšími odvody, ale aby zvýšilo koeficient v maximální výši pouze pro obchodní domy. „I to zajistí kladnou bilanci mezi zvýšením daně z nemovitosti a snížením daní z rozpočtového určení v roce 2024,“ spočítal Havlík.

Na stole byly tři varianty

Vládní konsolidační balíček navrhuje zvýšení základních sazeb daně z nemovitosti od roku 2024 na 1,8násobek. Výnos má sice zůstat obcím, ale naopak se jim mají snížit jejich podíly na sdílených daních v rozpočtovém určení.

Zastupitelé měli na stole celkem tři varianty, přímo na jednání navíc padly dva protinávrhy, jak nastavit místní koeficienty. Vedení města se shodlo na tom, že nechce zvedat daň z nemovitosti plošně, ale vycházelo z analýzy urbánní ekonomie. Ta zohledňuje rozdílné náklady na zajištění služeb, které jsou v centru města v přepočtu na obyvatele nižší než třeba v okrajových částech, což je dané hlavně hustotou zalidnění v konkrétní lokalitě.

„Rozhodli jsme se zohlednit diametrálně rozdílné náklady města na zabezpečení všech potřebných služeb v různých lokalitách, na stole přitom byly mnohem tvrdší varianty,“ zmínil Mrkos.

Podle něj se lidem vrátí odvedená daň formou vyšších investic do chodníků a silnic. Přímo v usnesení se město zavázalo, že navíc vybrané prostředky (po 12 milionech v příštích dvou letech) použije k jejich opravám nad rámec běžného rozpočtu. „Investujeme do veřejné infrastruktury, čímž roste i hodnota nemovitostí,“ slibuje starosta, že radnice bude více dbát na veřejný prostor.

Podle vedoucího finančního odboru města Tomáše Vlčka stát nezvedal daň z nemovitosti od roku 2010 a město místní úpravou dokonce už od roku 1994. Od roku 2010 vzrostla inflace kumulovaně o 60 procent.

10. července 2023