Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

S platy si v novém roce na Vysočině polepší řidiči i operátoři výroby

  9:53
V Kraji Vysočina porostou platy i v letošním roce. Vyplývá to z ankety MF DNES mezi oslovenými velkými firmami. Nejčastěji se platy zvednou o pět procent.

Dopravce ICOM transport potěší navýšením mezd své řidiče. Ti, kteří usedají za volant autobusu, by měli brát letos o 10 procent více. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největší zaměstnavatel v kraji, jihlavský Bosch, má s odbory platnou dvouletou kolektivní smlouvu až do konce letošního roku.

„V roce 2019 došlo k plošnému navýšení tarifních mezd o 6 procent. Od 1. ledna 2020 dojde k dalšímu plošnému navýšení tarifních mezd ve výši 2,1 procenta,“ informoval mluvčí společnosti Bosch Mojmír Kolář. Bosch v krajském městě zaměstnává 4 300 lidí.

Kumulovaná průměrná mzda celé skupiny Bosch v Česku se podle něj pohybuje u dělnických pozic kolem 39 tisíc korun. Velikým handicapem ovšem bude podle Koláře přetrvávající nedostatek odborných kvalifikovaných sil.

Polepší si i pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany – kolektivní vyjednávání už skončilo. „Byl dohodnut růst tarifních mezd, příplatků a odměny za pracovní pohotovost o 5 procent, růst objemu smluvních mezd o 5 procent v divizích jaderná a klasická energetika, růst objemu smluvních mezd o 3 procenta v ostatních divizích,“ sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

ČEZ má v Dukovanech necelých 1 500 zaměstnanců. Průměrný plat nezveřejňuje s ohledem na velký rozsah a různorodost pracovních pozic. 

Jihlavský dopravce ICOM transport potěší výrazným navýšením mezd hlavně své řidiče. „K plošnému zvyšování mezd dojde u řidičů autobusů, přičemž předpokládáme nárůst o cca 10 procent. U mechaniků dojde ke zvýšení mzdy o 6 procent. U ostatních pracovních pozic se bude zvyšování platů řešit individuálně,“ uvedla HR a PR manažerka společnosti ICOM Marcela Průchová. Kolektivní smlouvu s odbory ladilo vedení firmy před Vánocemi.

ICOM aktuálně zaměstnává 1 800 pracovníků. „Zatímco řidiči tuzemské nákladní dopravy mají průměrný plat 39 587 Kč a k tomu 4 689 Kč stravného, řidiči mezinárodní nákladní dopravy mají průměrný plat 26 402 Kč a k tomu 22 181 Kč stravného. Řidiči autobusové dopravy si průměrně vydělají 36 646 Kč a k tomu stravné 2 636 Kč,“ prozradila Průchová. U technicko-hospodářských pracovníků činí průměrný plat téměř 31 tisíc korun.

ICOM hodnotí loňský rok jako úspěšný, v tom novém očekává mírný pokles tržeb spojený zejména se zpomalujícím růstem ekonomiky.

Přidávat bude Valeo či Motorpal

Platy rostou i v humpolecké firmě Valeo, jež vyrábí kompresory pro klimatizační jednotky osobních automobilů a zaměstnává 940 lidí včetně agenturních pracovníků.

„Výrobním pracovníkům (operátorům výroby) navyšujeme hrubou mzdu plošně: tisíc korun od 1. ledna 2020 a dalších 500 korun od července, což je ekvivalent pětiprocentního zvýšení tarifní mzdy,“ sdělil ředitel komunikace Gábor Iffland.

Průměrná hrubá mzda (včetně příplatků) výrobního operátora se ve Valeo Humpolec pohybuje okolo 33 tisíc korun. THP zaměstnanci si od ledna polepší v průměru o 5 procent. Dvouletá kolektivní smlouva platí až do konce roku 2020.

Společnost Valeo v Česku masivně investuje, loni v září otevřela druhý závod v Rakovníku a dokončuje rozšíření závodu v Žebráku.

Zhruba tisícovce svých zaměstnanců přidal také jihlavský Motorpal. „Kolektivní smlouva je uzavřena do 30. června 2020, v listopadu letošního roku jsme v souladu s platnou kolektivní smlouvou plošně navýšili mzdy,“ uvedla bez podrobností personální ředitelka Pavla Janoušová.

Naopak vedení Žďasu bylo před Vánocemi teprve na začátku kolektivního vyjednávání. „Zatím nelze predikovat výsledek, ale k určitému navýšení jistě dojde,“ reagovala vedoucí marketingu žďárského podniku Eva Málková.

Průměrný plat ve Žďasu je aktuálně přes 28 tisíc korun, strojírenský podnik patřící do čínského konglomerátu CITIC nyní zaměstnává téměř 2 000 lidí.

Futaba očekává nárůst tržeb i počet zaměstnanců

Plánované investice havlíčkobrodské Futaby jsou spojené zejména s novým projektem pro Toyotu ve Francii. „S novým projektem očekáváme nárůst tržeb i počtu zaměstnanců zhruba o 10 procent,“ sdělil manažer Petr Charvát.

Stávající kolektivní smlouva vyprší 31. března. „Očekáváme zahájení dalšího kolektivního vyjednávání v lednu 2020 tak, abychom dospěli ke vzájemné dohodě platné od 1. dubna,“ doplnil Charvát.

Havlíčkobrodská Futaba coby dceřiná firma japonského koncernu v současné době zaměstnává tisíc lidí, průměrná mzda šplhá k hranici 35 tisíc korun.

Ještě více si v průměru vydělají zaměstnanci brodské inženýrské firmy B:Tech, a to přes 40 tisíc korun. Podle výkonného ředitele společnosti Igora Zahrádky byl loňský rok za posledních jedenáct let nejúspěšnější. „Letos očekávám mírný pokles, v závislosti na odvětvích,“ pravil šéf firmy. Platy 150 zaměstnanců se budou navyšovat individuálně.

Revoluci v odměňování chystá Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod. Aktuálně si necelá stovka zaměstnanců vydělá v průměru 24 tisíc korun. „Odbory nemáme. Plánujeme celkovou změnu struktury platů tak, abychom dostatečně motivovali ty nejlepší zaměstnance. S určitým plošným zvyšováním počítáme, ale více se zaměříme na individuální ohodnocování,“ prozradil ředitel a prokurista pivovaru Tomáš Martinec. 

Pivo Rebel chce vedení více prosadit na zahraničních trzích, zaměřuje se na robotizaci a také snižování energetické náročnosti a dopadů na životní prostředí.

Personalistka: Nelze lákat na minimální zaručenou mzdu

Obráběči, svářeči nebo seřizovači CNC strojů. To jsou profese, po nichž je na Vysočině aktuálně největší hlad. 

„Tyto pracovní pozice totiž potřebují mimo jiné velkou dávku odbornosti nejenom při čtení výkresové dokumentace, ale také při samotném zhotovení daných dílů. Zde vidím rovněž velký problém v osvětě současné mladé generace, která bohužel nemá až tak velký zájem chodit studovat tyto tolik žádané obory,“ vyjádřila se Jana Vaňková z personální agentury FairWork CZ, jež vznikla před dvěma lety ve Zbirohu u Plzně a nyní má své pobočky v Praze, Plzni, Brně a Chotěboři. 

„Vysočina je mnohdy platově nedoceněná,“ tvrdí Jana Vaňková z personální...

„Vysočina je mnohdy platově nedoceněná,“ tvrdí Jana Vaňková z personální pracovní agentury.

Vysočina je podle Jany Vaňkové specifická hlavně tím, že se nachází na pomyslné spojnici mezi Prahou a Brnem. „Platově je tento kraj mnohdy nedoceněný, a proto spousta lidí zvolí raději dojíždění do nějakého většího města s vidinou větších příjmů, než aby zůstali na Vysočině. Toto se ale spíše týká odbornějších pozic, jako jsou například IT profese, technické pozice typu konstruktér nebo technolog, případně manažerské posty,“ popsala situaci Vaňková. 

Některá pracovní místa na Vysočině navíc stále nejsou platově ohodnocena tak, jak by měla být. „V mnohých případech se platy pohybují na hranici minimální zaručené mzdy, což často při obsazování pozic, po kterých je velká poptávka, nestačí. Firmy se tak většinou snaží k platu nabízet i spoustu dalších benefitů,“ dodala Vaňková. 

V současné době už podle zkušeností personalistů velká část větších firem v kraji využívá k náboru nových pracovních sil vícero směrů. „Bylo by od firem krátkozraké, pokud by se zaměřily pouze na uchazeče, kteří budou hledat zaměstnání jenom přes úřad práce,“ myslí si Jana Vaňková. Zaměstnavatelé tak nyní cílí kupříkladu na personální společnosti, placené služby pracovních webových portálů, na sociální sítě nebo na inzerci v tisku. (ned)

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Téměř dvousetkilometrovou rychlostí se v úterý odpoledne řítil po D1 na Vysočině řidič luxusního mercedesu. Přistihla...

Otužilec překonal světový rekord v půlmaratonu. Polonahý, bos a na sněhu

Padesátiletý otužilec a učitel duchovních nauk Josef Šálek z jihočeských Vodňan v neděli v Pelhřimově vytvořil nový...

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy...

Nákladní auta slisovala osobák, řidička jako zázrakem vyvázla s oděrkami

Hrozivě vypadající dopravní nehoda se ráno stala u Zvonějova na hlavním tahu z Havlíčkova Brodu do Jihlavy. Dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Vystavení neobvyklého Kosinkova dědictví připomíná nekonečný příběh

Vedení Žďáru nad Sázavou představilo záměr, jak naloží s takzvaným Kosinkovým dědictvím. Jde o značný počet obrazů,...

Vysočině sebraly vakcíny velké kraje a fakultní nemocnice, tvrdí hejtman

Kraj Vysočina má nyní k dispozici dalších 4 680 dávek očkovací vakcíny proti covidu-19, dorazily ve středu. Celkem 5...

Jako by měl rok 14 měsíců. Žehů v jihlavském krematoriu výrazně přibylo

Od začátku pandemie covidu-19 zemřelo na Vysočině v souvislosti s nákazou 654 lidí. Jen za pondělí a úterý přibylo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...