Měření rychlosti na D1 na Vysočině začne nejdříve o letních prázdninách

  15:14aktualizováno  15:14
Nejdříve v červenci. A někde dokonce až v příštím roce. Řidiči na rozkopané D1 na Vysočině letos nebudou pod tak ostrou kontrolou jako loni. V místech, kde se dálnice modernizuje, se zatím nemusejí obávat úsekového měření rychlosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mnohé úřady už se na zahájení úsekového měření přesto připravují. „Na poslední schůzce se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstva dopravy nám bylo oznámeno, že úsekové měření rychlosti v opravovaných úsecích letos začne na celé dálnici jednotně. A že to bude nejdříve v polovině července,“ konstatoval vedoucí odboru dopravy ve Velkém Meziříčí Jiří Pospíchal.

Ministerstvo dopravy zatím přesný termín spuštění úsekového měření nepotvrdilo, ale nepřímo připouští, že by to mohlo být později než loni. Zatím jediné, co je schopno slíbit, je počet měřených úseků. Rychlost by se měla měřit na čtyřech místech najednou.

„Přesný termín zahájení měření a konkrétní místa teprve oznámíme, až bude vše připraveno. Měřit se může vždy až v určité fázi modernizace, kdy lze technicky zajistit detekční kamery i přívod elektřiny, případně je možná instalace výložníků, na které jsou technologie osazeny,“ upozornila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Úřad ve Velkém Meziříčí byl v tomto ohledu loni tím nejvytíženějším. Radary z opravovaných úseků D1 v okolí města od května do podzimu odeslaly na odbor celkem 55 tisíc pokut.  „Ještě nejsou všechny vyřízené, dobíhají správní řízení,“ pravil Pospíchal.

Městu pokuty přinesly asi 55 milionů korun. Ale i spoustu starostí a povinností. Jen na odbor dopravy musel úřad přijmout šest nových zaměstnanců a najít jim v budovách místo. O další zaměstnance posílil odbor finanční.

Zakázka rozdělená na dvě

Na nápor nové agendy se po těchto zkušenostech začal připravovat i městský úřad v Havlíčkově Brodě. Ten měl zajišťovat vyřizování přestupků na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.

„S přípravami jsme sice začali, ale teď nám bylo oznámeno, že se nás to bude týkat až v příštím roce,“ podotkl tajemník Václav Stejskal.

Radnice v Havlíčkově Brodě bude vyřizovat přestupky, které spáchají řidiči v opravovaném úseku ve směru na Brno. Jenže ŘSD se nakonec rozhodlo problémovou zakázku, jež vznikla odstoupením původních zhotovitelů, italsko-kazašsko-českého konsorcia, od smlouvy, rozdělit na dvě. A právě ta, s níž brodský úřad letos počítal, se uskuteční až v roce 2020.

„S ohledem na naléhavost byla tato stavba rozdělena. Práce, které budou letos provedeny, byly soutěženy ve zkráceném výběrovém řízení. Zahájení stavebních prací se předpokládá v květnu. U zbylé části by mělo být tou dobou zahájeno zadávací řízení a samotné stavební práce pak začátkem stavební sezony 2020,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Nejnižší nabídku na první část, která se bude týkat modernizace části levého pásu a dokončení prací ve středovém pásu, podala společnost Skanska. Nabídla, že práce vyhotoví za 640 milionů korun bez daně.

Městský úřad v Havlíčkově Brodě tuší, že mu několikanásobně stoupne počet řešených přestupků. „Ročně jsme jich dosud vyřizovali kolem sedmi set. Máme na to tři a půl úvazku. Teď odhadujeme, že jich může jen na dálnici být až deset tisíc za měsíc,“ říká Stejskal.

Už teď ví, že bude muset přijmout nové zaměstnance a najít jim pracovní prostor. Odbor dopravy by se měl rozrůst minimálně o tři nové pracovníky.

Cílem úsekového měření je zklidnění provozu

Noví úředníci dostanou k dispozici provizorní prostory v některém z objektů patřících městu. „Máme několik možností. V sídle odboru dopravy na Pražské ulici to ale nebude, tam máme starosti s tím, abychom dohromady sestěhovali alespoň úředníky, kteří povedou správní řízení,“ pravil tajemník Stejskal. Zapomenout mohou nováčci i na zcela novou techniku, úřad využije ty počítače, které bude mít k dispozici.

Podobně se připravuje městský úřad v Humpolci. „Letos nebudeme vyřizovat nové přestupky, ale příští rok bude hodně ostrý,“ uvědomuje si vedoucí zdejšího odboru dopravy Pavel Prchal. Kolem Humpolce se měřilo loni necelé dva měsíce. Za tu dobu přišlo 24 tisíc přestupků.

Letos ale ministerstvo dopravy nic takového nechystá. Znovu se má měřit až v roce 2020. „Cílem pro letošní rok je dořešit veškerá správní řízení, kterých před sebou ještě z loňska stále máme dost. Do příštího roku chceme jít s čistým štítem a být připraveni na nový nápor,“ dodal Prchal.

Cílem úsekového měření rychlosti na modernizovaných úsecích je podle ministerstva dopravy zklidnění provozu, snížení počtu nehod a dopravních komplikací, ne výběr pokut. „Zkušenosti potvrzují, že řidiči v úsecích sundávají nohu z plynu a jen asi procento řidičů překračuje rychlost,“ pravila Rezková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Motorsport se mění, říká muž z Třebíče, jenž bdí nad vozy lamborghini

Se svým profesionálním týmem Emil Frey začal Pavel Nahodil letos na jaře další...

Vozy lamborghini, tým Emil Frey a burácení silných motorů na těch nejslavnějších okruzích po celé Evropě. To je nyní...

Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

Najdete na iDNES.cz