Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

U rybníka chtějí místní více atrakcí, Nové Město na Moravě preferuje klid

  15:37
Rybník Koupaliště, který se nachází zhruba 1,5 kilometru na severozápad od Nového Města na Moravě, bývá během horkých dní letošního léta častým cílem rekreantů. Řada místních volá po vylepšení areálu a vzpomíná na dobu, kdy tam fungovalo oficiální koupaliště. Radnice však žádné velké změny neplánuje.

Někteří lidé chtějí prostředí okolo novoměstského Koupaliště zatraktivnit. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

O tom, že by lidé chtěli prostředí u rybníka zatraktivnit, svědčí seznam projektů zapojených tento rok do participativního rozpočtu. Hned několik návrhů na úpravu veřejného prostoru ve městě je totiž směřováno právě ke Koupališti. Podle radnice však proměna rybníka a jeho okolí v městem provozovaný rekreační areál není momentálně v plánu.

„I když by si tam někteří obyvatelé přáli více různých atrakcí a mají k současnému, spíše komornímu provozu námitky, vím zase o jiných, jimž vyhovuje, že je to klidnější místo v přírodě, se základním vybavením. A my bychom to tak rádi nechali, i když na nějakých úpravách postupně pracujeme a pár máme v plánu i do budoucna,“ řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Lidem, kteří se k podobě Koupaliště vyjadřují na sociálních sítích města, vadí většinou chybějící služby, na něž byli zvyklí z minulosti, často z dob svého dětství.

Vodní nádrž byla vybudována v 60. letech minulého století, oblíbeným cílem rekreantů pak byla po několik desetiletí.

„Když jsem viděla fotky, jak to tam teď vypadá, je to strašně smutné. Chybí tam skluzavky – jak jsme se na nich vydováděli. Také loďky, kolotoč,“ vyznala se například Jana Kubíková z Nového Města.

V oploceném areálu fungovala kromě půjčovny lodí rovněž hospůdka, k dispozici byly šatny, sprchy, toalety a ve vodě ohrádka – brouzdaliště pro malé děti. Zároveň se tam ale i vybíralo vstupné a na vše dohlížel tehdejší nájemce areálu.

„Na koupaliště jsem chodíval často, s rodinou jsme jej využívali moc rádi. A nebyli jsme jediní, to místo bylo obecně hodně vyhledávané. Voda na koupališti sice nebyla tak čistá jako třeba v Černém rybníku, kam jsme mířili ještě častěji, ale zas byla o něco teplejší, tak o tři čtyři stupně,“ zavzpomínal další obyvatel města, Oldřich Pojezný, jenž pomáhal se ženou v rámci brigád hráz rybníka Koupaliště dokonce i stavět.

Kvalita vody

Byť se na kvalitu vody v Koupališti snáší kritika některých návštěvníků, podle zpráv Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina vychází vodní plocha z hodnocení dobře.

Letos byly odběry provedeny 10. června a 1. a 15. července. I poslední hodnocení říká, že jde o nezávadnou vodu vhodnou ke koupání. 

Průhlednost činila v polovině července 1,2 metru a teplota 23 stupňů. Voda byla bez viditelného znečištění, pouze s mírně zvýšeným množstvím chlorofylu.

Tamní zděné budovy se zázemím však musely jít v roce 2007 k zemi, šlo o nezkolaudované stavby, co nevyhovovaly pozdějším normám. Odstraněn byl i plot okolo areálu.

„Přestalo se tam tak oficiálně provozovat koupaliště a vybírat vstupné. Od té doby je to volně přístupné přírodní koupání v rybníku, o jehož okolí se ale stará město – například sečeme trávu, odvážíme odpadky,“ shrnul Šmarda a dodal, že postupná revitalizace areálu probíhá zhruba od roku 2014.

Právě v tom roce vzniklo u Koupaliště první ekologické nocležiště na Vysočině, a to jako úkryt před nepřízní počasí nebo pro bezplatné přespání třeba ve stanu či pod širákem. Jeho zázemí tvoří dřevěný domek, toalety, ohniště a posezení, přičemž vše zároveň využívají i návštěvníci Koupaliště.

U rybníka také od loňska sídlí maringotka novoměstského Lesního klubu Mraveniště, což je alternativa klasické školky.

„Vybudovali jsme tam i nějaké dětské atrakce a domluvili se s rybáři na méně intenzivním chovu ryb, aby se zlepšila kvalita vody. Druhou sezonu je tam letos v provozu také občerstvení, jehož provozovatele se povedlo sehnat. A v plánu je tento rok ještě úprava volejbalového hřiště,“ vyjmenoval Šmarda s tím, že základní servis tedy zajištěn je. A za vícero zábavními atrakcemi mohou místní vyrazit do sousedního Žďáru k Pilské nádrži.

Mohla by vzniknout písečná pláž

Na radnici se nyní ještě řeší, zda na Koupališti nevylepšit vstup do vody, po němž místní také volají. U rybníka by tak mohla vzniknout malá písečná pláž. Podle starosty to však nejde řešit jen navezením několika tatrovek písku, ten by pak spláchl první větší déšť.

„Musela by se odbagrovat část bahna a podkladu, vyspravit to kameny a teprve poté navézt písek,“ vysvětlil Šmarda s tím, že tento nápad lze podpořit hlasy v participativním rozpočtu. Nebo i další projekty, jež v téže lokalitě místní navrhli, vybudování lanového parku pro děti, moderního dětského hřiště, jaké je třeba u zimního stadionu v Bystřici nad Pernštejnem, komunitního grilu či lezecké stěny pro bouldering.

Koupaliště ovšem není jediným oblíbeným rybníkem ve městě, který prochází proměnou. Vznik dřevěného koupacího mola u revitalizovaného Černého rybníka si v participativním rozpočtu odhlasovali místní už loni.

„Projekt jsme řešili delší dobu se Správou chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Návrh se jim líbil, ale jednání celý proces trochu protáhla, takže budeme molo nakonec instalovat až na jaře,“ dodal Šmarda.

K Černému rybníku nemíří lidé jen během hlavní koupací sezony – i během zimy je vyhledávaným cílem otužilců.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastavte přípravu infocentra pod Zelenou horou, žádají lidé v petici

Proti plánované výstavbě informačního a turistického centra Zelená hora a navazující infrastruktury na jihozápadním...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Jihlavě už je skládka v Henčově malá, rozšíří ji o dva a půl hektaru

Komunálního odpadu, který vyprodukují obyvatelé Jihlavy, je i přes snahu o třídění a recyklaci tolik, že už mu nestačí...

Žďár zadrží dešťovou vodu, chce zavlažovat hřiště či zalévat trávníky

Ani kapka deště nazmar. Takovou strategii chce do budoucna uplatňovat vedení Žďáru nad Sázavou. Pro začátek chystá...

Oprava průtahu Žďárem ucpává okolní ulice, stěžují si jejich obyvatelé

Do dalšího úseku se posunula oprava hlavního průtahu Žďárem nad Sázavou, silnice I/37. Rekonstrukce, jež začala v...

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...