Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S platy si v novém roce na Vysočině polepší řidiči i operátoři výroby

  9:53
V Kraji Vysočina porostou platy i v letošním roce. Vyplývá to z ankety MF DNES mezi oslovenými velkými firmami. Nejčastěji se platy zvednou o pět procent.

Dopravce ICOM transport potěší navýšením mezd své řidiče. Ti, kteří usedají za volant autobusu, by měli brát letos o 10 procent více. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největší zaměstnavatel v kraji, jihlavský Bosch, má s odbory platnou dvouletou kolektivní smlouvu až do konce letošního roku.

„V roce 2019 došlo k plošnému navýšení tarifních mezd o 6 procent. Od 1. ledna 2020 dojde k dalšímu plošnému navýšení tarifních mezd ve výši 2,1 procenta,“ informoval mluvčí společnosti Bosch Mojmír Kolář. Bosch v krajském městě zaměstnává 4 300 lidí.

Kumulovaná průměrná mzda celé skupiny Bosch v Česku se podle něj pohybuje u dělnických pozic kolem 39 tisíc korun. Velikým handicapem ovšem bude podle Koláře přetrvávající nedostatek odborných kvalifikovaných sil.

Polepší si i pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany – kolektivní vyjednávání už skončilo. „Byl dohodnut růst tarifních mezd, příplatků a odměny za pracovní pohotovost o 5 procent, růst objemu smluvních mezd o 5 procent v divizích jaderná a klasická energetika, růst objemu smluvních mezd o 3 procenta v ostatních divizích,“ sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

ČEZ má v Dukovanech necelých 1 500 zaměstnanců. Průměrný plat nezveřejňuje s ohledem na velký rozsah a různorodost pracovních pozic. 

Jihlavský dopravce ICOM transport potěší výrazným navýšením mezd hlavně své řidiče. „K plošnému zvyšování mezd dojde u řidičů autobusů, přičemž předpokládáme nárůst o cca 10 procent. U mechaniků dojde ke zvýšení mzdy o 6 procent. U ostatních pracovních pozic se bude zvyšování platů řešit individuálně,“ uvedla HR a PR manažerka společnosti ICOM Marcela Průchová. Kolektivní smlouvu s odbory ladilo vedení firmy před Vánocemi.

ICOM aktuálně zaměstnává 1 800 pracovníků. „Zatímco řidiči tuzemské nákladní dopravy mají průměrný plat 39 587 Kč a k tomu 4 689 Kč stravného, řidiči mezinárodní nákladní dopravy mají průměrný plat 26 402 Kč a k tomu 22 181 Kč stravného. Řidiči autobusové dopravy si průměrně vydělají 36 646 Kč a k tomu stravné 2 636 Kč,“ prozradila Průchová. U technicko-hospodářských pracovníků činí průměrný plat téměř 31 tisíc korun.

ICOM hodnotí loňský rok jako úspěšný, v tom novém očekává mírný pokles tržeb spojený zejména se zpomalujícím růstem ekonomiky.

Přidávat bude Valeo či Motorpal

Platy rostou i v humpolecké firmě Valeo, jež vyrábí kompresory pro klimatizační jednotky osobních automobilů a zaměstnává 940 lidí včetně agenturních pracovníků.

„Výrobním pracovníkům (operátorům výroby) navyšujeme hrubou mzdu plošně: tisíc korun od 1. ledna 2020 a dalších 500 korun od července, což je ekvivalent pětiprocentního zvýšení tarifní mzdy,“ sdělil ředitel komunikace Gábor Iffland.

Průměrná hrubá mzda (včetně příplatků) výrobního operátora se ve Valeo Humpolec pohybuje okolo 33 tisíc korun. THP zaměstnanci si od ledna polepší v průměru o 5 procent. Dvouletá kolektivní smlouva platí až do konce roku 2020.

Společnost Valeo v Česku masivně investuje, loni v září otevřela druhý závod v Rakovníku a dokončuje rozšíření závodu v Žebráku.

Zhruba tisícovce svých zaměstnanců přidal také jihlavský Motorpal. „Kolektivní smlouva je uzavřena do 30. června 2020, v listopadu letošního roku jsme v souladu s platnou kolektivní smlouvou plošně navýšili mzdy,“ uvedla bez podrobností personální ředitelka Pavla Janoušová.

Naopak vedení Žďasu bylo před Vánocemi teprve na začátku kolektivního vyjednávání. „Zatím nelze predikovat výsledek, ale k určitému navýšení jistě dojde,“ reagovala vedoucí marketingu žďárského podniku Eva Málková.

Průměrný plat ve Žďasu je aktuálně přes 28 tisíc korun, strojírenský podnik patřící do čínského konglomerátu CITIC nyní zaměstnává téměř 2 000 lidí.

Futaba očekává nárůst tržeb i počet zaměstnanců

Plánované investice havlíčkobrodské Futaby jsou spojené zejména s novým projektem pro Toyotu ve Francii. „S novým projektem očekáváme nárůst tržeb i počtu zaměstnanců zhruba o 10 procent,“ sdělil manažer Petr Charvát.

Stávající kolektivní smlouva vyprší 31. března. „Očekáváme zahájení dalšího kolektivního vyjednávání v lednu 2020 tak, abychom dospěli ke vzájemné dohodě platné od 1. dubna,“ doplnil Charvát.

Havlíčkobrodská Futaba coby dceřiná firma japonského koncernu v současné době zaměstnává tisíc lidí, průměrná mzda šplhá k hranici 35 tisíc korun.

Ještě více si v průměru vydělají zaměstnanci brodské inženýrské firmy B:Tech, a to přes 40 tisíc korun. Podle výkonného ředitele společnosti Igora Zahrádky byl loňský rok za posledních jedenáct let nejúspěšnější. „Letos očekávám mírný pokles, v závislosti na odvětvích,“ pravil šéf firmy. Platy 150 zaměstnanců se budou navyšovat individuálně.

Revoluci v odměňování chystá Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod. Aktuálně si necelá stovka zaměstnanců vydělá v průměru 24 tisíc korun. „Odbory nemáme. Plánujeme celkovou změnu struktury platů tak, abychom dostatečně motivovali ty nejlepší zaměstnance. S určitým plošným zvyšováním počítáme, ale více se zaměříme na individuální ohodnocování,“ prozradil ředitel a prokurista pivovaru Tomáš Martinec. 

Pivo Rebel chce vedení více prosadit na zahraničních trzích, zaměřuje se na robotizaci a také snižování energetické náročnosti a dopadů na životní prostředí.

Personalistka: Nelze lákat na minimální zaručenou mzdu

Obráběči, svářeči nebo seřizovači CNC strojů. To jsou profese, po nichž je na Vysočině aktuálně největší hlad. 

„Tyto pracovní pozice totiž potřebují mimo jiné velkou dávku odbornosti nejenom při čtení výkresové dokumentace, ale také při samotném zhotovení daných dílů. Zde vidím rovněž velký problém v osvětě současné mladé generace, která bohužel nemá až tak velký zájem chodit studovat tyto tolik žádané obory,“ vyjádřila se Jana Vaňková z personální agentury FairWork CZ, jež vznikla před dvěma lety ve Zbirohu u Plzně a nyní má své pobočky v Praze, Plzni, Brně a Chotěboři. 

„Vysočina je mnohdy platově nedoceněná,“ tvrdí Jana Vaňková z personální pracovní agentury.

Vysočina je podle Jany Vaňkové specifická hlavně tím, že se nachází na pomyslné spojnici mezi Prahou a Brnem. „Platově je tento kraj mnohdy nedoceněný, a proto spousta lidí zvolí raději dojíždění do nějakého většího města s vidinou větších příjmů, než aby zůstali na Vysočině. Toto se ale spíše týká odbornějších pozic, jako jsou například IT profese, technické pozice typu konstruktér nebo technolog, případně manažerské posty,“ popsala situaci Vaňková. 

Některá pracovní místa na Vysočině navíc stále nejsou platově ohodnocena tak, jak by měla být. „V mnohých případech se platy pohybují na hranici minimální zaručené mzdy, což často při obsazování pozic, po kterých je velká poptávka, nestačí. Firmy se tak většinou snaží k platu nabízet i spoustu dalších benefitů,“ dodala Vaňková. 

V současné době už podle zkušeností personalistů velká část větších firem v kraji využívá k náboru nových pracovních sil vícero směrů. „Bylo by od firem krátkozraké, pokud by se zaměřily pouze na uchazeče, kteří budou hledat zaměstnání jenom přes úřad práce,“ myslí si Jana Vaňková. Zaměstnavatelé tak nyní cílí kupříkladu na personální společnosti, placené služby pracovních webových portálů, na sociální sítě nebo na inzerci v tisku. (ned)

Autor:
  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Dominanta žďárského náměstí změní podobu, město opraví Starou radnici

24. dubna 2024  14:41

Jedna z dominant žďárského náměstí Republiky, pozdně renesanční budova Staré radnice, změní brzy...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Lidé váží i dvouhodinovou cestu. Oblíbená novoměstská tančírna láká na parket

24. dubna 2024  8:36

Parta středoškoláků, senioři, lidé středního věku. Ženy, muži, zkušení tanečníci stejně jako...

Havlíčkobrodská Jiskra je v problémech a žádá město o mimořádnou dotaci

23. dubna 2024  15:09

Tělovýchovná jednota Jiskra Havlíčkův Brod je ve finančních problémech. Organizaci sdružující na 1...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...