Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změna: ŘSD plánuje během oprav Lidickou ulici uzavřít. Město s tím nesouhlasí

  8:53
Půl roku se radnice v Havlíčkově Brodě snaží dostat kamiony a tranzitní dopravu z Masarykovy ulice na nový obchvat. Když se to začalo dařit, kamiony se na průtah centrem zřejmě vrátí. Stane se tak kvůli opravě Lidické ulice. Tu má chystaná rekonstrukce nakonec zcela uzavřít.
Oprava Lidické ulice v Havlíčkově Brodě je jednou z nejzásadnějších investic Ředitelství silnic a dálnic v letošním roce na Vysočině. Začít se s ní mělo už na konci jara.

Oprava Lidické ulice v Havlíčkově Brodě je jednou z nejzásadnějších investic Ředitelství silnic a dálnic v letošním roce na Vysočině. Začít se s ní mělo už na konci jara. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Oprava Lidické ulice v Havlíčkově Brodě je jednou z nejzásadnějších investic Ředitelství silnic a dálnic v letošním roce na Vysočině. Zhruba kilometr dlouhá ulice tvoří čtyř- a tříproudou hlavní výpadovku na Jihlavu, vede po ní silnice první třídy číslo 38.

O její rekonstrukci mluví ŘSD už delší dobu. Původně však počítalo se zahájením prací dříve. A také s tím, že by obnova povrchu i podloží postupovala po polovinách a byl umožněn průjezd vozidel, byť s omezením. Jenže nyní se zdá, že bude vše jinak.

„Bylo nám oznámeno, že dojde k úplné uzavírce v úseku od světelné křižovatky minimálně po křižovatku s ulicemi Sekaninova a U Borové,“ pronesl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Město nesouhlasí, rozhodují však jiní

Vedení města proti této změně protestuje. „Nové řešení se nám nelíbí, nesouhlasíme s ním. Vydali jsme k tomu nesouhlasné stanovisko. Ale bohužel, to je tak vše, co můžeme dělat. O povolení uzavírky a objízdných trasách rozhodují jiní,“ posteskl si Honzárek.

Úplná uzavírka totiž znamená, že tranzitní doprava proudící ve směru Humpolec – Kolín (a naopak) nebude mít jinou možnost než projet Havlíčkův Brod po Masarykově ulici. Z Humpolecké ulice se na Jihlavu a na jihovýchodní obchvat nedostane.

Opětovný návrat tranzitní dopravy do Masarykovy ulice se brodské radnici vůbec nezamlouvá. Od otevření obchvatu, k čemuž došlo před půl rokem, se z ní vehementně snaží kamiony vyhnat. Tlačí na policii, aby zákaz vjezdu vozidel nad dvanáct tun bedlivě hlídala a postihovala. Za půl roku řidiči kamionů zaplatili hodně přes tisíc pokut.

A nyní by měly zákazové značky opět zmizet a kamiony by se do ulice měly vrátit. Byť jen ty pendlující mezi Humpolcem a Kolínem a jen dočasně. Uzavírka Lidické ulice by měla trvat přibližně od července do konce října.

ŘSD vzkazuje, ať si lidé počkají

Zástupci ŘSD se k plánované uzavírce zatím nechtějí vyjadřovat. „Prozatím nebudeme uzavírku Lidické ulice nikterak komentovat. V příštích týdnech vydáme tiskovou zprávu, kde důvody popíšeme a vysvětlíme,“ vzkázal regionální mluvčí ŘSD pro Kraj Vysočina Jiří Veselý.

9. února 2024

Jedním z důvodů úplné uzavírky může být fakt, že správce komunikace začíná poměrně výrazně tlačit čas. Výběrové řízení na zhotovitele mělo končit v polovině dubna a už v květnu se mělo začít pracovat. Jenže došlo ke zdržení, ani v polovině června práce nezačaly. Nyní se hovoří o týdnu od 8. července.

Investor zároveň musí přemýšlet o tom, jak rekonstrukci stihnout do zimních měsíců. Původně na ně dalo ŘSD zhotoviteli pět a půl měsíce. Nyní to bude muset být výrazně méně. Úplná uzavírka umožní urychlení rekonstrukce.

Zatím není jisté, jak dlouho kompletní uzavření úseku potrvá. Zda jen po určitou část oprav, či po celou rekonstrukci. Domluvené však podle Honzárka je, že i přes stavební práce zůstane po celou dobu volný přejezd přes Lidickou ulici z ulice Sekaninova do ulice U Borové. Výrazně omezený přístup ovšem bude k nákupnímu centru Hecht a Pepco.

Zahájení rekonstrukce Lidické ulice by rovněž dle vedení havlíčkobrodské radnice mělo předcházet položení nového povrchu v jednosměrné ulici Nad Tratí. Ta by měla být vedena jako jedna z objízdných tras pro osobní dopravu. V současné době patří k nejhorším ve městě, je plná záplat a děr.

Oprava zahrnuje i údržbu mostu přes Žabinec

ŘSD nechá Lidickou ulici opravit v celé její délce, od světelné křižovatky u hotelu Slunce až k čerpací stanici Shell. Délka opravovaného úseku by měla činit přesně 1 057 metrů. Zahrnuje také most přes potok Žabinec. Hodnota zakázky se pohybuje kolem osmdesáti milionů korun.

„Vozovka vykazuje nadstandardní množství poruch, zejména podélných deformací. Jde například o vyjeté koleje, které už přešly do stadia plošných deformací s konstrukčními poruchami,“ už dříve uvedl mluvčí ŘSD Veselý.

Správce komunikace dává její stav do souvislosti s dopravním zatížením. Denně po ní projede přes 12 tisíc aut včetně kamionů. I proto bude letošní oprava komplexní a mnohem důkladnější. Stavebníci po odstranění všech vrstev vozovky půjdou pořádně do hloubky.

„Vymění zeminu v aktivní zóně vozovky v tloušťce 500 milimetrů. Nová vozovka s asfaltovým krytem je navržena o síle 690 milimetrů, aby reflektovala reálné dopravní zatížení,“ prozradil Veselý.

Součástí oprav má být i údržba mostu přes Žabinec. Ten ŘSD nechalo dělat před deseti lety při poslední větší opravě Lidické ulice. Nyní budou práce spočívat v sanacích spodní stavby a podhledu nosné konstrukce i v obnově dláždění koryta potoka.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Jihlavská nemocnice buduje další parkoviště. Práce lze sledovat přes internet

Před pár dny začaly stavební práce na novém parkovišti v areálu jihlavské nemocnice. Zázemí tam po dokončení najdou bezmála dvě stovky aut. Veškeré dění na staveništi lze sledovat online. Z pohodlí...

22. července 2024  12:07

Litinový kříž opět zdobí Vysokou skálu, lezci ho stihli vztyčit před bouřkou

Na vrchol padesátimetrové Vysoké skály u Štěpánova nad Svratkou na Žďársku se opět vrátil litinový kříž. Monument nechal v roce 1876 ve štěpánovských železárnách odlít a na paměť prvního výstupu na...

22. července 2024  8:49

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...