Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

  11:54
Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole. Psychicky nemocná žena vešla do šaten a nožem zaútočila na studenty. Jeden chlapec nepřežil. Stačilo pár minut a mnoha lidem se totálně změnil život.
Zdrcení studenti obchodní akademie před budovou školy ve Žďáru nad Sázavou (14....

Zdrcení studenti obchodní akademie před budovou školy ve Žďáru nad Sázavou (14. října 2014) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když se Barbora Orlová z Ostravska v úterý 14. října před půl osmou vmísila mezi studenty a pronikla do šaten žďárské školy, začalo zhruba hodinu a půl trvající drama, ze kterého dodnes mají někteří trauma.

Orlová replikou vojenského nože s čepelí dlouhou 21 centimetrů usmrtila šestnáctiletého studenta třetího ročníku Petra Vejvodu, který v nastalém zmatku přiběhl do šaten a snažil se pomoci jedné z napadených dívek.

Orlová zranila dvě dívky a nakonec i policejního vyjednavače, který se nechal vyměnit za rukojmí krvácející z břicha. Petr Gruber tím studentce zachránil život. Zásah ve škole se mu v hlavě přehrává často.

Případ byl mimořádný a nestandardní v tom, že se vyjednavač stal rukojmím. Muž, který je u policie už třicet let - z toho polovinu času také vyjednává - sám říká, že neměl jinou šanci, aby dívka přežila.

Při nedávném cvičení ve škole mu běhal mráz po zádech

„Na takový případ se nedá zapomenout. Zrovna ve čtvrtek jsme měli policejní cvičení Amok, zaměřené na šíleného střelce, kdy mají policisté úkol eliminovat útočníka za každou cenu. Účastnil jsem se jako rozhodčí, byl jsem i u konečné fáze, kdy začala krizová komunikace a následně vyjednávání a běhal mi mráz po zádech. Žďárský případ jsem měl zase před očima, bylo to stejné jen s tím rozdílem, že při cvičení figuroval útočník se samopalem,“ říká Petr Gruber.

Agresorku pak paralyzoval člen zásahové jednotky, vyjednavač vyvázl s tři centimetry hlubokou ránou u pravého ucha. Se zachráněnou se setkal druhý den v novoměstské nemocnici, kde byli oba hospitalizováni.

„Ležela po operaci na posteli. Říkám jí: Pamatuješ si mě? Ona že jo. Já na ni: Teď jsme pokrevní bratři. Koukala na mě nechápavě. Viděla jsi Vinnetoua? Zranila nás jedním nožem. Bylo to hodně emotivní setkání,“ vybavuje si 49letý policista. I když to po pěti letech líčí, zalesknou se mu oči.

Plukovník, který na krajském policejním ředitelství vede odbor pro zbraně a bezpečnostní materiál, navíc koordinuje na Vysočině práci čtyř vyjednavačů. Na kontě má už čtyři desítky úspěšných vyjednávání, většinou se sebevrahy.

Někteří studenti museli po útoku vyhledat pomoc psychologa

Škola, kde Orlová útočila, nedávno oslavila šedesát let existence. Během pěti let odešli studenti, kteří tehdy prožili útok na vlastní kůži.

V tom okamžiku nás tragédie hodně stmelila. Spolužáci i učitelé drželi při sobě. To byl pozitivní efekt. Někteří studenti potom ovšem museli vyhledávat pomoc psychiatra. Tyto záležitosti určitou dobu přetrvávaly, nicméně si myslím, že jsme to zvládli,“ popisuje ředitelka střední školy obchodní a služeb Radka Hronková.

V době tragédie byla řadovou učitelkou, školu vede teprve necelé dva roky. A to od momentu, kdy dlouholetý ředitel Zdeněk Musil odešel do důchodu. Podle Hronkové tragédie chod školy v dalších letech příliš neovlivnila.

„Čekali jsme, zda veřejnost bude reagovat pozitivně, nebo negativně. Nezaznamenala jsem, že by někdo kvůli tomu nechtěl dát svoje dítě na naši školu,“ míní.

„S odstupem času se mi ke škole chodí hůř, mívám zlost“

Smutné výročí si škola připomíná v tichosti. „Už v pátek jsme položili květiny u pamětní desky (umístěné na zdi mezi hlavním vchodem a vstupem do podzemních šaten - pozn. red.), v pondělí tam položíme květiny a zapálíme svíčky ještě se zastupiteli města,“ pověděla.

Otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda před víkendem plánoval, že půjde zapálit svíčku a položit kytku k pamětní desce v neděli. S další skupinkou se pak ke škole vrátí ještě ve středu.

Co následovalo po vraždě Petra Vejvody

  • 14. října 2014 - Barbora Orlová vnikla kolem půl osmé ráno do šaten střední obchodní školy ve Žďáře nad Sázavou, kterou si náhodně vytipovala na internetu, a nožem zaútočila na jednu ze studentek. Petra Vejvodu, který spolužačce přispěchal na pomoc, bodla nožem do srdce. Po řádění Orlové zůstaly zraněné dvě dívky a policejní vyjednavač.
  • 17. října 2014 - Prezident Miloš Zeman společně s hejtmany a majitelem pozemků Constantinem Kinským vysázeli alej dubů na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí. Rozhodli se ji pojmenovat po zavražděném studentovi.
  • 1. dubna 2015 - Státní zástupce zastavil trestní stíhání Barbory Orlové, podle posudků psychiatrů byla v době činu nepříčetná. Žalobce navrhl ochrannou zabezpečovací vazbu, žena skončila v brněnském ústavu.
  • 20. května 2015 - V den nedožitých sedmnáctých narozenin odhalili Petru Vejvodovi pamětní desku na budově školy. Jeho spolužáci si jej připomínají sportovním turnajem, pořádaným jako memoriál.
  • 21. července 2015 - Barbora Orlová neuspěla s odvoláním proti rozsudku, vrchní soud potvrdil její umístění do detenčního ústavu.
  • 28. října 2015 - Petr Vejvoda byl v den státního svátku oceněn prezidentem medailí Za hrdinství in memoriam. Jeho rodiče převzali také například Zlatý záchranářský kříž a Cenu Michala Velíška.
  • červenec 2019 - Městský soud v Brně zamítl žádost Orlové o přeřazení z detenčního ústavu do psychiatrické nemocnice. Její matka podle Deníku píše o zkušenostech s nemocí své dcery a jejím pobytu v detenci knihu.

Před pěti roky přivezl syna ke škole - tak jako skoro každé ráno - a pokračoval do své kanceláře o pár bloků vedle. Pár minut poté mu volal Petrův spolužák, že ho „nějaká holka pobodala“.

Když otec přispěchal zpátky ke škole a vběhl do šaten, držel kapačku a syna za ruku. Záchranáři byli při oživování bez šance, nůž zasáhl přímo srdce. Vražedkyni otec chlapce zahlédl na vlastní oči, jak drží v šatnách rukojmí.

S rodinou, známými, kamarády či Petrovými spolužáky se na místě činu potkává při každém výročí. S manželkou se však rozvedli, uctít synovu památku ke škole chodí každý zvlášť. Rozpad manželství Vejvoda přičítá prožité tragédii.

„S odstupem času se mi ke škole chodí čím dál hůř, mívám i zlost,“ řekl Vejvoda. Mnohem častěji se stavuje na hřbitov v Nížkově, kde má syn hrob.

Vejvoda působí v politice, vede okresní organizaci KSČM. Velkou pozornost rok po tragédii vzbudil jeho výrok, že třeba syn politika z ODS by spolužačku nebránil. Později uznal, že svým výrokem přestřelil. Při minulých krajských volbách byl zvolen zastupitelem.

Barbora Orlová, která trpí paranoidní schizofrenií a podle znalců byla v době útoku nepříčetná, souzena nebyla. Vyšetřovatelům po zadržení řekla, že si Žďár nad Sázavou vybrala náhodně. Útočnice stále zůstává v detenčním ústavu. Soud opakovaně zamítl její žádost o přeřazení do léčení v psychiatrické nemocnici. Naposledy letos v červenci.

Každý rok se hrozím dne, že ji pustí z detence. Podle toho, co vím, soudce řekl, že není schopná se zapojit do normálního života,“ reagoval Vejvoda.

Vadí mu i to, že nebyl potrestán soudce ani lékař, kteří umožnili její propuštění do ambulantní léčby poté, co útočila v havířovské základní škole o dva roky dříve.

Útok školy změnil, studenty hlídá elektronika i vrátní

Dění u obchodní akademie ve Žďáře nad Sázavou, kde útočnice pobodala několik studentů.

Kamery sledující vstupy do budov, vrátní a čipy, které zaměstnancům a žákům otevírají dveře, jsou podle zástupců oslovených škol na Vysočině běžnou součástí zabezpečení školních budov. Zdokonalilo se po události z října 2014, kdy po útoku ve žďárské střední škole zemřel její student. Přibylo také školení, jak se při útocích chovat.

Žďárské školky a školy zřizované městem po tragédii výrazně zapracovaly na svém zabezpečení, i když vstup na čipové karty už některé v té době měly. „Po tragédii už všechny základní školy mají vstup na čipy a před osmou hodinou dozor. Cizí osoby se do školy dostanou jen pomocí zvonku, u kterého je kamera, po budově mají doprovod,“ popisuje opatření mluvčí radnice Matěj Papáček.

Žďárská obchodní škola, která útoku čelila, byla podle ředitelky Radky Hronkové zabezpečená i před událostí. „Všechno se to samozřejmě vyhodnocovalo. A už tenkrát byla škola zabezpečená dostatečně. Přesto jsme udělali nějaké úpravy. Posílili jsme dozory a zavedli jsme čipy tam, kde ještě nebyly,“ řekla Hronková.

Vstup do budovy je pomocí čipu, na recepci se hlásí a zapisují návštěvy. „Co se týče šaten, kde se to stalo, tam jsme posílili dozory. Už se nemůže stát, že by s dítětem na čip prošla nějaká další osoba,“ řekla ředitelka.

V Pelhřimově minimálně vedoucí pracovníci se více účastní školení týkajících se bezpečnosti ve škole a krizových jevů. „Osobně jsem byl v posledních letech na dvou,“ řekl ředitel gymnázia a obchodní akademie v Pelhřimově Aleš Petrák.

Tato škola má dvě budovy. Obě mají vrátného, čipový systém a kamery u hlavního vchodu. Jedna z budov měla čipový systém i před rokem 2014. Později ho škola zprovoznila i na druhé budově a instalovala kamery.

Všechny dveře školních budov včetně tělocvičen postupně elektronickým bezpečnostním systémem zajistila i Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč. „Záleželo to na přidělení finančních příspěvků, ale teď už to funguje v podstatě na všech dveřích,“ řekla Iva Kršňáková z vedení třebíčské školy. Zabezpečit jedny vstupní dveře podle ní stálo přibližně dvacet tisíc korun. „Máme sedm budov, takže to nebyla malá částka, postupně jsme zaplatili asi 300 tisíc korun,“ řekla Kršňáková.

Součástí zabezpečení třebíčské školy byla také výměna skel v přízemních oknech za nerozbitná. Další zabezpečení využívá škola v dřevostavbě z roku 1981, do které by se mohl útočník snáz dostat. Učí se v ní kadeřníci. Vyučující mají na krku nouzové tlačítko propojené na pracovníky bezpečnostní služby. „Mají ho i vychovatelky v domově mládeže,“ řekla Kršňáková.

Žáci podle ní prošli školením na krizové situace. „Učili se, jak zdržet útočníka, jak opaskem zajistit kliku dveří. Dozvěděli se třeba to, že postříkat ho hasicím přístrojem je účinnější než po něm přístroj jen hodit. Seznámení s tím byli. Kdo si to ale zapamatoval a dokázal by tak reagovat, je druhá otázka,“ řekla Kršňáková.

Ministerstvo školství vyhlásilo na jaře 2015 dotační program na podporu zabezpečení škol.

(bar, čtk)

Autor:
  • Nejčtenější

Pařezy v lesích hyzdí tajemné předměty. Nikdo neví, kdo a proč je tam umístil

Premium

Obrázek, který se především v okolí Nového Města na Moravě a hned několika přilehlých obcí naskytl už mnoha výletníkům – pařez u cesty a v něm zapíchnutý nebo zatlučený podivný předmět. Nejčastěji z...

30. srpna 2024

Expert by sekal ruce. Z Vysočiny zmizely smírčí kameny nevyčíslitelné hodnoty

Zvěrstvo, naprostá neúcta k historii, barbarství. Takto mluví odborníci o krádeži, kterou způsobil zatím neznámý pachatel v okolí malé vesnice Vojtěchov, která je místní částí obce Lísek na Žďársku....

24. srpna 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loučení plné hádek a emocí. Filmař Trojan opouští s festivalem Slavonice

Premium

Zavedená filmová a hudební akce Slavonice Fest opouští po jedenácti ročnících starobylé město u hranic s Rakouskem. Příští rok se přesune do Litomyšle. Stěhování festivalu, za nímž stojí režisér a...

27. srpna 2024

Uspěli s kosmetikou „na koule“. Nemá to být jen dárek ze srandy, říká šéf firmy

Premium

První setkání s Tomášem Čechem, zakladatelem kosmetické společnosti Angry Beards, může být pro někoho malým šokem. Třeba už jen proto, že ve stylu firemní politiky rychle přejde na tykání. „Je pro mě...

26. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloděj vrátil Krejčíka, ukradený smírčí kámen. Druhý i pachatele dál hledají

První ze dvou smírčích kamenů, které neznámý pachatel odcizil v okolí malé vesnice Vojtěchov na Žďársku, je zpět. Přesně týden po prvotním zjištění krádeže se Krejčíkův kamen vrátil na původní místo....

30. srpna 2024  9:20,  aktualizováno  11:20

Ve Žďáře tahali za stromy obsypané přístroji. Zkoušeli, zda odolají větru

Na mohutný kmen stoleté lípy arboristé jehlami připevnili několik přístrojů. Malá zařízení doplnil úvaz kolem kmene a také lano, které se táhlo až k traktoru stojícímu opodál. Netradiční akce budila...

31. srpna 2024  9:12

Kauza Leopolda Hilsnera se znovu otevírat nebude, neexistuje žádný nový důkaz

Více než sto let stará kauza židovského mladíka Leopolda Hilsnera odsouzeného k trestu smrti za vraždy Anežky Hrůzové a Marie Klímové se otevírat nebude. Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci...

30. srpna 2024  10:31,  aktualizováno  15:59

Žádostí o kotlíkové dotace na Vysočině přibývá, jejich příjem však končí

Zájem domácností o kotlíkové dotace na Vysočině roste. V červenci žadatelé předložili více než sto žádostí. Za srpen celková čísla nejsou, dá se ale očekávat další nárůst. Zvýšený zájem souvisí se...

30. srpna 2024  14:43

Pařezy v lesích hyzdí tajemné předměty. Nikdo neví, kdo a proč je tam umístil

Premium

Obrázek, který se především v okolí Nového Města na Moravě a hned několika přilehlých obcí naskytl už mnoha výletníkům – pařez u cesty a v něm zapíchnutý nebo zatlučený podivný předmět. Nejčastěji z...

30. srpna 2024

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...