Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Vlastníci lesů musejí odvézt dřevo napadené kůrovcem, hrozí jim pokuta

  17:26
Ideálně do konce března by měli vlastníci lesů odstranit, nebo tam alespoň asanovat dřevo, které bylo na podzim či v zimě napadené kůrovcem. Nejzazší termín, do kdy by mělo problematické dřevo zmizet z lesů, je konec května.

K likvidaci a asanaci kůrovcového dřeva nyní dochází ve většině lesních porostů na území chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Množství kůrovcového dříví, jež je třeba do tohoto termínu zpracovat, zůstává však dle lesníků v některých lokalitách stále poměrně vysoké. Třeba na Žďársku.

„Máme tu ještě asi 27 tisíc kubíků kůrovcové hmoty. Jde o stromy napadené, ale nevytěžené, v různé fázi zpracování – buď takzvaně nastojato, či nakácené na pařezu nebo čekající na odvoz. Kůrovci je ale jedno, zda strom leží, nebo stojí. Je-li na něm kůra, stále hrozí dubnový výlet brouka,“ upozornil Jaroslav Doubek, vedoucí žďárského odboru životního prostředí.

Přes 20 tisíc kubíků napadených dřevin se podle jeho slov nachází v lesích drobných majitelů.

„Jde hlavně o to, aby kůrovec přezimující pod kůrou, ať už v jakémkoliv stadiu vývoje, nedokončil vývoj a nerozšířil se do okolí, nevylétl,“ vysvětlil Jiří Bartoš, vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

Letos už mohou přijít sankce

Proto je také stanoven doporučující termín 31. března. Při jeho případném, byť nežádoucím nedodržení zbývá stále ještě prostor k likvidaci dřevin, jež brouk stihne napadnout v dubnu a květnu. Vyhláška z oblasti ochrany lesa pak stanovuje, že veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj hmyzích škůdců vzniklé do konce března musí být zpracovány nebo asanovány nejpozději do 31. května.

V lesních porostech, které alespoň částečně zasahují do nadmořské výšky nad 600 metrů, je limit posunut na poslední červnový den. Kdo tuto legislativní povinnost nesplní, může se dočkat postihu.

8. června 2020

„V minulých letech jsme byli k vlastníkům velmi benevolentní. Kalamita byla natolik intenzivní, že mnozí nezvládali své povinnosti plnit. Avšak vzhledem k loňskému počasí se kalamita zbrzdila a také se mírně upravil i stav na trhu práce. Proto už musíme přistoupit i k ukládání sankcí. Prosíme vlastníky lesů, aby to brali vážně,“ zdůraznil Doubek. 

K zastavení gradace kůrovcové kalamity na Vysočině, v nejpostiženějším kalamitním regionu v Česku, přispěl hlavně srážkově vydatný rok 2020, jenž vybočil ze série velmi suchých let. Místo čtyř generací kůrovce vylétly jen dvě.

„Brouka je tu ale tolik, že kalamita bude pokračovat, a to buď v režimu utlumeném – díky aktivitě vlastníků lesů a vývoji klimatu, nebo v plném výkonu, jak to známe z předešlých let,“ varoval Doubek.

I když teď hraje vysočinským lesům do karet zmíněný útlum kalamity i zlepšení v oblasti personálních kapacit, velkým problémem zůstává podle lesníků hlavně časové hledisko, tedy včasné vyhledání škůdcem zasažených stromů a jejich včasné zpracování a asanace. Potíže jsou i s identifikací těchto dřevin.

„Část stromů napadených kůrovcem na podzim předchozího roku je nyní toho charakteru, že jejich koruna je zelená, kůra neopadaná, ve spodní části kmene bez známky závrtových otvorů. Ač jde o stromy velice špatně identifikovatelné, vlastníci, kteří jsou schopni je rozpoznat, je zpracovávají. Za to jsou ale mnohdy bezdůvodně atakováni, že kácí zdravé stromy,“ popsal každoročně se opakující situaci Bartoš.

Vytěží se miliony kubíků

Nyní probíhá těžba napříč krajem. Z hlediska okresů zvolna ustává na Třebíčsku, zčásti i na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Nejvíce ohrožena je aktuálně severní část Žďárska a Pelhřimovsko, kam se kalamita přesouvá z okolí.

Na zhruba třetině lesních ploch v kraji hospodaří státní podnik Lesy České republiky (LČR). Ten pro letošek plánuje vytěžit na Vysočině kolem 3,7 milionu kubíků dřeva, tedy nedojde-li k nečekaným extrémům, třeba vichřicím. Nejvíc se teď pracuje na Humpolecku a Dačicku, v okolí Ledče nad Sázavou či na jihu Novoměstska.

6. února 2019

„Ve státních lesích se nám podařilo kalamitu zbrzdit, práce ale pokračují, takže stále vyhledáváme, asanujeme a odvážíme napadené dříví. Naším cílem je tyto stromy vytěžit do konce března 2021. Kůrovcové dříví, které zůstane v lesích na odvozním místě, bude řádně asanováno – fumigací, odkorněním či chemickým postřikem,“ popsala Eva Jouklová, mluvčí LČR.

Obnova lesů je náročná

Ruku v ruce s těžbou jde i nová výsadba, jež probíhá průběžně po celé Vysočině. Zalesnění řady dalších ploch je v plánu. LČR měly k 1. lednu v kraji bezmála šest tisíc hektarů holin. Letos se má zalesnit 3 273 hektarů z této plochy; vysazeno bude 18,5 milionu sazenic. S přirozenou obnovou se počítá na 260 hektarech.

„Práce budou pokračovat ještě několik let. V co nejkratším čase plochy zalesníme, stromky ožneme a ošetříme proti okusu zvěře i proti hmyzím škůdcům,“ shrnula Jouklová.

Ač největší krize s nedostatkem personálu pominula, potíže mohou podle ní nastat právě při nadcházejícím zalesňování. LČR proto opět zvažují jarní výzvu pro veřejnost, zvláště pro studenty a osoby, jež nemohou vykonávat svoji profesi, jež se loni velmi osvědčila.

28. srpna 2018

„Provést obnovu lesa je teď velice náročné. Obrovským způsobem vzrostl požadavek nejen na množství sadebního materiálu, ale i jeho pestrost co do dřevinné skladby,“ připomněl další možnou komplikaci Jiří Bartoš.

Vytvářet smrkové monokultury už totiž dnes lesnická legislativa nedovoluje.

„Osobně mě ale těší úsilí mnoha vlastníků o vytváření stabilních a druhově a prostorově pestrých porostů nad rámec zákonných povinností. Kde to jde, využívá se přirozená obnova. Poměrně hojně se začínají používat duby,“ potvrdila úsilí některých majitelů lesů Aneta Dvořáková ze žďárské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Těží se napříč celými Žďárskými vrchy

Prakticky na celém území chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se nyní intenzivně pracuje na těžbě a asanování jednotlivých kůrovcových ohnisek.

„Těžíme nepřetržitě, v zimě například v okolí Drátníku, Lisovské skály i Devíti skal,“ popsala Eva Jouklová, mluvčí státního podniku Lesy České republiky, který ve Žďárských vrších z velké části hospodaří. Práci lesníkům navíc přidělal i silný vítr – ten na konci loňského roku v této oblasti poškodil zhruba 30 tisíc kubíků dřeva na ploše osm tisíc hektarů.

„Stále platí, že postiženější jsou okrajové části CHKO, exponovaná a podmáčená stanoviště. Tam se už také začínají objevovat první velké holiny,“ uvedla Aneta Dvořáková ze žďárské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Z pohledu ochrany přírody považuje za důležité, že v cennějších lokalitách nedochází k odtěžení veškeré zásoby dřeva. Na pasekách tak lze vidět osamoceně stojící borovice či různé druhy listnáčů, souše, záměrně vytvořené smrkové pahýly nebo i pokácené dřeviny ponechané k rozpadu.

„Tlející dřevo různých forem je základní součástí lesních ekosystémů, podmiňuje biodiverzitu v lese a zcela zásadně ovlivňuje plnění některých důležitých funkcí lesa. Ponechat alespoň malou část porostů svému osudu se podařilo například na Devíti skalách, na Ransku či Ranských jezírkách,“ přiblížila Dvořáková.

Těžba bude ve Žďárských vrších, jež jsou častým cílem turistů, pokračovat i nadále.

„Jde o navštěvované lokality, proto místa těžby vždy označujeme výstražnými tabulemi a páskami. I přesto se tam ale mnozí lidé vydávají, a zbytečně tak riskují. Navíc tam, kde se těží, manipuluje či dopravuje dříví, je podle lesního zákona vstup zakázán,“ upozornila Jouklová.

  • Nejčtenější

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Penny začalo přesvědčovat Jeníkov. Náš sklad vás oživí, tvrdí manažeři

Manažeři společnosti Penny představili obyvatelům Větrného Jeníkova na Jihlavsku záměr na vybudování logistického...

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Horácké divadlo vsadí na české premiéry, bude hledat novou identitu

Klaunská férie s prvky nového cirkusu, muzikál o fenoménu trampingu, humoristický satirický příběh, drama podle Ingmara...

Prostorný a slunný byt 2+1 po…
Prostorný a slunný byt 2+1 po…

Revoluční, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 3
3 300 000 Kč

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...